Росія завчасно планувала депортацію українців і створювала умови для цього — Центр прав людини ZMINA

Авторка:
Анастасія Керпань
Росія завчасно планувала депортацію українців і створювала умови для цього — Центр прав людини ZMINA

У росіян була зазделегідь спланована політика та підготовлена інфраструктура для переміщення населення, яке РФ називає «евакуацією». 

Про це розповіла аналітикиня центру Онисія Синюк на брифінгу в Ukraine Media Center Ukrinform.

20 лютого 2022 року уряд Ростовської області РФ вже повідомляв про підготовку 188 пунктів постійного розміщення для «жителів Донбасу». Станом на жовтень 2022 року на території Росії було розгорнуто 807 таких пунктів.

Росія не повертала українців згодом на їхні території, розлучала членів однієї сімʼї у фільтраційних таборах, розміщала «евакуюваних» у непридатних для життя умовах, ізолювала від інформації та чинила психологічний тиск на населення. Усе це є порушеннями міжнародного гуманітарного права.

Окрім того, Росія регулярно зривала евакуацію на підконтрольну Україні територію, обстрілювала гуманітарні коридори, попри попередні домовленості між Україною та РФ.

«Один із засобів психологічного тиску, який не можна недооцінювати, — це інформаційна ізоляція та заповнення інформаційного простору єдиним джерелом: російськими новинами», — зазначає Онисія Синюк.

Так, у Харківській та Херсонській областях російські військові розповідали місцевим про те, що Україна автоматично визнає населення, яке залишилися в окупації, колаборантами.

Нагадаємо, Парламентська асамблея Ради Європи визнала примусове переміщення українських дітей та дорослих в Росію геноцидом.