Підсумки: Повернись живим. Тарас Чмут

Підсумки: Повернись живим. Тарас Чмут

Третій рік поспіль онлайн-медіа «Свідомі» у кінці грудня проводять підсумкові етери, на яких говорять про те, що змінилося в Україні за рік у різних сферах: військо, культура, медицина, освіта, судова та сфера політики. 

«Повернись живим» підтримує захисників України, які змінили своє звичне життя та вийшли на лінію оборони.

З очільником фонду, ветераном російсько-української війни Тарасом Чмутом говоримо про діяльність фонду у час повномасштабної війни.

Підготовка до повномасштабного вторгнення

За місяць до 24 лютого команда провела нараду, де розглянула різні варіанти роботи у випадку повномасштабного наступу. Планували навіть за потреби переміститись в Івано-Франківськ. Робили закупи необхідної техніки, нарощували базу контактів. Із середини лютого до «Повернись живим» почала надходити велика кількість коштів. Основним завданням команди 24 лютого було з'явитися в офіс, а далі діяли відповідно до потреб.

Станом на 20 лютого команда налічувала 27 людей. Планували у 2022 році дібрати ще 11 людей. На сьогодні у «Повернись живим» є 104 посади, 76 людей, 12 підрядників, 4 департаменти й директор. 

Зібрані кошти

У перші дні війни фонд зібрав 1 млрд гривень. У березні трохи більше. Після цього надходження впали майже в шість разів через нових гравців на ринку й економічний спад. Саме тому «Повернись живим» хоче вийти на західний ринок, зокрема у США. Однак в Штатах тісні юридичні рамки по допомозі армії інших країн. Команда фонду вже почала регулярно їздити туди й досліджувати американський ринок. 

Зараз 80% потреб покривають внутрішньоукраїнські надходження, 20% — зовнішні, які в основному є в криптовалюті. Фонду важко отримувати надходження з-за кордону через пропускну спроможність банків, які блокують окремі транзакції з США. Наприклад, з десяти переказів може надійти лише чотири. Команда працює над розв‘язанням проблеми. Ще одна проблема — неможливість відкрити рахунок у PayPal для юридичної особи. 

Останні шість місяців у фонд надходить рівна сума коштів, яка дозволяє закривати потреби й реалізовувати проєкти. Очікується, що з часом також відпадуть малі ініціативи. 

Загалом за цей рік фонд зібрав шість млрд гривень, без урахування криптовалюти.

Ситуація з Patreon

Patreon «Повернись живим» був найбільшим у світі за кількістю зібраних коштів 24 лютого. Саме тоді Patreon заблокував можливість переказувати кошти фонду. Для вирішення ситуації «Повернись живим» підключав усіх можливих впливових людей — не допомогло. Для тих, хто хоче щомісяця надсилати певну суму фонду, зараз є можливість підписатися на регулярні платежі на сайті. Це зручно, і очікується, що програма буде розширюватися. 

Колаборації з бізнесом і комунікація з владою

З фондом зараз всі хочуть співпрацювати. «Повернись живим» ведуть комунікацію з Генштабом і різними родами військ, найбільше — з сухопутними. Співпраці з Міноборони мало, найчастіше туди звертаються за дозволом. Також максимальний рівень співпраці з ГУР, СБУ і РНБО.

Команда продовжуватиме співпрацювати з ІТ-сферою. Це великий ресурс і той напрямок, який найменше постраждав через війну. Хоча зараз він також стикається з викликами через блекаути.

Найбільші проєкти

Наймасштабніший — купівля Bayraktar TB2, куди входять три літаки, наземна станція, боєприпаси. На це команда витратила 16.5 млн доларів. Цей проєкт був без посередників, виключно між фондом і компанією виробником. Подібного в історії волонтерського руху ще не було. Зараз ці комплекси у ГУР.

Друге місце — закупівля майстерень з технічного обслуговування та ремонту техніки. Таких майстерень фонд закупив шість штук, остання надійде до 31 грудня 2022 року. Загалом за перші 30 днів роботи такі майстерні відновили 31 Гаммер з середнім рівнем ушкоджень.

Третє — сукупний вклад фонду в аеророзвідку для війська. 

Четверте — купівля 11 бронемашин, які використовує 36-та бригада морської піхоти на сході України. Ще один з проєктів — нещодавно оголошений «Довгі руки ТРО» для закупівлі мінометів.

Black Box — це перший в історії випадок, коли люди задонатили 230 млн грн на те, про що ніхто не знає. Це демонструє довіру суспільства до фонду. Зараз вже працює те, що закупили раніше, але українців очікує сюрприз.

Виклики на наступний рік

1.Перезимувати — з точки зору тепла й електрики. 

2.Утримати північ у випадку ескалації.

З.Не зневіритись, не повірити в перемогу вже і зараз та не перестати підтримувати ЗСУ. 

Україна не має йти на жодні компроміси з ворогом.

Майбутнє фонду

Фонд розвивається як інституція. Команда планує відкрити гуманітарний чи медичний напрямок. Після перемоги Україні потрібно буде трансформувати сектор оборони, фонд долучатиметься до цього. Однак поки що немає перспективи для швидкої перемоги.

Про волонтерство в Україні загалом 

Війна не тільки проблема держави, а й усього суспільства. Волонтерство — це включення у війну. Без цього 24 лютого країна не вистояла б. Перевага України в цій війні — значно якісніше забезпечення солдат, потенційно краще навчена і мотивована нація, на відміну від Росії, яка переважає у кількості техніки. Волонтери посилюють і доповнюють державу.