Румунська сенаторка виступила із законодавчою пропозицією «анексувати історичні території», які колись належали румунській державі, а зараз є у складі України

Румунська сенаторка виступила із законодавчою пропозицією «анексувати історичні території», які колись належали румунській державі, а зараз є у складі України

Її заяву цитує видання «Romania Libera».

Засновниця партії «SOS» Діана Шошоаке подала законодавчу пропозицію про внесення змін до «Закону №. 129/1997 про ратифікацію Договору про добросусідські відносини та співробітництво між Румунією та Україною».

Шошоаке згадує «Північну Буковину, Герцу, Буджак (Кагул, Болград, Ізмаїл), історичний Марамуреш та острів Зміїний — румунські території, вкрадені СРСР і незаконно захоплені Україною».

Сенаторка заявила, що «ця пропозиція має на меті уникнути примусової етнічної асиміляції румунів в Україні» та «відновити культурну ідентичність, традиції, звичаї та релігію румунського населення, яке нараховує приблизно один мільйон румунів, включаючи змішані сім’ї».

Румунія підтримує Україну у війні проти Росії. У січні Президент країни Клаус Йоганніс у розмові з Володимиром Зеленським запевнив, що «Румунія продовжуватиме допомагати Україні та українському народу, допоки це буде потрібно», однак висловив занепокоєння через ухвалений Україною закон про національні меншини.

Новий закон про нацменшини Володимир Зеленський підписав 13 грудня 2022 року. Згідно з ним, проведення Україною політики інтеграції передбачає утримання від політики та практики асиміляції осіб, які належать до національних меншин (спільнот), проти їхньої волі і захист таких осіб від будь-яких дій, спрямованих на таку асиміляцію.

Національні меншини мають право на самоідентифікацію, використання рідної мови, здобуття нею освіти та збереження культурної самобутності. Однак згідно зі статтею 11 цього закону, особливості використання мов національних меншин в освітньому процесі визначаються Законом України «Про освіту», у якому в свою чергу вказано, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова, а особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини. 

Приватні заклади освіти, засновані представниками національних меншин, мають право вільного вибору мови освітнього процесу, однак зобов’язані забезпечити опанування учнями державної мови.

Фото: RL