Про синдром токсичного шоку — стан, який змінив індустрію жіночих засобів гігієни
Оксана Негрич
Синдром токсичного шоку (СТШ) — рідкісний і небезпечний для життя стан. Він виникає, коли в організм потрапляють бактерії (стафілокок або стрептокок), які виділяють шкідливі токсини внаслідок своєї життєдіяльності.
Це не особливі бактерії — вони зазвичай живуть на шкірі, у носі чи роті, не завдаючи шкоди. Проте якщо проникають глибше в організм, токсини бактерій можуть пошкоджувати тканини та порушувати роботу органів.
Синдром набув розголосу в період 1979–1980 років в США. У Центрі з контролю та профілактики захворювань США (CDC) фіксували повідомлення, що здорові молоді жінки раптово захворювали на СТШ. Дослідники підтвердили початкові підозри, що хвороба пов’язана з менструацією. З часом з’ясували, що жінки зі СТШ частіше користуються тампонами.
Після спалаху вирішили стандартизувати поглинальну здатність тампонів. Відтоді слова «легкий», «звичайний» і «сильний», означали однакове значення для всіх брендів.
Сьогодні гігієнічні продукти для менструального циклу перевіряються ретельніше, а три синтетичні матеріали, для яких були описані випадки СТШ, не використовуються.
Які існують фактори ризику для СТШ?
- використання тампонів — особливо якщо залишаєте їх на більш тривалий за рекомендований час або використовуєте «суперпоглинальні»;
- неправильне використання менструальних чаш;
- використання жіночих бар’єрних засобів контрацепції, як протизаплідної діафрагми або ковпачка;
- проблеми зі шкірою, наприклад, поріз, опік, укус комахи або рана після операції чи пологів;
- наявність вірусної інфекції: грипу, вітряної віспи або інших.
Важливо: синдром токсичного шоку (СТШ) не передається від людини до людини.
СТШ розвивається швидко та може призвести до смерті, якщо не почати невідкладне лікування. Якщо діагностувати та лікувати стан вчасно, більшість людей повністю одужують.
Серед симптомів синдрому токсичного шоку:
- висока температура;
- грипоподібні симптоми, як головний біль, відчуття холоду, втома, біль у тілі та горлі, кашель;
- нудота та/або діарея;
- ураження на шкірі, схожі на сонячний опік;
- яскраве почервоніння губ, язика і склер очей;
- запаморочення та/або втрата свідомості;
- утруднене дихання;
- відчуття розгубленості.
Попри те, що такі скарги можуть виникати і при інших захворюваннях, важливо якнайшвидше звернутися до лікаря/ки при першій підозрі на СТШ.
Якщо носите тампон, вийміть його одразу. Також повідомте лікаря/ку, якщо користувалися тампоном, нещодавно мали опік або інше пошкодження шкіри, або якщо у вас є шкірна інфекція, наприклад, фурункульоз.
Яким може бути лікування СТШ?
Передусім лікування включає антибіотики проти інфекції. У деяких випадках можуть призначити імуноглобуліни, ліки для контролю тиску, гемодіаліз та іншу терапію.
Як можна запобігти синдрому токсичного шоку?
Слід дотримуватися правил для профілактики захворювання:
- швидко лікуйте рани та опіки, обов’язково звертайтесь до лікаря/ки, якщо помітили ознаки інфекції, як набряк, почервоніння та посилення болю;
- якщо користуєтесь тампонами, вибирайте засоби з найнижчою здатністю до поглинання серед тих, які вам підходять;
- змінюйте тампони принаймні один раз на 4 години;
- уночі краще використовуйте прокладки;
- мийте руки до та після введення тампона або менструальної чаші;
- ніколи не тримайте в піхві більше одного тампона одночасно.
Обов’язково уникайте використання тампонів, якщо вже мали синдром токсичного шоку. При перших симптомах не відкладайте візит до лікаря/ки.