Що відбувалось з енергетичною інфраструктурою 14 – 20 січня
14 січня росіяни завдали 12 масований ракетний удар по енергосистемі України. Влучання по об'єктах енергетики були в пʼятьох областях. Премʼєр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що пошкоджень зазнали один блок теплової електростанції на сході та вісім блоків ТЕС на заході країни.
Також обстріли пошкодили три магістральні підстанції та одну повітряну лінію. Через це енергетики знизили ліміти споживання і, за перевищення, застосовували аварійні відключення протягом кількох наступних днів.
17 січня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), оштрафувала на 85 тисяч гривень три обленерго. «Волиньобленерго», «Вінницяобленерго» та «Чернівціобленерго» нерівномірно розподіляли відключення електроенергії серед споживачів та неналежним чином інформували громадян про вимкнення. На керівників обленерго наклали штраф у розмірі 1700 грн.
18 січня через потепління споживання зменшилось, однак генерація досі не покривала чверті споживання в Україні. Аварійні відключення застосовували у Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Кіровоградській, Запорізькій, Київській, Житомирській та Черкаській областях.
19 січня споживання знову зменшилось, але спостерігався суттєвий дефіцит потужності в енергосистемі, особливо у вечірні години. «Укренерго» повідомило про завершення ремонту автотрансформатора на одній з підстанцій у Дніпровському регіоні.
Також, щоб запобігти аварії, відновили вкотре пошкоджену лінію електропередачі, яка з’єднує Запорізьку атомну електростанцію з енергосистемою України і забезпечує її живлення.
У Херсоні через обстріли армії РФ більш ніж 15 000 абонентів залишились без електропостачання.
20 січня споживання електроенергії незначно зросло, але водночас виросло її виробництво через вихід з ремонту одного з блоків ТЕЦ та невеликого зростання генерації на інших обʼєктах енергоінфраструктури. Ввечері 19 січня внаслідок артобстрілу знову вимикалась лінія електропередачі, яка забезпечує живлення Запорізької АЕС. Енергетики оперативно повернули її в роботу.
Енергосистема України вже пережила 12 ракетних атак та 14 ударів БпЛА по енергооб’єктах. Понад 10 ГВт основних встановлених потужностей наразі недоступні українській енергосистемі, бо перебувають під контролем росіян: це найбільша в Україні та Європі Запорізька АЕС, Запорізька ТЕС, Луганська ТЕС, Вуглегірська ТЕС, Каховська ГЕС. На тимчасово окупованих територіях півдня розташовані більшість вітрових та сонячних електростанцій.
Енергетики підсумувати першу половину найскладнішого в історії України опалювального сезону. За цей час працівники ДТЕК:
- відремонтували 4 енергоблоки ТЕС;
- відновили електропостачання для 1,8 млн родин;
- поновили роботу 5,6 тис. енергооб’єктів.