Підсумки: Крим. Таміла Ташева
Четвертий рік поспіль онлайн-медіа «Свідомі» в кінці грудня проводять підсумкові етери, на яких говорять про те, що змінилося в Україні за рік у різних сферах: військо, культура, освіта, зовнішня та внутрішня політики.
Тему Криму ми обговорили з Тамілою Ташевою — постійною Представницею Президента України в АР Крим.
Найважливіші події щодо Криму за 2023 рік
Ключове — дії українських військових у Криму, які зробили так, щоб панування росіян в Чорному морі зникло. Серед успіхів: ураження штаб-квартири Чорноморського флоту, знищення російських кораблів у Феодосії та Керченському порту, висадка працівників ГУР на території півострова.
Ми розблокували можливість формування військових адміністрацій та призначати їхніх очільників у Криму після деокупації. Раніше це було неможливо.
Створили механізм верифікації знань, які отримувалися на тимчасово окупованій територій, оскільки ми не визнаємо документів, які видають росіяни. Провели два саміти Кримської платформи.
Ставлення до деокупації Криму за кордоном
Ми постійно говоримо іноземцям, що Україна не буде йти на жодні територіальні поступки. Про це йдеться також в українській формулі миру.
Питання деокупації не просте, але очевидно, що ми не будемо відмовлятися від територій. Ми розуміємо складність реінтеграційних процесів і готуємося до них.
Іноземці говорять про складність повернення Криму військовим шляхом, але це можливо. Це доводить історія, коли півострів відвойовували лише військовим шляхом.
Бранці Кремля
За час окупації півострова — 204 людини вважаються політичними в'язнями, з них 123 кримські татари. Більшість з них переведені на територію Росію. Це ускладнило процеси комунікації із затриманими: отримання інформація про стан здоров’я та відвідини адвоката.
Про тих, хто в Росії, інформації мало. Після 2022 року в Росії немає консулів, які могли б відвідати бранців. Також РФ блокує доступ іноземних консулів до бранців.
За час повномасштабного вторгнення лише декілька людей звільнили. Росія вимагає обміняти цивільних на військових. Але це порушення міжнародного права.
Національна автономія
Під час воєнного стану жодних змін до Конституції України ухвалювати не будемо, тому зміна статусу території неможливо. Це потребує широких комунікацій та парламентської дискусії. Важливо, щоб суспільство розуміло, що зміна територіального визначення буде означати для країни.
Кримські татари просять статусу автономії не територіальної, а за ознакою того, що там сформувався корінний народ і він самовизначається на цій території. Ми не говоримо про придушення прав інших народів на півострові, а просимо захисту свого.
Звʼязок між людьми на окупованих та деокупованих територіях
Ми презентували стратегію «Когнітивна деокупація» та створили раду, де опрацьовуємо, що робити з різними сферами на півострові до деокупації та після. Йдеться про освіту, культуру, роботу з молоддю, отримання інформації, топонімію.
Важливо вже працювати для налагодження зв’язків між людьми на окупованих та деокупованих територіях. Якщо ми звільнимо територію без підготовки, то буде складно рухатися до відновлення, бо не буде стратегії та візії.
Доступ до правдивих новин у Криму
Через тривалість окупації зараз не дуже ефективна комунікація з людьми в Криму, росіяни контролюють провайдерів, медіа, соціальні мережі. Ми готували методички, як поводити себе в інтернеті на тимчасово окупованому півострові, аби не нашкодити собі (використання паролів, фотографій, VPN).
Проте використовуємо Telegram та інші соціальні мережі. Ми знаємо, що люди читають повідомлення та новини. Хтось виходить на контакт і передає інформацію державним структурам. Маємо успіхи розвідувальних структур значною мірою завдяки дії українських громадян в Криму.
Рух опору в Криму та партизанство
Попри тотальний контроль росіян на півострові діє партизанство та рух опору. Це люди, які слідкують за ситуацією на підконтрольній території Україні, підтримуючи українських громадян, які живуть у Криму. Масових акцій протесту в Криму не буде.
Наразі у так званих «російських судах» 630 справ адміністративного судочинства щодо дій проукраїнських громадян. Зокрема, українці заплатили вже понад 17 мільйонів штрафів за свою позицію.
Стан памʼяток та екології в Криму
Росіяни знищують Херсонес: під виглядом так званої «реставрації» Ханський палац перебудовують — це єдина пам’ятка кримських татар Ханського період. Так росіяни намагаються знищити українсько-кримськотатарську ідентичність, формуючи, що Крим «нібито був російським». Цей наратив активно поширюється у світі.
На заповідних зонах росіяни будують військові бази, руйнуючи заповідний фонд. Ситуація з екологією складна, зокрема через брак водних ресурсів.
Розвиток культури в Криму
Люди намагаються більше підтримувати культуру. Кримськотатарську мову не можна практикувати, її не викладають, попри те, що росіяни заявляють, що такі класи нібито є.
Виклики на 2024 рік у питанні Криму
Ключове питання до Збройних Сил та продовження військових операцій. Ми будемо працювати над стратегічними документами про деокупацію, колабораціонізм, кадровий дефіцит. Вже запустили програми в університетах для підготовки кадрів, які зможуть працювати в Криму та інших деокупованих територіях.
Ми надалі опікуватимемося захистом українських громадян на окупованій території, оскільки триває примусова мобілізація з бору РФ.
У планах — міжнародна робота, щоб питання Криму залишалося на слуху. Ми продовжуватимемо говорити, що війна триває 10 років, а не два.