Сакартвело просить Україну видати їй урядовців-соратників Саакашвілі. Що відбувається?
Що сталося?
Сакартвело просить Україну видати їй одного з урядовців часів колишнього Президента Сакартвело Міхеїла Саакашвілі.
Про це йдеться на сайті уряду Сакартвело. Країна просить передати їй Зураба Аедїшвілі, який працює начальником Департаменту міжнародно-правового співробітництва Офісу генпрокурора. Аедїшвілі був Міністром юстиції Сакартвело з 2008 до 2012 року.
У Сакартвело, серед іншого, його обвинувачують у незаконній конфіскації винного заводу, викраденні Коби Давташвілі, тортурах вʼязнів і банкрутстві банку «Карту». Окрім того, Україну просять передати ексочільника поліції Одеси Гіоргі Лорткіпанідзе, якого звинувачують, зокрема, у сприянні втечі Міхеїла Саакашвілі зі Сакартвело.
«Уряду Сакартвело незрозуміло, чому український уряд ухвалює такі рішення, спрямовані на штучне відокремлення двох дружніх країн і людей один від одного», — йдеться в офіційному повідомленні.
Українська сторона події поки що не коментувала.
Сакартвело вирішило висловити таку позицію після того, як Зураба Адеїшвілі включили до складу офіційної делегації України в ЄС і Німеччині.
Посольство Німеччини в Сакартвело заявило, що для недопуску в німецький Бундестаг колишнього Міністра юстиції Грузії Зураба Адеїшвілі не було законних підстав.
Справа проти Міхеїла Саакашвілі
Експрезидент Міхеїл Саакашвілі покинув Сакартвело у 2013 році. Проти нього на батьківщині порушили чотири кримінальні провадження.
У червні 2018 року картвельський суд заочно засудив Саакашвілі до шести років позбавлення волі у справі про побиття колишнього опозиційного депутата Валерія Гелашвілі у 2005 році.
1 жовтня 2021 року влада Сакартвело заявила, що Саакашвілі затримала поліція.
Ще в лютому Володимир Зеленський заявив, що влада Сакартвело публічно вбиває та катує експрезидента Міхеїла Саакашвілі
МЗС України висловило протест через негуманне поводження з Саакашвілі. Тоді ж Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба додав, що картвельська влада заслуговує на жорстку реакцію України через ставлення до Міхеїла Саакашвілі.
Також Європарламент ухвалив резолюцію, у якій закликав владу Сакартвело помилувати та звільнити колишнього президента Саакашвілі.
Умови утримання експрезидента Сакартвело
У січні 2024 року спікер парламенту Сакартвело Шалва Папуашвілі вимагав вибачень від Зеленського та Президентки Молдови Маї Санду через нібито «брехню» про Саакашвілі.
Нас змусили жити два роки так, ніби Саакашвілі катують, труять тощо. Сьогодні у висновку Європейського комітету із запобігання тортурам фактично зазначено, що президент Зеленський, президентка Санду та євродепутати збрехали, коли звинуватили Грузію у тортурах Саакашвілі,
— сказав Папуашвілі грузинському «Першому каналу».
До цих звинувачень українське видання «Європейська правда» повідомляло, що комітет Ради Європи з запобігання тортурам вимагає змінити умови утримання пацієнтів-вʼязнів у клініці «Вівамед».
Місія Єврокомітету здійснила візит до Сакартвело 25-27 березня 2023 року, де досліджувала умови доступу до медичної допомоги в пенітенціарних закладах, а також відвідала спеціальні палати клініки «Вівамед».
У звіті анонімно згадують трьох пацієнтів-вʼязнів. Українським журналістам вдалося дізнатися, що під кодом «Пан.С» згадується саме Міхеїл Саакашвілі.
«Це підтверджує також специфічний "маршрут" його переміщення між в'язницею і лікувальними закладами, наведений у звіті», — додає редакція «Європейської правди».
Міхеїл Саакашвілі й Україна
Під час російської війни проти Сакартвело у 2008 році тодішні президенти Польщі, Литви, Естонії та України здійснили візит до Тбілісі, де виступили на мітингу на підтримку Саакашвілі.
Вже у 2013 році Міхеїл Саакашвілі був у Києві під час подій Революції Гідності на Майдані.
Прийде час, й історики напишуть, що Російська імперія припинила своє існування на Майдані в Києві. Це так і буде. Народ обов'язково переможе, і я вірю, що буде краща доля і майбутнє, яке об'єднає всі народи,
— казав тоді картвельський політик.
У 2015 році, після втечі Віктора Януковича до Росії, тодішній Президент України Петро Порошенко створив Дорадчу міжнародну раду реформ і призначив головою Міхеїла Саакашвілі. Політик зазначав, що координуватиме постачання Україні західної зброї.
У травні 2015 року Саакашвілі отримав українське громадянство й очолив Одеську обласну державну адміністрацію.
Згодом Міхеїл Саакашвілі перейшов в опозицію до президента Порошенка, обвинувачуючи його уряд, зокрема у корупції. 7 листопада 2016 року Саакашвілі повідомив про відставку з посади голови Одеської ОДА. Порошенко його звільнив.
У 2017 році картвельський політик незаконно перетнув польсько-український кордон.
Заступник голови Держприкордонслужби Василь Серватюк повідомляв, що кордон Саакашвілі перетнув із нібито «загубленим» українським паспортом. Сам Саакашвілі стверджував, що паспорт у нього начебто «вкрали» з автобуса на кордоні.
У грудні 2017 року український генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Саакашвілі нібито отримав від українського бізнесмена Сергія Курченка пів мільйона доларів на організацію акцій протесту в Україні. Саакашвілі затримали в межах відкритого проти нього кримінального провадження.
У 2018 році Польща прийняла Саакашвілі як порушника українського кордону. Політик залишив Україну за процедурою реадмісії — зобовʼязання держави прийняти своїх громадян, громадян третіх країн або громадян без громадянства, які незаконно прибули на територію одного з підписантів таких угод.
Україна ратифікувала Угоду з ЄС про реадмісію у 2008 році.
Справу проти Саакашвілі призупинили. У 2019 році Володимир Зеленський повернув картвельському політику громадянство України та призначив його головою Виконавчого комітету реформ України.