Прорив натовпу людей в аеропорт Махачкали — не перший антисемітський виступ у російському Дагестані. Що відбувається в регіоні?

Прорив натовпу людей в аеропорт Махачкали — не перший антисемітський виступ у російському Дагестані. Що відбувається в регіоні?

Що сталося?

29 жовтня натовп людей прорвався в аеропорт та на злітну смугу в Махачкалі — столиці російського Дагестану. Сотні людей шукали громадян Ізраїлю, що прибули рейсовим літаком «Тель-Авів — Дагестан».

Про це повідомив голова Республіки Дагестан Сєргєй Мєліков.

Спершу група людей обшукувала машини, що виїжджали з аеропорту, перевіряючи документи всіх, хто перебував поблизу нього. Згодом мітингарі прорвалися всередину будівлі та на злітну смугу.

На місце події прибули російські спецпризначенці. На території почали глушити зв’язок, щоб натовп не міг координувати подальші дії. Між протестантами та силовиками виникли сутички, лунали постріли в повітря.

Увесь цей час на борту літака з Тель-Авіва перебували люди. У мережі опублікували відео з борту повітряного судна.

Ми сидимо в літаку вже понад три години… через те, що там (показує на вихід — прим. ред.) — розлючений натовп, з яким не можуть впоратися ні Росгвардія, ні росармія, ні Альфа (спецпідрозділ російської ФСБ — прим. ред.), ні президент Дагестану. Нам подають тільки воду,

розповідає жінка, що перебувала на борту літака.

Ближче до ночі Росавіація повідомила, що натовп у Махачкалі розігнали. 30 жовтня аеропорт відновив роботу.

МВС Росії по Північнокавказькому округу нібито встановило 150 учасників демонстрації. Поліція затримала 60 з них. Відомство також повідомляє про девʼятьох постраждалих серед працівників поліції. Двоє з них перебувають у лікарні.

Водночас МОЗ Дагестану повідомило про 20 постраждалих. Десятьох людей госпіталізували. Серед них двоє перебувають у важкому стані.

Глава Дагестанської Республіки Сєргєй Мєліков, глава Карачаєво-Черкеської Республіки Рашид Тємрєзов і глава Кабардино-Балкарської Республіки Казбєк Коков, Координаційний центр мусульман Північного Кавказу закликали жителів Північного Кавказу утриматися від агресивних дій і не допускати спроби розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

 Рейс авіакомпанії «Red Wings» літає з Ізраїлю в Дагестан пʼять разів на тиждень. У Махачкалі пасажири можуть пересісти на рейси до Москви та Санкт-Петербурга. 

Напередодні демонстрації у соціальних мережах зʼявилися повідомлення із закликом не дати ізраїльтянам потрапити у регіон.

Що сталося? Екстремістські ресурси, адміністровані ворогами Росії, далекими від Дагестану і особливо від ісламу, поширили войовничі заклики, на які, на жаль, відгукнулися деякі гарячі голови,

— сказав Сєргєй Мєліков.

Пізніше він звинуватив у розпалі ворожнечі Україну та «бандерівців». 

«Сьогодні ми отримали абсолютно достовірну інформацію про те, що канал “Утро Дагестана” адмініструється та регулюється з території України — зрадниками та бандерівцями», — заявив Мєліков.  Міністерство закордонних справ України такі заяви відкинуло.

Звинувачення МЗС РФ на адресу України в причетності до подій у Дагестані — намагання перекласти відповідальність з хворої голови на здорову,

— прокоментував речник відомства Олег Ніколенко.

Адміністратори каналу «Утро Дагестана», який нараховує 1744 підписники, відреагували на заяву голови Дагестану.

У будь-якій незручній для себе ситуації влада завжди намагається звинуватити Україну. Ворог Росії сидить у Москві! “Утро Дагестана” — незалежний канал!

 — йдеться у повідомленні.

Канал публікував відео з подій в аеропорту, засуджуючи та висміюючи те, що відбувається в Махачкалі.

«А ось і момент злому дверей в аеропорту в Дагестані. Хіба це цивілізована поведінка?» — написали під одним із постів на каналі.

Як відреагували в Росії?

На події у Махачкалі відреагувала Уповноважена з прав людини в РФ Татьяна Москалькова.

Події, … очевидно, спрямовані на розпалювання міжнаціональної ворожнечі та можуть призвести до грубих порушень прав людини. Мета — дестабілізація громадянського світу в Росії,

 — написала вона.

Прессекретар російського президента Дмітрій Пєсков назвав антисемітську акцію у Дагестані «втручанням ззовні, включно з інформаційним впливом». 

Путін сьогодні (30 жовтня — ред.) проведе представницьку нараду, щоб обговорити спроби Заходу використати події на Близькому Сході для розколу російського суспільства,

сказав Пєсков.

«Вʼялу» реакцію російського уряду прокоментував Інститут вивчення війни (ISW).

«Кремль, схоже, залишив обовʼязок офіційно відреагувати на демонстрації на регіональну владу… Кремлю, ймовірно, буде важко… переконати єврейську аудиторію, що їхні меншини в Росії в безпеці, незважаючи на свої зусилля представити Росію як релігійно толерантну країну», — йдеться у звіті ISW.

Головний рабин єврейської общини в Дагестані Овадья Ісаков не виключив потребу в евакуації ізраїльтян з регіону та Росії.

Ситуація надскладна у Дагестані, люди з громади бояться, вони дзвонять, а я не знаю, що порадити… У Дербенті (місто в Дагестанській Республіці — ред.) приблизно 300-400 сімей [євреїв], ще стільки ж — по всьому Дагестану… Росія — не порятунок, у Росії теж були погроми. Не зрозуміло, куди тікати,

— сказав він.

Російські Telegram-канали публікували інформацію про те, що дагестанці також влаштували погром готелю «Фламінго» у місті Хасаврют через чутки про ізраїльських біженців, що нібито поселилися там.

«ЧП. Дагестан» опублікував відео, на якому натовп демонстрантів вимагає гостей готелю підійти до вікон. Після того, як цю вимогу не виконали, у вікна готелю полетіло каміння. Після «акції» на вході до готелю повісили табличку з написом «Вхід ізраїльтянам (євреям) заборонено».

Окрім того, антисемітські акції пройшли ще у двох республіках РФ.

У Нальчику, столиці Кабардино-Балкарії, невідомі підпалили єврейський культурний центр, що будується. Про це написало російське видання «РІА Новасті» з покликанням на джерела в російських правоохоронних органах.

На стіні будівлі написали «Смерть яхудам» (євреям — ред.).

У Черкеську Карачаєво-Черкеської Республіки за різними підрахунками від 200 до 500 людей зібралися на антиізраїльський мітинг. Вони вимагали виселити євреїв з регіону. 

Як відреагував світ?

На події, що відбуваються в Росії, відреагувала і Спецпосланниця США з боротьби проти антисемітизму Дебора Ліпштадт.

Ми засуджуємо жорстокі протести, про які повідомлялося в Росії, що погрожували ізраїльтянам і євреям… Немає жодних виправдань для нападу на євреїв або участі в підбурюванні антисеміту будь-де,

написала Ліпштадт у Х.

Керівник Центру передового досвіду стратегічних комунікацій НАТО Яніс Сартс заявив, що ситуація в дагестанському аеропорту свідчить про «радикалізацію російського суспільства».

Російські медіа розпалюють ненависть до українців, Заходу, а тепер і до Ізраїлю. У Росії зростає напруженість, і Дагестан є одним із місць, звідки багато тих, хто загинув в Україні (на війні Росії проти України — прим. ред.),

— сказав Сартс.

Він додав, що такий прояв антисемітизму його не здивував, а також, що Росії такі прояви «невигідні, тому будуть спроби їх придушити» силою.

Як відреагувала Україна?

Володимир Зеленський назвав випадок у Махачкалі «частиною поширеної в Росії культури ненависті до інших націй».

Для російських пропагандистів на офіційному телебаченні риторика ненависті є звичною справою. Навіть остання близькосхідна ескалація викликала антисемітські заяви російських ідеологів,

— написав Президент України у X.

Фото: Офіс Президента України

Що таке Дагестан? Та які вони — російсько-дагестанські стосунки?

«Борітеся — поборете, вам Бог помагає!» Ці слова Тарас Шевченко присвятив дагестанцям і чеченцям у війні з Російською імперією за свою незалежність.

Територія Дагестану була населена приблизно два мільйони років тому. Однак з утворенням Російської імперії перед кавказцями виникла нова постійна загроза.

Горці (люди, що проживають у гірській місцевості — ред.) Кавказу неодноразово воювали з росіянами. Найактивнішим протистоянням виявилася Кавказька війна з 1817 по 1866 рік. Дагестан, як і Чечня, Черкесія та інші республіки, не зміг здобути незалежність.

У 1991 році, коли Радянський Союз розпався, Дагестанська РСР увійшла до складу Росії та була перейменована на Республіку Дагестан.

Більшість населення Дагестану традиційно сповідує іслам, на відміну від росіян.

Фото: George Kashcheev | Unsplash / Wikipedia / Колаж: Свідомі

Росія використовує поневолені народи у своїх геополітичних цілях. За потреби, відправляє їх на війну в Україну. Згідно з дослідженням «Медіазони», станом на травень 2022 року серед російської армії найбільше загинуло дагестанців та бурятів.

За потреби — «мобілізує» свій народ перед обличчям «ісламської небезпеки», що насувається з гір Північного Кавказу.

У вересні 1999 року в містах Буйнакск, Москва і Волгодонськ відбулася серія вибухів житлових будинків. Російська влада поклала відповідальність за теракти на Ісламський інститут «Кавказ» та групи північнокавказьких найманців-бойовиків.

Чи справді найманці з Північного Кавказу були винні у терактах, сказати неможливо, оскільки публічного розслідування не було.

У час, коли на території Дагестану та Чечні розвивалися антиросійські настрої, уряд РФ «скористався» ситуацією з підривами будинків, чим виправдав початок другої Чеченської війни.

Війна спалахнула між загонами «Ісламської миротворчої бригади» та військами Росії. Тоді РФ вкотре змогла придушити виступ дагестанців та інших народів Північного Кавказу за незалежність.