Щонайменше вісім тисяч людей загинули внаслідок бойових дій у Маріуполі через повномасштабне вторгнення Росії

Щонайменше вісім тисяч людей загинули внаслідок бойових дій у Маріуполі через повномасштабне вторгнення Росії

Маріуполь, Україна (Свідомі) — Міжнародна правова організація «Human Rights Watch» опублікувала новий звіт про руйнування Росією Маріуполя Донецької області.

Human Rights Watch та українська організація «Truth Hounds» провели 240 інтервʼю та проаналізували 850 фото й відео, документів та супутникових знімків.

З березня 2022 року по лютий 2023 було поховано понад десять тисяч людей. Щонайменше вісім тисяч загинули від бойових дій. Скільки з них були цивільними — не відомо.

«Незважаючи на труднощі розслідування воєнних злочинів на територіях, які стали недоступними через російську окупацію, ми та наші партнери витратили майже два роки, щоб розкрити правду про жахливі злочини, скоєні російськими військами в Маріуполі. Це розслідування спрямоване на те, щоб ці злочини ніколи не були забуті, а винні постали перед правосуддям», 

— сказав виконавчий директор Truth Hounds Роман Авраменко. 

HRW наголошує, що загальна кількість загиблих може бути значно вищою. Деякі могили містили кілька тіл, а рештки інших могли бути поховані під завалами.

HRW і Truth Hounds детально дослідили 14 атак, включно з російськими нападами на дві лікарні, драматичний театр, продовольчий склад, пункт розподілу допомоги, супермаркет та житлові будинки.

«У кожному з цих інцидентів ми не знайшли жодних доказів присутності українських військових у будівлі, по якій було завдано удару, або поблизу неї, що зробило б атаку незаконно невибірковою. Або ми виявили обмежену військову присутність, що, ймовірно, зробило атаку незаконно непропорційною», 

— йдеться у звіті.

Росіяни змінюють фізичний ландшафт міста. Пошкоджені будинки зносять, на їхньому місці будують нові. Не створивши умови для проведення незалежних слідчих дій, Росія «фактично знищила речові докази на сотнях потенційних місць злочинів по всьому місту».

Росія знищує «маркери української ідентичності», запроваджуючи російську шкільну програму та примусово видаючи російські паспорти місцевим. Окупаційна адміністрація Маріуполя обмежує можливості мешканців висловлювати свою думку та спілкуватися із зовнішнім світом.

HRW і Truth Hounds також ідентифікували 17 підрозділів російських та афілійованих із Росією сил, які діяли в місті в березні та квітні 2022 року.

Відповідальними за воєнні злочини, окрім Путіна та головнокомандувача ЗС Росії Шойгу, організації визнали також першого заступника міністра оборони Валєрія Гєрасімова, першого заступника начальника російського Генштабу Сєргєя Рудського, тодішнього командувача Південного військового округу Алєксандра Дворнікова та інших.

«Міжнародні органи та уряди, віддані справі правосуддя, повинні зосередитися на розслідуванні дій російських високопосадовців, які, як видається, пов’язані з наглядом за воєнними злочинами в цьому колись жвавому місті», 

— заявила керівниця департаменту криз і конфліктів HRW Айда Сойєр.