Рік окупації ЗАЕС: яка ситуація на станції і як впливає «Росатом»?

Автор:
Артем Колесник
Рік окупації ЗАЕС: яка ситуація на станції і як впливає «Росатом»?

У ніч на 4 березня 2022 року російські війська захопили Запорізьку атомну станцію — найбільшу в Європі атомну станцію, що складається з шести енергоблоків, та до повномасштабного наступу постачала п’яту частину усієї електрики України.  

Протягом року російські снаряди пролітали в небезпечній близькості до реакторів. Станція неодноразово втрачала зовнішнє живлення, необхідне для підтримки нормальної роботи. Є свідчення про тиск, катування та викрадення працівників станції, а також розміщення на її території ракетних систем та озброєння. 

Нині ЗАЕС залишається під окупацією, усі шість реакторів зупинені, а електроенергію вона продовжує отримувати з останньої з чотирьох резервних ліній електропередачі.  

До того ж є докази того, що в окупації станції бере участь російська ядерна корпорація «Росатом». Зокрема, працівників примушували підписувати нові договори з компанією, а в разі відмови не допускали до робочих місць — це призвело до нестачі кваліфікованих кадрів. 

Крім того, СБУ повідомляє, що має докази того, що «Росатом» взяв під контроль управлінські та технологічні процеси на станції та сприяє її підключенню до російської електромережі.  

Попри участь у ядерному тероризмі, «Росатом» досі не перебуває під санкціями і зберігає вплив на світову ядерну галузь. Компанія має найбільший у світі портфель закордонних проєктів — будує 36 енергоблоків по всьому світу. Також «Росатом» — світовий лідер зі збагачення урану (36% ринку) та забезпечує пальним кожен шостий реактор у світі. 

Корпорація володіє виробничими потужностями в ЄС та співпрацює з низкою французьких, німецьких та фінських компаній, а сама Росія залишається членом міжнародних організацій у галузі «мирного використання атома». Зокрема, росіяни присутні у керівному складі Міжнародної агенції з атомної енергетики (МАГАТЕ), а заступник гендиректора МАГАТЕ Міхаіл Чудаков навіть працював на «Росатом».  

«Росатом» мав вплив і на українську ядерну галузь, адже всі українські атомні блоки радянського зразка, тож заточені на російське ядерне паливо. З початку війни у 2014 році українське ядерне підприємство «Енергоатом» почало поступово переводити реактори на американське паливо компанії «Westinghouse». 

Наразі лише 7 з 15 енергоблоків українських АЕС здатні працювати повністю без російського пального. Інші ж поки працюють на запасах російського ядерного палива, придбаного раніше. Від зберігання та переробки відпрацьованого ядерного палива в Росії змогли відмовитися лише у квітні 2022. Раніше платили РФ по $200 млн щороку за цю послугу.  

Тож поки світ не квапиться позбуватися атомної залежності від Росії, країна-агресорка продовжує ядерний тероризм. Україна ж мусить підтримувати енергосистему на плаву в нових умовах. 

Залежність від великих централізованих джерел енергії показала свою ненадійність. Тож держава заговорила про децентралізацію енергосистеми та поступовий перехід на безпечнішу відновлювану енергетику у повоєнній відбудові, хоч і плани розвивати ядерну енергетику також поки присутні.