Сьогодні 1000-й день повномасштабного вторгнення Росії в Україну
Та 11-й рік війни, яку Росія розпочала проти України з окупації Криму та війни у Донецькій і Луганській областях. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. У цей день Свідомі згадують загиблих людей, пошкоджені пам’ятки української культури й окуповані міста.
Понад 14 тисяч людей загинуло, 575 із них — діти. Понад 20 тисяч людей отримали поранення, з них понад дві тисячі — діти. Проте ці цифри є приблизними. Точна кількість загиблих та поранених невідома через окупацію українських міст і сіл.
В Україні окупованими залишаються понад 3 000 населених пунктів. Серед них Донецьк, Луганськ, Бахмут, Авдіївка, Сіверськодонецьк, Лисичанськ, Мелітополь, Скадовськ, Генічеськ, Маріуполь та Крим. Росія окупувала понад 20% території України з 2014 року.
Близько 1900 міст та сіл звільнили Сили оборони України з початку повномасштабного вторгнення Росії. Серед них Херсон, Гостомель, Буча, Чорнобиль, Бахмач, Тростянець, Ізюм, Куп’янськ, Воскресенське та острів Зміїний.
Понад 1000 пам’яток культурної спадщини пошкодили росіяни під час війни. Серед них Держпром, музей Сковороди та Свято-Успенський собор на Харківщині, обласний молодіжний центр у Чернігові, Круглий Двір у Тростянці, Воронцовський палац в Одесі, Святогірська лавра у Святогірську на Донеччині, Херсонес Таврійський у Криму, Маріупольський краєзнавчий музей.
Росія тримає у полоні тисячі українців. Щонайменше 177 військовополонених українців загинуло у полоні, повідомило Міноборони України у жовтні 2024 року.
Офіс генпрокурора розслідує 93 справи про розстріли українських військовополонених російськими військовими. Через відсутність міжнародного нагляду реальна кількість загиблих, ймовірно, значно вища, оскільки не всі тіла повертаються, а багато випадків не визнаються Росією як полонені.
Понад 700 тисяч українських дітей вивезли росіяни з тимчасово окупованих територій у Росію, за словами уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львова-Бєлової.
Та ці дані приблизні, адже через війну, що триває, та окупацію Україна не може точно визначити кількість загиблих, постраждалих, полонених людей і дітей і пошкоджені та зруйновані пам’ятки культури. Справжні цифри набагато більші.