Росія вивезла з України на так зване «політичне перевиховання» щонайменше 6000 дітей
Уряд Російської Федерації з початку повномасштабного вторгнення координував незаконне вивезення щонайменше 6000 українських дітей до тимчасово окупованого Криму та територій Росії. Дітей розміщували у спеціальні табори, основною метою яких, імовірно, є політичне перевиховання.
Ці дані представила організація «Обсерваторія конфліктів», яку у 2022 році запустив Державний департамент США, спільно з Єльською лабораторією гуманітарних досліджень.
За їхніми даними, перші випадки вивезення українських дітей зафіксували у лютому 2022 року, а останні — у січні 2023 року.
Українських дітей направляють у щонайменше 43 заклади на території РФ та тимчасово окупованому Криму.
«Більшість [закладів, куди привозять українських дітей — прим. ред.] — це оздоровчі табори, куди дітей відвозять на нібито на відпочинок, інші — це заклади, які використовуються для розміщення дітей, відданих на виховання чи усиновлення в Росії», — зауважують у звіті.
Точна кількість закладів може бути значно більшою. Серед місць куди завозять українських дітей є сім літніх таборів в окупованому Криму, по 10 таборів поблизу Москви, Казані та Єкатерінбургу. Ще 11 таборів виявили за 800 км від кордону з Україною, зокрема в Сибіру. Найвіддаленішою точкою, куди відправляють дітей, — Магаданська область на Далекому сході РФ.
Автори звіту виявили, що один із таборів, де утримують дітей, є психіатричною лікарнею, а ще один — сімейним центром.
За даними розслідувачів, 32 табори (78% від усіх виявлених), схоже, «здійснюють систематичні зусилля з перевиховання українських дітей». Там їх піддають російськоцентричній академічній, культурній, патріотичній та військовій освіті.
«Численні табори, схвалені Російською Федерацією, рекламуються як «інтеграційні програми» з очевидною метою інтегрувати дітей з України в бачення російського уряду національної культури, історії та суспільства», — зауважують автори.
Також автори встановили, що дітей принаймні з двох таборів всиновили російські сім'ї. З відкритих джерел їм відомо, що 20 дітей опинилися у сім'ях у Московській області. Їх зарахували до місцевих шкіл.
За даними розслідувачів, частину дітей до таборів забирають після згоди батьків. У деяких випадках батьки мали підписати довіреність на «неназваного агента». Батьки вже повідомляли про порушення угоди, зокрема через те, що дітей не повертали рідним у визначенні терміни.
Ще інші батьки, імовірно, відмовлялися пускати своїх дітей у табори, але організатори табору проігнорували їх, зараховувавши дітей до табору.
«У багатьох випадках здатність батьків надати значущу згоду може вважатися сумнівною, оскільки умови війни та неявна загроза з боку окупаційних сил є умовами примусу», — зауважують у звіті.
Крім цього, розслідувачі приписують, що операція з вивезення українських дітей централізовано координується федеральним урядом Росії та залучає всі рівні.
«Діяльність офіційних осіб, ймовірно причетних до операції, включає логістичну координацію (тобто транспортування дітей), збір коштів, збір припасів, безпосереднє управління табором і просування програми в Росії та на окупованих територіях України», — зауважують у звіті
За їхніми даними, принаймні 12 осіб, які можуть бути причетними до вивезення дітей, не перебувають під санкціями США.
Фото: Петро Андрющенко у Telegram