Що пішло так? Позитивні моменти за рік повномасштабного вторгнення

Що пішло так? Позитивні моменти за рік повномасштабного вторгнення

24 лютого 2022 російські військові розпочали повномасштабне вторгнення. Наразі триває 364 день повномасштабної війни. Це рік, відлік якого почався в лютому. Цей час змінив українців — ми стали сильнішими. Попри втрати та випробування продовжуємо триматися. Як зазначав Володимир Зеленський: «Це рік, коли Україна змінила світ, а світ відкрив Україну». 

«Нам все ще може бути темно, гучно і складно, але нам точно вже ніколи не буде страшно. Це був наш рік, рік України, рік українців», — сказав Володимир Зеленський у новорічному зверненні до українців. 

Згадуємо позитивні моменти за час повномасштабного російського вторгнення в Україну.

Українська армія

Українські військові боронять Україну ще з 2014 року, але 24 лютого 2022 року вони прийняли повномасштабний наступ росіян на трьох напрямках: північному, східному та південному. Зокрема, битва за Київ розпочалася першого дня повномасштабної війни. Уже 1 квітня 2022 року Збройні Cили України відбили наступ російських військ на Київщині, а наступного дня Міністерство оборони України оголосило про звільнення усієї області. 

Визначальним став і вересень, коли українські військові здійснили контрнаступ на Харківщині. Всього за чотири дні витіснили росіян з майже всієї Харківської області. А вже 11 листопада звільнили Херсон. 

Окрім цього, протягом 2022 року Україна повернула 1350 захисників і захисниць з російського полону, деякі з яких перебували там ще до 24 лютого. 

Україна — держава року-2022

Британський щотижневик «The Economist» назвав Україну державою року-2022. Редакція заявила, що життя українців — «приклад, що надихає».  

Окрім цього, український народ став лауреатом премії Європейського парламенту імені Сахарова «За свободу думки». Нагороду щороку присуджують захисникам прав і основних свобод людини. Як йдеться в рішенні, премію отримує «сміливий український народ в особі свого президента, обраних лідерів і громадянського суспільства».

«Ця нагорода — для тих українців, які воюють на полі бою. Для тих, хто був змушений тікати. Для тих, хто втратив рідних і близьких. Для всіх тих, хто стоїть і бореться за те, у що вірить», — заявила президентка Європарламенту Роберта Мецола.

Президент України став людиною року за версією польського тижневика «Wprost», австрійського журналу «Profil», британської газети «Financial Times» та американського щотижневика «TIME». 

У TIME зазначили, що цього року вибір був як ніколи простим — «Володимир Зеленський активізував світ так, як ми не бачили десятиліттями».

Кандидатство в ЄС 

Одним із найбільших дипломатичних досягнень України за рік повномасштабного вторгнення є рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС, яке лідери 27 країн-членів ЄС ухвалили 23 червня.

Це відкрило можливості отримати фінансову допомогу у трансформації суспільства, правової системи та економіки на шляху до членства в ЄС, а також триматиме євроінтеграційні реформи країни у пріоритеті.

Українське питання на світовій арені

Протягом року повномасштабної війни Україна звучала в урядах більшості країн західного світу. Володимир та Олена Зеленські виступали перед світовими лідерами, студентами та громадами, аби українське питання звучало в кожній країні. 

Україна протягом 2022 року вперше за часів відновлення незалежності 1991 року розширювала свої зв’язки з країнами Африканського континенту.  За даними МЗС, з лютого 2022 року президент Володимир Зеленський провів 18 розмов із лідерами африканських країн, з них дев’ять — вперше в історії двосторонніх відносин. Це стосується Гани, Гвінеї-Бісау, Демократичної республіки Конґо, Замбії, Кот-д’Івуару, Малаві, Мозамбіку, Нігеру й Ботсвани.

Крім того, голова Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба у жовтні 2022 року почав перше в історії України дипломатичне турне Африкою.

20 липня Олена Зеленська виголосила свою промову в конгресі США, де закликала надати більше зброї для України, а 21 грудня Зеленський виступив у конгресі США та зустрівся із Президентом США Джо Байденом. 

8 лютого Зеленський виступив перед парламентом Великої Британії, зустрівся з Королем Чарльзом III і Прем’єр-міністром Ріші Сунаком. Уже 9 лютого Президент взяв участь у спеціальному засіданні Європейського парламенту та виголосив промову.

Громадянське суспільство

У 2022 році Україна вперше в історії з 1991 року отримала Нобелівську премію миру. Її вручили правозахисній організації «Центр громадянських свобод». 

На третій місяць повномасштабної війни українські журналісти отримали Пулітцерівську премії за висвітлення подій в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну.

«Попри бомбардування, викрадення, окупацію та навіть смерть своїх колег, вони наполегливо намагаються надати точне відображення жахливої реальності, що робить честь Україні та журналістам у всьому світі», — зазначило журі премії.

Українська організація «Медійна ініціатива за права людини» отримала премію «Тюльпан прав людини» від уряду Нідерландів за видатні досягнення у боротьбі за права людини. Нагороду щорічно присуджує правозахисникам Міністерство закордонних справ Нідерландів.

Рекордна кількість візитів

Упродовж 2022 року в Україні відбулася рекордна кількість візитів офіційних делегацій з усього світу, дехто з високопосадовців приїздив до України за цей час кілька разів. 

Зокрема, 16 березня до України приїхали прем'єр-міністри Польщі, Чехії та Словенії. Це був перший візит іноземних політичних представників в Україну після повномасштабного вторгнення. 

Окрім цього, Анджеліна Джолі гуляла вуличками Львова, режисер фільму про Бонда Кері Фукунага відвідав Харківщину, актор Бен Стіллер — Ірпінь та Макарів, акторка Джесіка Честейн — дитячу лікарню «Охматдит».

Найчастіший гість — режисер Шон Пен, який нині знімає фільм про Україну — вручив Зеленському свою статуетку «Оскар» як символ віри в перемогу.

Гурт «Bono» дав концерт у столичній підземці, оскільки станції Хрещатик і Майдан Незалежності на девʼять місяців стали сценою-укриттям для подій.

Донати

Від початку повномасштабної війни українці та іноземці задонатили понад 33,96 млрд грн — це сумарна сума з UNITED24, «Повернись живим» і Фонду Притули.

Фандрейзингова платформа UNITED24 за вісім місяців роботи зібрала 8,6 млрд грн. Фонд «Повернись живим» з 24 лютого зібрав 5,6 млрд грн. Найбільшу суму — 1,6 млрд грн задонатили у березні. Відтоді, в середньому, фонд збирав близько 350 млн грн на місяць.

Фонд Сергія Притули від початку повномасштабного вторгнення зібрав майже чотири млрд грн, у жовтні кількість донатів зросла більш ніж втричі за місяць та сягла 658 мільйонів грн.

Українські науковиці

Українська вчена Марина В'язовська отримала найпрестижнішу математичну нагороду — Філдсівську премію 2022 року «Fields medal». Українку нагородили за вирішення завдань про пакування куль у багатовимірних просторах та подальший внесок у розв'язання проблеми інтерполяції в аналізі Фур'є.

До цього часу українці ще жодного разу не отримували Філдсівську премію.

Література, музика, кіно

У травні 2022 року гурт Kalush Orchestra здобув перемогу на пісенному конкурсі Євробачення-2022. Це був виступ, який побив рекорди глядацького голосування.

З нагоди 100-річчя виконання «Щедрик» («Carol of the Bells») у Нью-Йорку в Карнегі-Холі відбувся концерт. Виступили нью-йоркський хор «Думка», дитячий хор «Щедрик», український хор бандуристів та американський хор «Трініті Волстріт».

За рік український письменник Сергій Жадан зібрав рекордну кількість професійних нагород: Премія імені Єжі Ґедройця, премія Свободи від фундації Франка Ширрмахера (Швейцарія), літературна премія Європейського банку реконструкції та розвитку за роман «Інтернат» («The Orphanage»), премія миру німецьких книгарів тощо. 

Також український письменник Андрій Курков отримав літературну премію Медічі за свою книгу «Сірі бджоли». Автора нагородили за те, що «йому вдалося розповісти трагедію України через казку, в якій ніжність пробивається між жорстокістю і трагедією».

Щодо кіно, то дансько-українсько-шведський документальний фільм «Будинок зі скалок» номінували на премію Американської кіноакадемії — Оскар 2023 у категорії «Найкращий документальний фільм». 

Режисерка Ірина Цілик стала першою українкою в журі нагороди «Золоте око» 75-го Каннського кінофестивалю. Стрічка українського режисера Антоніо Лукіча «Люксембург, Люксембург» відібрана до конкурсної програми «Горизонти» 79-го Венеційського кінофестивалю. 

Медицина 

10 жовтня 2022 року російські війська завдали першого масованого ракетного удару по енергетичній інфраструктурі України. Після чого Національний оператор НЕК «Укренерго» вдався до планових відключень споживачів по всій території України. 

18 листопада 2022 року у Львові через масові обстріли місто залишилось без електрики, але це не стало на заваді лікарям. Хірурги Центру дитячої кардіології виконали вдалу операцію на серці без електроенергії. 

Досягнення року — єдність

Протягом 2022 року єдність українського народу не переривається ні на хвилину. 

«У цій єдності — найголовніша наша сила, яка допомагає нам досягти будь-яких результатів», — постійно наголошує Володимир Зеленський. 

У Конституції України написано, що носієм та джерелом державної влади є народ. Український народ підтвердив цей конституційний постулат, об’єднавшись у захисті країни. 

Зеленський каже: 

У великій війні немає маленьких справ. Немає непотрібних, кожен з нас борець, кожен з нас фронт, кожен з нас основа оборони