Що відомо про Соледар?
Соледар — невелике місто, де до повномасштабного вторгнення Росії проживали близько 10 тисяч людей і є одні з найбільших місць видобутку солі. Соледар розташований на 10 кілометрів північніше Бахмута. Саме до цих двох населених пунктів зараз найбільше прикута увага. Поки Міноборони Росії стверджує, що Соледар нібито захопили, українська сторона повідомляє, що бої досі тривають.
У матеріалі пояснюємо, у чому полягає стратегічна важливість Соледара і що там відбувається зараз.
Що відбувається?
Ще ввечері 10 січня керівник ПВК «Вагнера» Євгєній Прігожин повідомив, що всю територію Соледара нібито взяли під контроль його підрозділи. Міністерство оборони Росії заявило, що Соледар начебто захопили тільки ввечері 12 січня.
Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що станом на 18:00 14 січня бої за Соледар тривають.
Російська пропаганда і суперечки
Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України спільно з Генштабом ЗСУ попередили про російську дезінформаційну кампанію щодо ситуації в Соледарі. Пропаганда Росії активно використовує принцип інформаційного шуму: умисно перевантажує великою кількістю фейків для «замилювання» реальної ситуації на полі бою.
Аналітики Центру зафіксували загострення конфлікту Міноборони Росії та керівника ПВК «Вагнер» — Міноборони спростувало заяви Прігожина про нібито захоплення Соледара та ведення боїв виключно силами «Вагнера».
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) також повідомляють, що російські інформаційні операції перебільшують значення Соледара, який у кращому випадку є російською «пірровою тактичною перемогою» — тою, яка завдає переможцю настільки руйнівних збитків, що є рівнозначною поразці.
Навіщо росіянам Соледар?
«Їм конче необхідна хоча б якась перемога, бо в них таких нема, крім 24 лютого 2022 року, коли вони зненацька великими силами встигли зайти в населені пункти, з більшості яких їх по суті вибили. Також Соледар — це зона відповідальності “Вагнера”, який прагне набути певної суб’єктності», — сказав в етері телемаратону речник Сил оборони України Східного напрямку полковник Сергій Череватий.
Міністр оборони України Олексій Рєзніков в інтерв’ю BBC сказав, що військові «Вагнера» наступали «хвиля за хвилею», а Прігожин зацікавлений у можливих економічних вигодах від захоплення міста, де розташовані найбільші в Європі соляні шахти.
Рєзніков сказав, що вагнерівцям «потрібно надати певні докази, аби показати, що вони кращі за регулярні Збройні сили Російської Федерації». У разі захоплення, Бахмут може прокласти шлях для наступу Росії на Краматорськ і Слов’янськ — українські опорні пункти на Донеччині.
Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко пояснює, що «вагнерівці», які кілька місяців безрезультатно ведуть бойові дії біля Бахмута, намагаються зачепитись бодай за щось.
«Буквально перед Новим роком вони намагались вчергове штурмувати Бахмут, але зайшли тільки за першу лінію оборони — потім наші сили їх відкинули. Вони змирились із тим, що зараз Бахмут не взяти та пішли на Соледар. По-друге, так росіяни хочуть обійти Бахмут з півночі та спробувати оточити місто. Вони можуть порушити логістику наших сил, але це не критично», — каже Мусієнко.
Російське Міноборони стверджує, що захоплення Соледара нібито дозволяє відрізати постачання для українських військових у Бахмуті та оточити підрозділи ЗСУ, що залишаються у місті.
ISW оцінює, що захоплення Соледара не дозволить російським силам контролювати критичні українські наземні лінії зв’язку із Бахмутом, а також не покращить позиції російських військ для оточення міста.