Примусова «евакуація» як метод геноциду українців

Авторка:
Єлізавета Каменєва
Примусова «евакуація» як метод геноциду українців

На Херсонщині, яку поступово звільняють Збройні Сили України, залишилося близько 20% населення — інші або виїхали на підконтрольну Україні територію, або їх депортувала Росію в тимчасово окупований Крим або на територію Росії. Росіяни залякували місцевих підривом Каховської ГЕС та не забезпечували людей необхідними речами, як обіцяли. Чому російські військові так хотіли вивезти людей з Херсонської області та чому це є одним із методів геноциду?

Задля безпеки зберігаємо анонімність джерел, у деяких випадках імена змінені.

Сьогодні херсонці, які залишилися в Херсоні та області, можуть трішки видихнути — Україна повернула контроль над територією, а російські військові відійшли на лівий берег Дніпра. Однак за кілька днів до цього росіяни активно пропонували місцевим «евакуюватися»; декого їм вдалося депортувати.

Херсонці розповідають, що їм телефонували з російських номерів і наказували покинути територію, на яку «прийдуть ЗСУ і нароблять великої біди, будуть обстрілювати житлові будинки». У селах ходили по хатах і говорили, що не має лишитися живої душі. Так, у селі Кринки Олешківського району людям дали чотири дні на збори. На п’ятий день о 7 ранку на них чекали автобуси до Росії. У самому Херсоні увімкнули сигнал тривоги у місцевому ТРЦ і повідомляли: «На об’єкті спостерігається надзвичайна ситуація, прохання негайно покинути територію». У мирні часи цей сигнал вмикали у випадках пожежі або повідомлень про замінування.

Президент України Володимир Зеленський всеукраїнській підпільній народній газеті «Спротив» розповів про ще один факт депортації населення. Зеленський зазначив:

Російська армія вивозить дітей до віддалених областей Росії: Ленінградської, Волгоградської, Новосибірської та Тюменської

За статистикою Центру національного спротиву, росіяни вивезли 10 тисяч українських дітей із тимчасово окупованих територій в Росію. Незафіксованих випадків — сотні, однак мешканці не завжди мають зв’язок та доступ до інтернету, аби повідомити про злочини російської армії.

Як все відбувалося? 

Людям пропонували відправити дітей до санаторіїв, де ті перебуватимуть у безпеці і матимуть все необхідне. Деякі батьки погоджувалися, але були випадки, коли дітей викрадали з дитячих майданчиків. Згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду, насильна передача дітей з однієї етнічною групи в іншу є геноцидом. Однак геноцид чинять не лише щодо дітей, але й дорослих, зокрема свідчення щодо депортації надходять з Херсонщини. 

Єлизавета, виїхала з Херсона; у місті лишилася її бабуся

Дівчина розповідає про телефонну розмову з сусідами, які вирішили їхати до Росії, бо не бачили іншого способу покинути окуповані території. Сусідка повідомила Єлизаветі, що планує забрати її бабусю з собою. Родичі старенької погодилися, бо в Росії живе її дочка, яка попіклується про мати. Її вивезли до Анапи і пообіцяли, що жити там можна місяць, а потім дадуть квартиру у більш віддаленій області. Паспорт та ключі від житла в Херсоні не забирали, розповідають родичі, однак записали паспортні дані. Ця поїздка видалася для неї стресовою, бо вона має діагноз Альцгеймера. Через це періодично забуває те, що з нею відбувається. Повернутися у Херсон планує, коли там буде безпечно.

Валентин, живе в Олешках, досі в окупації 

Чоловік розповідає історію свого знайомого, який вийшов порибалити. Останній переплутав пороми, коли хотів дістатися Херсона. Сів начебто на той, що везе до Олешок, однак зрозумів, що пливуть в іншому напрямку. Пізніше людей посадили в автобуси і вивезли до Криму, звідти — до Краснодару. По прибуттю чоловік зателефонував знайомим і повідомив, що його вивезли до Росії. З речей він мав тільки рибальське приладдя. Його доля наразі невідома. 

Каріна, її подруга залишилася в окупованій Херсонській області

Подруга дівчини живе у селі Кринки Олешківського району. Телефоном вона повідомила, що російські військові обходять хати і наказують зібрати речі за чотири дні. На п’ятий день о сьомій ранку їх чекатимуть автобуси до Росії. Дівчина не хотіла їхати, тому разом з рідними виїхала до Криму за день до так званої «евакуації». Звідти — власним ходом до Грузії. Росіяни постійно тиснули на людей та наголошували, що «жодної живої душі не має лишитися». 

Методи минулих війн

Навіщо росіянам вивозити українців та які істинні причини депортації? На думку фахівця з історії та права, який вивчає випадки масового насилля та геноциду, Юрія Капаруліна, росіяни створюють картинку, яка може найбільше вразити. Так вони виставляють себе у ролі рятівників, а людей — у ролі беззахисних постраждалих, які потерпають від «київського режиму». Мета таких дій — перевиховання, асиміляція з новою етнічною групою. Експерт зазначає: 

Війна триває не тільки за території, але й за населення

«Евакуацію» з тимчасово окупованих територій прогнозував секретар РНБО Олексій Данілов під час інтерв’ю 24 каналу. Введення Путіним воєнного стану на окупованих територіях Данілов назвав підготовкою до масової депортації українців у депресивні регіони Росії. Мета — змінити етнічний склад окупованих територій. Простими словами, люди поїхали і залишили вільні будинки, куди можна заселити росіян. Пізніше це дасть можливість створити картинку мирного життя Херсона під російським прапором, а надалі «захищати російськомовних та росіян». 

Юрій Капарулін підкреслює: «Сучасні події мають паралель з історією. Міста, які чинили опір імперіям, піддавалися руйнуванням або геноциду. Так воювали римляни проти Карфагену, так монголи чинили з містами Європи, які не приймали їхній протекторат». У широкому понятті йдеться про підкорення територій різними шляхами.

За словами херсонців, яких евакуювали до Росії, перед виїздом люди лишали ключі від своїх помешкань. Пізніше їм телефонували сусіди і розповідали, що квартири вже не пустують — там живуть солдати, які вивозять майно. На дверях однієї з осель сусіди помітили фашистську свастику.

11 листопада українські військові звільнили Херсон, проте Генеральне управління розвідки наголосило, що росіяни переодягаються у цивільний одяг та мають автомати. Військову форму спалюють або викидають, але залишаються в Херсоні. «Ті росіяни, що залишилися, можуть бути членами диверсійно-розвідувальних груп, які зберігають тишу, але можуть готувати провокації та теракти», — говорить Капарулін. Зокрема радник голови Офісу президента Михайло Подоляк каже, що Росія хоче зробити Херсон «містом смерті». Відступаючи, військові, окрім об'єктів інфраструктури, мінують квартири та каналізацію.

Такий сценарій був в історії Другої світової війни. В обласному академічному музично-драматичному театрі імені Куліша німці заклали вибухівку, коли виходили з Херсона. Загарбники обирали найбільш значущі для міста інфраструктурні об’єкті. Юрій Капарулін припускає декілька варіантів, чому російські військові використовують подібні методи. З одного боку, це виглядає, як помста за те, що не вдалося втілити плани із приєднання міста до складу Росії. По-друге, розвідка росіян може прогнозувати, де буде найбільше українських військових і мінувати саме ті території. 

Тим часом на лівому березі Херсона росіяни продовжують депортацію людей. Місцевим досі надходять про це повідомлення від так званої адміністрації. Куди евакуюють — невідомо, однак в російських медіа з’явилося повідомлення про те, що самопроголошена влада окуповується в Генічеську, який планує зробити тимчасовим обласним центром замість Херсона. 

Найближчими днями в Херсоні встановлять гучномовці, які сповіщатимуть про небезпеку, бо речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат наголосив, що відтепер росіяни можуть обстрілювати місто. 

Адже головна мета Росії — знищити Україну будь-яким методом.