«Половину Херсонщини втопили, інша помре від засухи». Розповідь волонтера, який допомагає людям в окупації

«Половину Херсонщини втопили, інша помре від засухи». Розповідь волонтера, який допомагає людям в окупації

Стефан Воронцов — волонтер та координатор організації «Humanity» з Нової Каховки. Від початку повномасштабного вторгнення організація допомагає людям на тимчасово окупованій Херсонщині з евакуацією, гуманітарною та грошовою допомогою. Понад місяць Воронцов провів під окупацією, тоді через загрозу власній безпеці виїхав і координує діяльність волонтерів дистанційно. 

Після підриву Каховської ГЕС росіяни евакуюють тільки тих, у кого є російський паспорт. 11 червня голова Херсонської ОВА повідомив, що троє людей, які евакуювались із тимчасово окупованого лівобережжя, загинули через обстріл човна росіянами. Десятеро отримали поранення. Понад 100 мешканців вдалося вивезти на правий берег Дніпра.

Російська армія займає помешкання цивільних і облаштовує в них оборонні позиції. У незатоплених районах Лівобережжя вже немає питної води, а саме населення слугує живим щитом для російських військових. 

Про гуманітарну ситуацію в окупації, заходи, яких вживають росіяни, та діяльність волонтерів — у матеріалі. Далі — пряма мова Стефана Воронцова.

Підрив ГЕС: передумови

Ще у перші тижні вторгнення новин про Нову Каховку і лівий берег було мало. Під окупацією перебували Київська та Чернігівська області — було не до нас. І є відчуття, що було не до нас, поки росіяни не підірвали ГЕС.

Нову Каховку збудували спеціально для ГЕС. Місцеві розуміли, що найбільша загроза — якщо підірвуть дамбу. Страх був, але страшніше було просто виходити на вулицю. 

У відкритому доступі є мапи, на яких ще на етапі будівництва розраховували, які райони затопить, якщо зруйнувати станцію. Майже все збіглось. Ще 70 років тому було відомо, кого затопить першим, а кого — ні. 

Попри те, що восени Україна повідомила, що ГЕС замінована, люди діють по ситуації. Говорити про проблеми — не те саме, що пропонувати їх розв‘язання. Знали, що можуть підірвати, але навіть у Херсоні не було підготовлено достатньо човнів. 

Зараз почали наполягати, щоб люди з Енергодара виїжджали. Сказати виїхати, щоб врятувати життя, — це не те саме, що сказати, що ви будете захищені, і вам є куди їхати. Залишити будинок — означає віддати його росіянам і поїхати в невідомість. 

Підрив ГЕС: реакція

Напередодні не було ніяких чуток. Підрив ГЕС для всіх був шоком — першочергово для росіян. Вони сиділи на деревах і не могли навіть плисти: течія така сильна, що зносить. Вибухи з ГЕС було чутно близько години — підірвали, а потім детонувала вибухівка.

Спочатку окупаційна «влада» заперечувала. Мережею вже поширювались відео з вибухом, а так званий «мер» Нової Каховки [Володимир] Леонтьєв вийшов і сказав, що все окей, нічого не підірвалось. Потім  [так званий «в.о. губернатора Херсонщини» Володимир] Сальдо зняв відео, де на фоні Палац культури по перший поверх у воді, а він каже, що все в порядку. 

Пройшло пів дня, і почали звинувачувати ЗСУ. Приїхали пропагандистські репортери. Вони не можуть знайти в Новій Каховці людей, які будуть на камеру казати, що дійсно «хохли обстріляли хаймарсами». 

На третій день зʼявились перші фото і відео, де російське Міністерство надзвичайних ситуацій (далі МЧС) нібито щось робить. Тоді ж розмістили номер служби. Точніше, люди просто самі його знайшли, потім росіяни розмістили, щоб підтвердити його актуальність і «офіційність».

«Допомога» від Росії

Евакуації довго не було. Ми чекали, коли вони щось облаштують, бо хотіли теж вивозити людей туди. Пункти тимчасового розміщення зробили на четвертий день у [тимчасово окупованих] Скадовську і Залізному Порті. 

В [тимчасово окупованих] Олешках є школа і лікарня, де розміщені люди. Туди немає доступу. Найгірше, що немає продуктів. На всі Олешки було три магазини: там усе або розкупили, або розікрали, а росіяни нічого не завозять.

Так звана «влада» може організувати пункти видачі води у Генічеську або Скадовську. Але сіл набагато більше, і туди не завозять. Організованої видачі допомоги людям немає і не було. Це робиться тільки на камеру.

МЧС вивозять людей теж тільки на камеру. Місцеві на дахах кричать, просять по допомогу, а вони пропливають повз до конкретних людей. Не знаю, наскільки це постійна історія, але росіяни точно знали, де живуть колаборанти, толерантні до них люди, і в кого є російський паспорт (10 червня Генштаб ЗСУ повідомив, що російські військові дозволяють евакуацію із затоплених населених пунктів тільки людям з російськими паспортами — прим. ред). 

По контрольно пропускному пункті неможливо проїхати без російського паспорта. Окупаційна «влада» боїться диверсантів. До нас звертаються із тим, що родич виїхав, а куди — невідомо. Росіяни забирають SIM-карти, можливо, документи. З ким не втрачається звʼязок, можуть на нас вийти. Ми допоможемо безкоштовно виїхати через Росію в Європу.

Південь вмирає

Затоплення почалось о третій ночі. Нам відомо, що ті, хто були на островах по центру Дніпра, затонули. Вони не могли вилізти на поверхню води. Якщо це і вдавалось, зносило сильною течією. На човнах люди теж перевертаються і тонуть.

Місцеві помирають від хвороб. Навіть, якщо люди, залежні від ліків, вилізли з будинку, всі ліки затопило. Помирають від тиску, стресу, високої температури. Під сонцем непритомніють та падають у воду. По річці плаває багато тіл: і дітей, і літніх людей, і тварин. 

Відчайдухи намагаються переплисти з правого берега, щоб забрати людей, — [росіяни] їх розстрілюють. Були випадки, коли росіяни подавали в чати про порятунок запити на евакуацію. Писали начебто критична ситуація, потрібна допомога, є діти — на місце приїздили волонтери і тоді їх вбивали.

Зараз увага більше сконцентрована на Олешках і затоплених населених пунктах, бо там патова ситуація. У незатопленому тилу лівобережжя стабільно погано в геометричній прогресії. Питної води немає. У Криму ще залишились запаси, які накопичили за півтора року [повномасштабного вторгнення]. Цю воду не використовують для Херсонщини. Почалась точка відліку для тисяч місцевих.

Живий щит

За бажання, росіяни могли б ще в перший день усіх евакуювати. Україна б тільки сприяла зеленому коридору. Але місцевих використовують як щит перед наступом ЗСУ. Через затоплення у російського війська тепер немає фортифікації і першої лінії оборони — залишились тільки люди, якими можна прикриватись. Будинки стали першою лінією оборони, і стріляти будуть з них. Позиції встановлюють на дахах, у кімнатах. 

Місцевих виганяють з їхніх осель. Росіяни відверті на рахунок того, що їм начхати, куди люди мають йти. З населених пунктів не випускають, бо цивільні — це прикриття. 

Є інформація, що у людей, які перебувають в пунктах розміщення, забирають паспорти, аби ті не могли нікуди виїхати. Це не підтверджено, ми хочемо зв'язатися з цим пунктами, але немає звʼязку і світла. Ми ще не підтвердили жодного випадку, коли хтось виїхав з пунктів розміщень в Олешках і повідомив про це. 

Евакуація

Не можна просто сісти на човен і поплисти рятувати людей. З Олешок неможливо евакуювати нікого (після розмови зі Стефаном голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив, що Україні вдалося евакуювати людей з тимчасово окупованого лівого берега). 

Єдине, що ми робимо — збираємо дані від людей, яким треба евакуюватися, і вони вже не на дахах. Тих, хто на даху, посилаємо в інший чат, де обробляють ці дані і додають локації на мапу. У Голу Пристань теж неможливо заїхати, КПП не пропускає. 

Росіяни забирали в місцевих плавальні засоби. Є випадки, коли на блокпостах забрали човни. Росіянам треба якось рятуватись, а за те, що   вони у когось заберуть човен, їм нічого не буде.

Вже була інформація, що місцевих пропускають через блокпости за гроші. Росія зараз може дійсно «продавати» людей. Ми до цього готуємось, і якщо дізнаємося, що це можливо, будемо це неофіційно робити. Це абсурд — навіть думати про те, що зможемо викупляти своїх людей.

Єдине, що зараз є, — ініціатива місцевих з Олешок, яка організовує дружини, що з човнами знімають людей з дахів. Вони домовилися з КПП, що будуть автобусами вивозити місцевих через Скадовськ у Крим.

Спільний тиск на Росію працює. Вони не можуть ігнорувати, коли аж так тиснуть. Пропаганда називає цих людей «своїми». Можна тиснути і казати: «А пропустіть, будь ласка, автобус. Ви будете знати куди хто їде. Просто дайте їх врятувати». Кримські волонтери намагаються розмовляти і якось домовлятися. Вони зараз роблять більше, ніж ООН і всі інші організації. 

Виїхати з [окупованого] лівобережжя [Херсонщини] до Криму можна за допомогою організації «Helping to Leave». Вони купують квитки і організовують онлайн-супровід. Хоча Крим зараз трохи паралізований — надто багато людей хочуть виїхати і стоять у черзі. Ми намагаємось попереджати, що буде фільтрація і провокації, особливо щодо чоловіків. Проблема також в перевізниках — це не те саме, що замовити Uber. Людина ризикує, і не факт, що її пропустять. Росіяни не сприяють допомозі. 

Ми, як організація, можемо з усіх незатоплених територій лівого берега допомогти людям виїхати через Крим або територію Росії з поверненням до України через Колотилівку — пункт пропуску між Сумською та Бєлгородською областями, де є два кілометри сірої зони. Це страшна дорога, яка йде через окуповані Мелітополь та Маріуполь, а далі або Донецьк чи Луганськ, або через Ростов і вздовж Росії. 

Люди можуть знайти транспорт, домовитися з тими, у кого є авто. Є постійні точки виїзду — Нова Каховка, Каховка, Скадовськ і Мелітополь — можна знайти таксі зі своїх міст. Ми готові оплачувати це, аби тільки жителі [окупованої частини] Херсонщини евакуювались. 

Ніхто ні з міжнародних організацій, ні з українських установ з нами не звʼязувався. ООН і Міжнародний Комітет Червоного Хреста ще давно показали себе нікчемами. Я не знаю, навіщо ми їх кошмаримо і тегаємо, якщо за півтора року [повномасштабного вторгнення] вони нічого не зробили. Сподіваємося, що вони зараз щось роблять? Та ні. Росія все ще має в ООН право голосу, і ось їх право голосу: половину Херсонщини втопили, інша — помре від засухи і поганої води.

Гуманітарна допомога

З вересня 2022 року гуманітарну допомогу не дають завозити з підконтрольних Україні територій. Тоді їхав наш останній рейс, щоб евакуювати людей. Коли він заїжджав з України на тимчасово окуповані території, росіяни викинули всю гуманітарку на узбіччя і дали зрозуміти, що без документів ми нічого не завеземо: «Це якийсь товар, ви ще зараз будете продавати це». 

Тоді вони провели «референдум» і уявили себе тут Росією. Евакуацію теж тоді ж заборонили — тільки з перепустками. Перепустка — російський паспорт. Humanity знаходить фінанси, щоб на місці купляти гуманітарну допомогу, шукає перевізників та оплачує евакуацію людей.

Ми забезпечуємо гуманітарною допомогою Каховщину (Каховка, Нова Каховка і близько десяти навколишніх сіл) та Генічеський район (Іванівка і десять сіл). Там залишилось багато людей, намагаємось тримати з ними контакт. Наприклад, раз на тиждень хтось виїжджав у Каховку. Там є фізичні магазини, де працюють лояльні до нас люди. Місцеві можуть залишити свій запит, ми купуємо товари та роздаємо. Іноді завозимо з Криму, але рідше, бо проїжджати блокпостами з гуманітаркою проблематичніше.

Вчора [10 червня] нам вдалось передати п'ять тисяч літрів води. Люди пошепки запитували, від кого ця допомога, бо не хотіли брати російську. Коли дізнавались, що від України, обіймали пляшку, плакали і дякували.

На свою діяльність Humanity збирає кошти в Twitter. Зараз у нас є близько 10 тисяч доларів, і ми шукаємо, як їх використати на допомогу тим, хто в окупації. Поки коштів у організації достатньо, тому закликаю донатити на армію, аби пришвидшити контрнаступ та звільнення українських територій.