Що зараз відбувається з COVID-19?

Що зараз відбувається з COVID-19?

У європейській політиці є слово паразит — «криза». Міграційна криза, коронавірусна криза, криза в Україні. Це дозволяє уявляти, ніби світ складається з блоків. Коли один завершується, починається інший. Проте соціальне життя не складається з блоків. Його формують довгострокові тенденції, які подекуди виринають, але здебільшого залишаються непомітними для широкого загалу. 

Так сталося з пандемією. Хоч COVID-19 став для багатьох несподіванкою на початку 2020 року, його попередник — SARS-CoV-1 — ширився світом у 2003 році. Тоді ж відбувся конфлікт щодо острова Тузла, під час якого Росія намагалася порушити український суверенітет у Керченській протоці. Сьогодні коронавірус знову витіснила Росія, розпочавши повномасштабне вторгнення. 

Проте пандемія триває. Ще наприкінці літа Міністерство охорони здоров’я почало нагадувати про те, що ковід все ще вбиває людей. Нагадаємо, що робити у випадку коронавірусної інфекції. 

Маски та приміщення 

МОЗ повернувся до комунікування коронавірусної теми саме через погодні умови. Основним шляхом поширення інфекції є респіраторний. Лише незначна частина випадків хвороби спричинена контактом із зараженими поверхнями. Восени та взимку люди проводять більше часу у погано провітрюваних приміщеннях. Через це кількість випадків починає зростати саме у цей період.

Аби зменшити шанси захворіти, у приміщеннях необхідно носити маску. Американці, які носили тканинні чи хірургічні маски, на 50-60% рідше отримували позитивний тест на коронавірус, ніж ті, хто не носив маску, встановив Центр з контролю та профілактики захворювань США. 

Використання респіратора N95 зменшувало шанси захворіти ще на 80%. Респіратори європейського класу FFP2 є аналогічними до американського N95. Такий респіратор українського виробництва коштує 10-20 грн.

Щеплення

Станом на 4 жовтня 15 мільйонів українців та українок отримали дві дози вакцини проти коронавірусної хвороби. За час повномасштабного вторгнення двома дозами вакцинувалося лише 370 тисяч людей. Решта вакцинованих вже потребує бустерної дози. Її отримало 2.3 мільйони людей. 

Кілька мільйонів опинилися у тимчасовій окупації або виїхали з України. Це означає, що бустерною дозою потрібно вакцинувати менше ніж 10 мільйонів людей. Чи є в Україні стільки вакцин? Ні. На кінець вересня доступними були 5 мільйонів доз CoronaVac, 400 тисяч Pfizer та 30 тисяч Janssen. 

Водночас попит на вакцинацію зростає: за останній тиждень вересня кількість вакцин зросла на 94% у порівнянні з попереднім. Україна перестала закуповувати вакцини для економії, тому отримає їх лише у формі гуманітарної допомоги. Наприклад, 4 жовтня Швеція передала Україні 500 тис. доз вакцини Pfizer, формула якої була покращена для протидії штаму «Омікрон» та його варіантам. 

Записатися на вакцинацію можна у сімейного лікаря або через електронну медичну систему «Helsi».

Штами та ризики 

Зараз, як і до повномасштабного вторгнення, найбільш поширеним залишається «Омікрон». Найчастіше в США хворобу викликають його варіанти ВА.4 і BA.5. В Одеській області ситуація ідентична.

За останній тиждень вересня в Україні зробили близько 170 тисяч тестів на коронавірус, з яких 42 тисяч виявилися позитивними, тобто тижневий рівень позитивності склав 24%. Це високий показник, який свідчить про недостатній рівень тестування. 

42 тисячі за тиждень виявляли під час пікових періодів пандемії. Проте за умов повної відсутності маскового режиму хвороба може швидко поширюватися. Всесвітня організація охорони здоров’я прогнозує, що в жовтні кількість хворих в Україні досягне найвищих значень, а лікарні будуть вщент заповнені.

Не варто створювати додаткове навантаження для системи охорони здоров’я, яка допомагає пораненим на війні. До того ж чимало лікарів доєдналися до війська або виїхали за кордон. Постачання кисню для хворих також може ускладнюватися через те, що основні підприємства-виробники розташовані у зоні бойових дій, вважає ВООЗ. 

Щодня росіяни вбивають та викрадають багато українців. Навіщо втрачати ще більше, не виконуючи прості протиепідемічні правила?