Підсумки: українські біженці та ВПО. Дмитро Лубінець
Третій рік поспіль онлайн-медіа «Свідомі» в кінці грудня проводить підсумкові етери, на яких говорить про те, що змінилося в Україні за рік у різних сферах: військо, культура, медицина, освіта, судова та сфера політики.
Українські біженці та внутрішньо переміщені особи — ще одна тема цьогорічних етерів, яку ми додали цього року через повномасштабну війну.
Разом з Уповноваженим Верховної Ради з прав людини Дмитром Лубінцем поговорили про тих, хто був змушений покинути свої домівки через агресію Росії.
Скільки українців перебуває за кордоном?
З 24 лютого 2022 року за межі України виїхало понад 16 мільйонів українців. Підрахувати, скільки їх перебуває в тій чи іншій країні неможливо — це пов'язано з переміщенням людей.
Після деокупації Харківської області кількості осіб, які повертаються до України, збільшилась. Після деокупації Херсона уряд зафіксував повернення приблизно втричі більшої кількості українців, ніж тої, яка виїжджала.
Друга хвиля виїзду українців за кордон почалася з середини жовтня 2022 року, коли Росія почала масово обстрілювати енергетичну мережу.
Права українців за кордоном
Українці за кордоном щодня стикаються з проблемами під час звернень до консульств. Це пов'язано з тим, що українські дипломатичні установи не були готові до такої кількості громадян, які одночасно приїдуть.
У Лондоні відкрили перше представництво омбудсмена України за кордоном. Зараз Україна працює над відкриттям у Великій Британії представництва «Паспортного сервісу».
Іноземні країни розглядають можливість продовження гуманітарних програм для українців. Зокрема, у Польщі програми з підтримки мали закінчитися у березні 2023 року, однак країна планує продовжити дію програм ще на пів року.
Жінки, які виїхали з України, також стикаються з порушенням своїх прав та образами з боку росіян, переважно чоловіків. Україна реагує на ці випадки.
Повернення в Україну
Україні буде складно повернути громадян з-за кордону. Це можливо за трьох умов: створення місць для їхнього проживання; створення робочих місць та вищий рівень заробітних плат; новий рівень захисту, додаткові програми медичної та психологічної допомоги.
Безпека дітей, учнів і студентів в Україні
Держава та органи місцевого самоврядування шукають можливості оперативно відбудувати бомбосховища.
Є план побудови нових бомбосховищ, які обов'язково включені у норми будівництва нових шкіл та дитячих садочків, а також будівництва житлових будинків.
Відновлення житла в Україні та допомога ВПО
Станом на 1 грудня 2022 року кількість зруйнованого житла становила понад 142 тисячі приватних будинків та квартир.
Близько восьми мільйонів осіб перемістилися в межах держави, з яких статус внутрішньо переміщених осіб отримали понад чотири мільйони людей.
Грошові виплати невеликі, що пов'язано з тим, що пріоритетним напрямком залишається армія. Держава працює над збільшенням допомоги.
Роль Міжнародного комітету Червоного Хреста в обміні полонених
Росія не допускає МКЧХ до місць утримання військовополонених, відповідно, представники організації не слідкують за умовами перебування українців у полоні.
МКЧХ не написали внутрішньої офіційної доповіді про перешкоджання Росією їхній роботі. Також не вжили ніяких додаткових заходів, щоб отримати доступ до українських військових.
Депортація українських дітей до Росії
На порталі «Діти війни» можна знайти інформацію про кількість дітей, яких депортували і кількість тих, кого повернули. Станом на зараз до Росії депортували 13 613 дітей.