Пневмонія: чому виникає, як розпізнати та коли потрібен антибіотик?

Автори:
INSCIENCE
Пневмонія: чому виникає, як розпізнати та коли потрібен антибіотик?

Кашель три дні, температура і слабкість — багато українців/ок вірять, що це ознаки пневмонії (запалення легень), а отже, вкрай необхідно починати прийом антибіотиків. Зокрема, через такі уявлення нововведення, що ці ліки можна придбати лише за рецептом, отримало критику. Про те, що таке пневмонія, якою буває, та особливості її лікування під час війни поговоримо сьогодні.

Причини запального процесу в легенях на найдрібнішому рівні (альвеоли та малі бронхіоли) можуть бути різними. Серед інфекційних — бактеріальна природа та вірусна. Перша підлягає лікуванню антибіотиками; другу жоден подібний препарат не візьме, бо вірус не реагує на антибіотики. Наприклад, процес у легенях, пов’язаний із коронавірусною хворобою, саме такий. Специфічного лікування в такому випадку не існує, лише симптоматичні ліки та, за необхідності, киснева підтримка.

Водночас бактеріальна пневмонія — більш «звична». Найчастіше її спричиняють мікроорганізми умовно патогенної природи, які зазвичай мирно співіснують із нами, але за певних умов можуть викликати захворювання. До прикладу, на фоні вірусного захворювання (ГРВІ), сильного переохолодження, зниження імунітету, що призводить до стрімкого розмноження бактерій. Це провокує утворення великої кількості в’язкої рідини в альвеолах — ексудату — у якій тепло та є чим поживитися. 

Поширені симптоми пневмонії:

  • кашель, переважно з мокротинням, яке може важко відходити;
  • лихоманка, ломота в тілі, пітливість;
  • виражена загальна слабкість, інтоксикація;
  • імовірний біль у ділянці грудної клітки.

Найчастіше бактеріальна пневмонія однобічна та може охоплювати одну або кілька часток легені. Хоча буває і двобічний процес. Зазвичай запалення на фоні ГРВІ та/або переохолодження локалізоване в нижніх відділах легенів, але тут можливі й інші варіанти. Під час аускультації («прослуховування» дихання) лікар/ка відмічає характерне ослаблення дихання (адже альвеоли погано наповнюються повітрям) та крепітацію — специфічні звуки, викликані розкриттям вологих стінок альвеол на вдиху.

На рентгені пневмонія виглядає як затемнення в певній ділянці. У загальному аналізі крові спостерігають характерні для бактеріального процесу зміни — підвищення рівня лейкоцитів, нейтрофілів та швидкості осідання еритроцитів. За сукупністю симптомів, даних огляду та лабораторних показників лікар/ка може встановити діагноз та призначити необхідні медичні препарати.

Імовірність розвитку запалення легенів на фоні звичайного ГРВІ загалом пов’язана зі способом життя, харчуванням, умовами перебування (переохолодження, підвищена вологість). У людей, що вимушені довго перебувати у вологих та холодних місцях та мають недостатній та незбалансований раціон, ризик розвитку пневмонії вище, ніж, наприклад, в офісних працівників. 

Тому військові медики/ні частіше діагностують захворювання та змушені призначати антибіотики для порятунку життя. Водночас у мирному житті, де є можливість налагодити розпорядок дня та харчування, у людини без суттєвих хронічних захворювань ймовірність розвитку пневмонії невисока. Тому не варто вимагати від лікаря/ки антибіотик від підвищеної температури чи кашлю — найчастіше ці симптоми викликані звичайною застудою вірусної природи.

Окремої уваги варта вакцинація, яка захистить від більшості випадків запалення легень. Пневмокок (один із різновидів бактерії стрептококу) найчастіше є причиною легеневих ускладнень вірусних хвороб, у тому числі пневмонії. Існує щеплення від багатьох різновидів пневмококу для дітей та дорослих — вакцини «Превенар» або «Синфлорикс». Щодо щеплення, яке підходить саме вам, варто консультуватися з лікарем/кою.