Що не так з грою «Atomic Heart»?

Автори:
Molfar.Group
Що не так з грою «Atomic Heart»?

Пропаганда СРСР, загравання з романтизацією КДБістів, «злив» персональних даних, відверті натяки на підтримку війни в Україні, газпромівські гроші та співфінансування незаконних збройних формувань «л\днр» — такий опис пасував би до російської гри «Atomic Heart».

Реліз гри

Фани російських відеоігор довго чекали на реліз гри «Atomic Heart», називаючи її «гордістю російського геймдеву». У соцмережах навіть закликають не «піратити» гру, а купувати її.

Дата випуску збіглась із тим днем, коли президент РФ Путін звертався до федеральних зборів напередодні річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну — 21 лютого 2023 року.

Це не єдиний символізм, який підкреслює любов та пропаганду СРСР, романтизацію КДБістів та підтримку російської збройної агресії в Україні в сатиричному вигляді.

Про що гра?

1955 рік, альтернативна реальність СРСР, у якій радянський союз постає «ідеальним» світом. Рандомний російський вчений створив «полімер», який замінює нервову тканину, пристосовуючись до різних потреб. 

Цей «полімер» планують використати, аби побудувати нове ідеальне суспільство, засноване на колективізмі. На тих засадах, на яких свого часу будувалися фашизм, комунізм та соціалізм.  

Через те, що у Другій світовій війні загинуло багато людей, їм на заміну прийшли слухняні роботи. Але під впливом «полімеру» роботи постають проти людей. І з цим має боротися агент КДБ Нечаєв, за якого розробники і пропонують грати.

Натяки на підтримку війни, яку веде Росія проти України

Користувачі соцмереж обурюються, що у грі розробники використовують старі знімки Донецька, а в одній зі сцен дрон підіймає вазон з геранню — так росіяни називають дрони-камікадзе, які запускають для вбивства українців. 

«Злив» персональних даних

В угоді користувача на російській версії сайту було попередження про можливе передавання даних державним органам РФ за запитом. У статті були зокрема вказані податкова служба РФ та інші російські держоргани.

Скриншот із розділу сайту про передачу персональних даних російським держорганам

Після оприлюднення цього розділу, розробники спробували спростувати, що дані можуть передаватися російським органам, а тому відредагували цей розділ. У кінці січня 2023 року цей розділ був недоступний.

«Брейндев», «Мундфиш» і податки до РФ

На офіційному сайті гри, у футері, студією-розробником вказують юрособу – Mundfish Ltd. Але такої юрособи знайти не вдалося. Ймовірно, йдеться про російську ООО «Брейндев», яка раніше мала назву ООО «Мундфиш», і була зареєстрована у 2017. 

У розділі «Terms» на сайті гри вказана кіпрська компанія «Slimao Limited», зареєстрована у 2018. Саме їй і належать TM «Mundfish» та «Atomic Heart», зареєстровані в США 2018 року. 

ООО «Брейндев», що є юрособою компанії у РФ, за 2021 рік мала прибуток $66 тисяч, з яких податків до бюджету РФ надійшло $34.8 тисяч. Це орієнтовна вартість 1-2 дронів «Шахед». 

Фаундери компанії та їхні звʼязки з РФ

«Мундфиш» створили чотири особи, які, станом на лютий 2023 року, володіють 63.87% кіпрської юрособи Slimao Limited:

  • Артьом Галєєв  — основний художник-візіонер компанії. У 2000 працював на «Альфа Банк», у 2001 — в ОАО «Общественное российское телевидение», у 2005 році — на державному російському пропагандистському «Пєрвому каналі».
  • Роберт Баратуні (Максім Зацепін)  — СЕО компанії. Працював відеодизайнером у Newmedia Stars, власником якої був Канстянтин Риков, ексдепутат від «Єдиної Росії». Також працював в маркетинговому відділі Mail.Ru, яка з 2021 року стала частиною холдингу VK Group. 57% акцій холдингу консолідує «МФ Технологии», яке належить «Газпрому», «СОГАЗу»,  «Ростеху».
  • Євгенія Сєдова  — ексколега Зацепіна, теж працювала в Newmedia Stars, де очолювала відділ комп’ютерної графіки.
  • Алег Городишенін  — генеральний продюсер. У 2021 році працював у «Тинькофф Банк».

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров закликав світові компанії обмежити продаж гри й вже звернувся з офіційним зверненням до Microsoft, Sony, Valve.