Правда та міти про медичні коноплі

Автори:
INSCIENCE
Правда та міти про медичні коноплі

13 липня 2023 року Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроєкт про легалізацію медичного канабісу в Україні.

Щоразу коли йдеться про медичні коноплі, це викликає хвилю обурення, холіварів та різних думок. І часто через боротьбу з хибними або свідомо маніпулятивними повідомленнями з цього приводу губиться важливість легалізації препаратів із медичного канабісу для українських пацієнтів/ок і наукових досліджень.

Обговоримо деякі міти та факти про медичний канабіс, які допоможуть розставити всі крапки над «і» у цьому питанні.

Чи дійсно «Україна — європейська Колумбія?», або як маніпулюють на медичних коноплях

Існує медичний і рекреаційний канабіс. Вони різняться хімічним складом та впливом на людину. Загалом ця рослина містить понад 100 активних компонентів, серед яких є як психотропні, так і такі, які не мають впливу на свідомість людини.

У марихуані «для відпочинку» (рекреаційній) переважає тетрагідроканабінол (THC) — сполука, яка має виражену психоактивну дію. Саме вона відповідає за відчуття так званого «кайфу» та збудження нервової системи і призводить до наркотичного сп’яніння та звикання. 

Препарати на основі медичного канабісу мають інший склад, де переважає канабідіол (CBD), який не має значного впливу на свідомість людини. Канабідіол діє більш м’яко: гальмує, знеболює, розслабляє. Саме тому він може стати помічним для полегшення проявів деяких хвороб і медичних станів.

Не всі засоби з марихуани, які використовують у медичних цілях, містять тільки CBD. Є окремий перелік препаратів з THC. Вони затверджені FDA (Адміністрацією з контролю харчових продуктів та лікарських засобів) та містять чітко визначену кількість THC. Їхнє призначення та обіг контролюються окремими нормами. Їх застосовують у паліативній медицині та для полегшення побічних ефектів хімієтерапії при онкології.

Для пацієнтів/ок із якими хворобами/станами легалізація медичного канабісу є порятунком?

Препарати на основі медичного канабісу показали свою ефективність при важких формах онкології (допомагають при нудоті після хімієтерапії), безсонні, неврологічних захворюваннях, хронічних болях, розсіяному склерозі, ВІЛ/СНІД, хворобі Крона, хворобі Альцгеймера. Також засоби широко використовуються для паліативної допомоги та полегшення стану пацієнтів/ок з епілепсією. Яскравий приклад — синдром Драве. Це важка форма епілепсії в дітей, яка має генетичні передумови та не корелюється лікарськими засобами.

В українському контексті йдеться саме про «медичний канабіс». Законопроєкт не передбачає дозволу на обіг марихуани «для відпочинку та розслаблення».

Медичний канабіс не має побічних ефектів?

Будь-які медичні препарати можуть мати побічні ефекти. 

У випадку медичного канабісу це може бути:

  • пришвидшене серцебиття;
  • запаморочення;
  • проблеми з концентрацією;
  • уповільнення реакцій;
  • підвищення апетиту;
  • ризики галюцинацій.

Часто серед аргументів проти медичного канабісу — залежність від препарату та розвиток синдрому відміни. Проте таке явище спостерігається при використанні багатьох засобів. Наприклад, корвалолу

Медичні коноплі не мають або містять у мінімальній кількості тетрагідроканабінол, який є психоактивною сполукою, на противагу до рекреаційних конопель, основна мета застосування яких — задоволення. Тому при контрольованому вживанні медичних препаратів на основі канабісу розвиток синдрому відміни є малоймовірним.

Медичний канабіс і біль

Є дослідження, що препарати на основі медичного канабісу добре працюють у випадках хронічного болю. Щодо короткострокового знеболення, як-от після хірургічних втручань або якщо людина зламала кістку, ефективність таких засобів невелика.

Препарати канабісу можна поєднувати з іншою знеболювальною терапією, як-от опіоїдами. Це ефективні засоби проти болю, проте мають високий потенціал звикання та широкий спектр побічних ефектів. Виокремлюють навіть розлад застосування опіоїдів. Деякі дослідження показують, що використання медичного канабісу в терапії проти хронічного болю може допомогти зменшити застосування опіоїдів (на 64%).

Медичний канабіс для подолання проявів ПТСР

Деякі ветерани/ки заявляють, що медичні коноплі полегшують прояви ПТСР. Це питання потребує додаткового вивчення, для чого потрібні відповідні умови. Тож легалізація медичного канабісу — це додатковий стимул для наукових досліджень. У контексті війни в Україні тема застосування таких препаратів для полегшення симптомів ПТСР на часі. 

Канабіс у медичних цілях легалізований або декриміналізований в понад 50 країнах світу: Канада, Данія, Чехія, Велика Британія, Польща, Німеччина, Ізраїль та інші. Спрощення обігу препаратів на основі канабісу для медичного використання допоможе сотням тисяч українських пацієнтів/ок із тяжкими недугами. Наразі додатково до боротьби з хворобою вони вимушені шукати способи, як дістати «нелегальні» ліки з-за кордону або переїздити в інші країни, де можна придбати препарат за призначенням лікаря.