Справа Кирила Тлявова: головний обвинувачений отримав чотири роки
25 травня Переяславський суд виніс вирок у справі вбивства Кирила Тлявова. Справу розслідували чотири роки. Івану Приходьку, головному обвинуваченому, суд призначив чотири роки тюрми. Володимиру Петровцю — іншому правоохоронцю, суд призначив чотири роки позбавлення волі з випробуванням на два роки. Станіслава Петровця та Дмитра Кривошея суд виправдав. Прокуратура не згідна з таким рішенням суду та буде оскаржувати його.
Свідомі нагадують, як розглядалася справа та чому суд так довго не міг винести рішення.
31 травня 2019 року
31 травня 2019 року у Переяславі п'ятирічний хлопчик грався на вулиці. Паралельно з цим двоє полісменів, Іван Приходько та Володимир Петровець, а також неповнолітній син Петровця Станіслав та друг правоохоронців Дмитро Кривошей відпочивали. Дорослі чоловіки розпивали алкоголь та на якомусь етапі відпочинку вирішили постріляти по мішенях з гвинтівки. Вони встановили металеві бляшанки та інші предмети, по яких стріляли, за декілька метрів від місця, де гралися діти. Приблизно о пів на четверту куля влучила у голову Кирила Тлявова.
Тоді дитина несподівано впала та вдарилася головою об бруківку. Вже близько о 16 годині рідні Кирила Тлявова доставили його до реанімаційного відділення центральної районної лікарні Переяслав-Хмельницького. У Кирила була закрита черепно-мозкова травма, забій головного мозку, внутрішньомозкова гематома та перелом скроневої кістки.
Спочатку правоохоронці повідомили, що Кирило послизнувся і впав на асфальт і камінь, через що і отримав травму.
Однак цю версію не підтвердили лікарі, які виявили в дитини вогнепальне поранення голови. Рідні хлопчика розповідали, що їм лише через пʼять годин повідомили, що це була куля. Тоді до лікарні у Переяславі з іншого міста приїхав дитячий нейрохірург, який зробив трепанацію черепа, але таки не зміг витягнути кулю. За словами бабусі, нейрохірург з Олександрівської лікарні сказав, що був на війні в Афганістані, але до того не бачив таких пошкоджень у мозку. Куля зайшла через лоб, вдарилася об задню стінку черепа та ще декілька разів пройшлася по мозку, пошкодивши його.
1 червня Кирила Тлявова реанімобілем доправили у Київський міський центр дитячої нейрохірургії, де його одразу прооперували. Дістати кулю з голови Кирила так і не вдалося.
Кілька днів дитина перебувала у важкому стані під апаратом штучної вентиляції легень. Вже 3-го червня хлопчик помер у лікарні.
Перебіг слідства
Правоохоронці почали розслідувати справу пізно ввечері 31 травня. Вони провели додатковий огляд місця події після того, як лікарі виявили кулю у черепі дитини. На місці полісмени виявили гільзи від патронів Флобера, стаканчики і бляшанки. Зброю, з якої влучили у дитину, поліція тоді не знайшла. Вони припустили, що вистрілити могли з двору Володимира Петровця, який мешкав недалеко від родини Тлявових. Тоді Володимир Петровець був старшим сержантом поліції.
Знайти фігурантів справи у будинку Петровця працівникам поліції не вдалося. Тоді в поліції заявили, що чоловіки святкували випускний своїх дітей. Після того, як влаштували стрілянину, підозрювані поїхали далі святкувати. Те, що Іван Приходько та Володимир Петровець були п'яні підтвердили полісмени й Державне бюро розслідувань.
Чоловіків затримали 1 червня, але тест на алкоголь вони не проходили. Після затримання Петровця і Приходька поліція провела обшук, а ДБР допитало підозрюваних у будівлі райвідділу поліції.
Справу кілька разів перекваліфіковували. Спочатку підозри полісменам готували в порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України — вчинення замаху на умисне вбивство малолітньої дитини та обрання запобіжного заходу. Однак 2 червня 2019 року слідчі ДБР вручили підозри правоохоронцям за частиною 2, статті 28, статті 128 Кримінального кодексу України — необережне тяжке тілесне ушкодження, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Вже наступного дня прокуратура пом'якшила підозру за результатами проведених слідчих дій та встановленню нових обставин. Попередню кваліфікацію доповнили ще й частиною 4-ю статті 296 ККУ — хуліганство, вчинене групою осіб, із застосуванням вогнепальної зброї, заздалегідь заготовленої для завдання тілесних ушкоджень.
Розслідування тривало пів року. За цей час правоохоронці з'ясували, що 31 травня в будинку Петровця було четверо осіб: окрім Петровця старшого та Приходька був ще Станіслав Петровець (син Володимира — прим. ред.) та Дмитро Кривошей. Спочатку син Петровця та Кривошей були свідками у справі, а потім їх перекваліфікували у підозрюваних.
Під час розслідування у 2019 році слідство встановило, що Кирило Тлявов перебував за 80 метрів від полісменів, які стріляли по бляшанках. Куля, пролетівши 52 метри, потрапила в камінь, і зрикошетила та пролетівши ще 33 метри потрапила в голову хлопчика. Але зброю, з якої поцілили у дитину, правоохоронці так і не знайшли. У найближчій до місця події водоймі водолази знайшли предмет, схожий на обріз від рушниці, але він не мав ніякого доказового значення.
Розгляд справи у суді
Переяславський суд де-юре розглядає справу Кирила Тлявова з грудня 2019 року. Однак фактично процес почався з травня 2020, бо до того судові процеси часто переносилися і зривалися. Процес одноосібно вів голова суду Олександр Рева.
Володимира і Станіслава Петровців, а також Дмитра Кривошея звинуватили у хуліганстві з використанням зброї та незаконному поводженні зі зброєю. Івану Приходьку слідчі інкримінували вбивство дитини з необережності.
Ніхто із підсудних свою провину не визнав.
Колишні працівники поліції Володимир Петровець та Іван Приходько, а також цивільний Дмитро Кривошей спершу перебували під вартою. Син Петровця був під особистим зобов'язанням матері. Згодом Переяславський суд залишив без альтернативи запобіжний захід лише Приходьку. Петровцю та Кривошею суд дозволив внести застави у розмірі понад 280 тис. грн, що вони і зробили.
Згодом суд відпустив під цілодобовий домашній арешт і Приходька. А у 2023 році знову пом’якшив йому запобіжний захід з цілодобового домашнього арешту на нічний арешт.
Причиною зміни запобіжного заходу стало рішення Європейського суду з прав людини, який визнав неналежними умови перебування Приходька в СІЗО, а термін перебування в ув'язненні — надмірним. Також ЄСПЛ зобов’язав державу відшкодувати Приходьку понад €9 тис.
Тільки у березні 2023 року до суду надійшли результати повторних комплексної судово-медичної та судово-балістичної експертиз ситуаційних обставин, яких чекали понад рік. Як виявилося хлопчик помер в результаті прямого влучання кулі, а не рикошету, як стверджувала попередня експертиза у справі.
На фінальних дебатах прокуратура просить ув’язнити експолісмена Івана Приходька на сім років, експравоохоронця Володимира Петровця та цивільного Дмитра Кривошея — на шість років, а Станіслава Петровця — на чотири роки. Обвинувачені натомість наполягають, що не є винними і хотіли отримати виправдувальний вирок.
3 червня виповнюється чотири роки з дня смерті Кирила Тлявова. За цей час у нього народилася сестричка, а батько та дядько добровольцями стали до війська. Справа Кирила Тлявова стала лакмусовим папером для громадянського суспільства та правоохоронної системи в Україні. Адже Петровець та Приходько ще до реформи Національної поліції працювали в правоохоронних органах, однак не змогли пройти переатестацію. У реформовану поліцію вони прийшли після того, як суд зобов'язав поновити їх на посадах.