Санкції VS Конфіскації: що відбувається з активами росіян та колаборантів? Підсумки 2022 року
Trap Aggressor
Україна ввела санкції проти 3264 фізичних осіб та 1604 бізнесів з 24 лютого 2022 року. Це важливо, адже закон «Про санкції» дає можливість конфіскувати майно винних в агресії проти України людей.
Україна здобула широкомасштабну підтримку у санкційній політиці з боку ЄС, США, Канади та Великої Британії, яка наклала найбільше санкцій щодо фізосіб серед країн-партнерів — 1325, натомість найбільше обмежень на бізнеси наклали Сполучені Штати — 380.
Завдяки цьому Росія стала найбільш підсанкційною країною світу.
ЄС запровадив дев’ять санкційних пакетів проти Росії, серед яких:
- заморожено активи президента Росії, глави МЗС Росії та сотень інших олігархів, чиновників та бізнесменів;
- заборонено імпорт російського вугілля в ЄС;
- поетапно заборонено купівля, імпорт або передача сирої нафти та деяких нафтопродуктів з Росії;
- встановлено граничної ціни на нафту та нафтопродукти;
- відʼєднано від міжнародної системи SWIFT десять великих російських банків;
- припинено мовлення пропагандистських російських каналів.
Україна конфіскувала на свою користь активи за трьома справами:
- 17 об'єктів нерухомості площею 100 тисяч м2 олігарха Владіміра Євтушенкова;
- 3 квартири трьох російських ректорів Андрія Фалалєєва, Анатолія Торкунова та Олега Полухіна;
- Активи Віктора Януковича, включно з коштами, квартирою на Оболоні, центром відпочинку у Нових Петрівцях та 537 культурними цінностями на суму 18,7 млн євро.
17 млрд грн з рахунків ліквідованих в Україні російських банків перерахували до державного бюджету. Це перші кошти, які отримав бюджет України з відчуженого і конфіскованого російського майна.
Україна першою у світі створила механізми для конфіскації майна відповідальних за збройну агресію осіб та країни-агресора. Для цього ухвалено відповідні поправки до законодавства, які дозволяють РНБО конфісковувати активи у власності Росії та її дочірніх державних компаній, а також за рішенням Антикорсуду майно приватних фізичних та юридичних осіб, які створили загрозу безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності.
Утім досі Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) не запустило реєстр російських арештованих активів, що створює простір для маніпуляцій та зняття арештів поза контролем громадськості.