Росія незаконно утримує щонайменше 181 бранця Кремля
Згідно з даними Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, саме таку кількість громадян України росіяни незаконно затримали в окупованому Криму або вивезли на півострів. 40 із них арештовані, 122 — ув’язнені, 18 осіб не мають процесуального статусу, двоє — звільнені, але перебувають в центрі тимчасового утримання іноземних громадян. Близько 60% незаконно затриманих — кримські татари.
Росіяни незаконно затримують українців і в інших окупованих регіонах. Про їхні долі є менше публічної інформації, оскільки Росія заперечує факти цих незаконних арештів.
1. 23 березня окупаційні силовики прийшли до будинку делегата Курултаю Мустафи Мустафаєва з незаконним обшуком
Після обшуку вони забрали Мустафу Мустафаєва до окупаційного управління ФСБ, проте згодом відпустили.
Про це повідомила активістка Ельмаз Киримли.
Одночасно незаконний обшук відбувся і у домівці Шевкета Ергашева, який живе по сусідству з Мустафаєвим. Ергашева також викрали для «допиту», а потім відпустили.
Свої дії окупаційні силовики мотивували розслідуванням справи про пошкодження залізної дороги поблизу тимчасово окупованого Поштового. Нагадаємо, залізниця зазнала пошкоджень 23 лютого. Партизанський рух «Атеш» стверджує, що цю операцію здійснили вони. Відтоді окупаційні силовики провели низку незаконних обшуків у житлах кримських татар.
2. Стан здоров’я переслідуваного Росією громадянина України Олександра Сізікова погіршився
У ніч на 24 березня його госпіталізували у лікарню в окупованому Бахчисараї. Попри це російські силовики все одно доставили його в окупаційний «суд» для проведення засідання.
Про це повідомила «Кримська солідарність»
Сізіков має інвалідність першої групи, оскільки втратив зір у аварії. У березні він захворів, виникли сильні головні болі, через які його госпіталізували.
Адвокатка Сафіє Шабанова надала окупаційному «суду» документи про госпіталізацію. Окупаційний «суд» все одно наказав силовикам доставити Сізікова на засідання. Після його прибуття стало відомо, що невідомі дописали у документи з лікарні фразу про те, що бранець Кремля може брати участь у засіданні. Коли це виявилось, окупаційний «суд» переніс засідання.
Окупаційні силовики переслідують Сізікова за звинуваченням у сфабрикованій справі «Бахчисарайської четвертої групи Хізб-ут Тахрір».
3. Незаконно затримана Росією громадянка України Ірина Данилович може втратити слух
Лікарка та громадянська активістка Ольга Мазурова заявила, що Данилович потребує термінового хірургічного втручання. Натомість її утримують в СІЗО без медичної допомоги.
Звернення Мазурової опублікувала «Кримська солідарність».
Нагадаємо, Ірина Данилович — медсестра та громадянська активістка з Феодосії, співпрацювала з виданням «INжир media» та правозахисним проєктом «Кримський процес».
Окупаційні силовики викрали Данилович у квітні 2022 року. У грудні того ж року окупаційний суд у Феодосії засудив жінку до семи років ув'язнення за сфальсифікованою справою у зберіганні вибухівки. На це рішення сторона захисту подала апеляцію. Зараз Данилович вивчає матеріали сфальсифікованої справи, після чого окупаційний «суд» передасть справу в апеляційну інстанцію. Проте слухати аудіоматеріали зі справи вона не може через захворювання з порушенням слуху.
Окупаційні силовики не забезпечують їй необхідну медичну допомогу. 22 березня Данилович оголосила сухе голодування до початку лікування або біологічної смерті.
Лікарка Ольга Мазурова повідомила, що Данилович хворіє на гнійний отит, для лікування якого необхідне хірургічне втручання. Мазурова попросила російську омбудсменку Татьяну Маскалькову сприяти лікуванню Данилович.
4. 24 березня окупаційні силовики сфальсифікували ще одне звинувачення проти жителя тимчасово окупованого Сімферополя Дмитра Наухацького
На додачу до раніше відкритої незаконної справи за «організацію екстремістської організації», вони висунули обвинувачення у «фінансуванні екстремістської організації»
Про це свідчить повідомлення окупаційних силовиків.
Наухацький прихильник християнської конфесії «Свідків Єгови», яких окупаційні силовики переслідують на території окупованого Криму.
У грудні 2022 року окупаційна адміністрація відкрила проти нього першу сфальсифіковану справу за «організацію екстремістської організації». Чоловіка відправили під домашній арешт.
5. Окупаційні «суди» незаконних збройних формувань «л/днр» оголосили «вердикти» у сфальсифікованих справах чотирьох українських військовополонених
Їх ув’язнили на терміни від 15 до 25 років.
Про це свідчать повідомлення окупаційних силовиків.
Окупаційний «суд» нзф «днр» незаконно ув’язнив військовополонених Андрія Найдена та Данила Колєнова на 25 років, а Дмитра Смітія — на 20.
Натомість окупаційний «суд» нзф «лнр» відправив Артема Бублика за ґрати на 15 років.
6. Окупаційна «прокуратура» вимагає 10 років ув’язнення для 20-річного кримського татарина Апаза Куртаметова
Вони сфальсифікували проти кримського татарина звинувачення у «фінансуванні незаконного збройного формування». Насправді він позичив своєму знайомому 500 грн.
Про це повідомляє Кримська правозахисна група.
До початку повномасштабного вторгнення Кураметов мешкав у Новоолексіївці на Херсонщині та викладав кримськотатарську мову.
23 липня 2022 року він їхав до родичів у Крим, проте зник. У жовтні 2022 року стало відомо, що його незаконно затримали окупаційні силовики. Вони звинуватили Куртаметова у перерахуванні 500 гривень своєму знайомому, який начебто служить у добровольчому батальйоні «Крим».
Натомість кримський татарин пояснив, що позичив ці гроші своєму знайомому.
Окупаційний «суд» продовжить розгляд справи Куртаметова у квітні.