Школа горіла, піддавалася атакам з танків та вертольотів, але її підвал врятував військових ЗСУ: історія Залиманського ліцею

Авторка:
Свій дім
Школа горіла, піддавалася атакам з танків та вертольотів, але її підвал врятував військових ЗСУ: історія Залиманського ліцею

До повномасштабного вторгнення Росії у Залиманському ліцеї на Харківщині навчалися понад 100 школярів. Це були діти не лише місцеві, а й прилеглих сіл. 

«За три роки до війни ми відкрили у приміщенні школи дитячий садочок. Оснастили його технікою. Незадовго до нападу росіян замінили систему опалення. А ще у нас був шкільний автобус, який привозив дітей з Морозівки, Савинців, Довгалівки. Ним також користувалися вчителі, щоб дістатися до роботи. Тепер всього переліченого немає», — розповідає директор ліцею Геннадій Клюєв для проєкту «Свій дім».

Від червня 2022 року росіяни цілеспрямовано завдавали ударів по сільській школі. Стріляли з танків, використовували авіацію. Не щадили й будинків місцевих жителів.

«Мій дім повністю зруйнований. Двічі в нього влучили, мабуть, з танка. Просто розстріляли з іншого берега Сіверського Донця. Там відстань невелика, лише 3 км, а танк стріляє на 6 км. А по школі били ще й з вертольота», — розповів директор.

Торік Залиманський ліцей мав би святкувати 35-річний ювілей. Утім, замість урочистостей у 2022 році навчальний заклад чекали найбільші випробування від часу його заснування.

Нині на місці школи стоїть напівзруйнована та обгоріла будівля. Перебувати на її території небезпечно — існує загроза натрапити на міни.

«У Залимані ніхто нікуди з асфальту чи доріжки старається не сходити. Оскільки окупанти стояли коло річки, тому ніяких лісів, посадок. Ми й дітей про це попереджаємо, проводимо спільні уроки з ДСНС», — каже Клюєв. 

Попри знищене приміщення ліцею більшість учнів продовжують навчання. Цьогоріч воно дистанційне, але за розкладом, адже вдалося зберегти й педагогічний колектив школи.

Коли діти та вчителі Залиманського ліцею повернуться до класів наразі невідомо, але фахівці запевняють, що школу можна відбудувати. Допомогти обіцяє й місцева влада.

На платформі «Свій дім» можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є анкета https://bit.ly/sviydim