Підсумки: кіно. Станіслав Тарасенко

Підсумки: кіно. Станіслав Тарасенко

Третій рік поспіль онлайн-медіа «Свідомі» в кінці грудня проводить підсумкові етери, на яких говорить про те, що змінилося в Україні за рік у різних сферах: військо, культура, медицина, освіта, судова та сфера політики.

2022 рік у кіномистецтві обговорюємо разом з кінокритиком Станіславом Тарасенком.

Виклики 

Останні три роки були найтяжчими для кінотеатрів через пандемію та повномасштабне вторгнення. Відвідуваність кіноглядачів знизилась удвічі. Минулого року в Україні діяли 650-700 кіноекранів (кількість залів у кінотеатрі), зараз — 350.  

Після початку повномасштабної війни перші кінотеатри відкрились наприкінці березня і у середині квітня.  Сьогодні вони справляються з великою кількістю викликів — повітряні тривоги, повідомлення про мінування, відміна сеансів.

Ще одним викликом для української кіноіндустрії є те, що велика кількість людей, пов'язаних з індустрією, перебувають на фронті чи загинули. 

Стримінгові платформи також стали викликом — до них переходять відомі режисери. Тому можна очікувати, що у майбутньому буде менше авторського кіно, однак збільшиться кількість супергеройських блокбастерів.

Також ще однією проблемою є піратство. З цим потрібно боротись, але проблему не вирішить стримінг чи кінотеатри. Однак піратство також є можливістю подивитись ретроспективне кіно.

Очікування на наступний рік 

Наразі неможливо спрогнозувати, якою буде ситуація. У минулі роки очікувалося, що після закінчення пандемії ситуація з відвідуванням кінотеатрів покращиться, однак почалось повномасштабне вторгнення. Якщо сьогодні кінотеатри «виходять в нуль» — це вже добре.

Виробництво кінофільмів в Україні

Грудень залишається найбільш прибутковим місяцем для кінотеатрів. Це пов'язано з фільмами, які виходять в цей час. Минулого року популярним у прокаті був «Людина павук 3», цьогоріч — «Аватар». У Києві та Львові найбільше відвідували «Снайпера» та «Я працюю на цвинтарі».

Зараз українська кіноіндустрія зосереджена на тому, щоб допрацювати ті фільми, які відзняли до повномасштабної війни.

У найближчому майбутньому знімати стрічки у великій кількості ніхто не буде. Це пов'язано з тим, що більшість українських фільмів дотаційні. В українському бюджеті виділено мало коштів на культуру, і, відповідно, дотації будуть мізерними.

У майбутньому в Україні переважатимуть документальні стрічки, можливо серіали.

Найбільш очікувані фільми наступного року

«Памфір» і «Люксембург, Люксембург». Цей той вектор, на який треба орієнтуватися в українській кіноіндустрії. Наразі цим стрічкам не було альтернативи. Однак українці люблять трендове кіно.

Можливості українського кіно на «Оскарі»

Зараз українське кіно має багато можливостей потрапити у топи, адже війна дала певний поштовх — так сталося після Революції Гідності. Але щоб українська стрічка могла претендувати на «Оскар», потрібно враховувати багато деталей, зокрема кіно має бути зрозумілим і трендовим на Заході. До того ж, «Оскар» залежить від великої кількості факторів, на які ми не можемо впливати.

Топ свіжих стрічок, які вийшли у 2022, від Станіслава Тарасенка

• «Трикутник смутку», Рубен Естлунд

• «Піноккіо», Ґільєрмо дель Торо

• «Цей дощ ніколи не скінчиться», Аліна Горлова

• «Банши Інішерина», Мартін МакДона