Підлітки та війна. Що відчуває та як живе молодь під час повномасштабного вторгнення?
Що може хвилювати молодь у 13-19 років: вступ в університет, перше кохання чи трендовий одяг? А якщо ця молодь живе у країні, в якій дев’ять років триває війна?
29 березня благодійний фонд «Клуб Добродіїв» презентував дослідження за підтримки Plan International «Підлітки та їхнє життя під час війни: настрої, цінності, майбутнє».
«Це дослідження — шанс зсередини побачити, яким сьогодні є запит молоді до решти українського суспільства. Ми бачимо, що підлітки, які зараз залишаються в Україні, роблять це цілком свідомо. Вони проживають цей досвід на рівні з дорослими та готові брати відповідальність за своє майбутнє», — зазначає засновниця та керівниця «Клубу Добродіїв» Марія Артеменко.
Про те, що хвилює молодь, як підлітки переживають війну та що їм допомагає відволіктися, читайте у матеріалі.
Майбутнє в Україні
47% підлітків зазнали впливу війни на бачення власного майбутнього, а для більшості (87%) стало складно будувати плани. Попри те, що для більшості планування ускладнилося, майже чверть знайшли те, чим займатися під час війни.
86% молоді бачать своє майбутнє в Україні. Зокрема, 70% хочуть навчатися та жити в Україні, 90% хочуть бути корисними, а найбільшу користь бачать в розвитку економіки.
Під час повномасштабної війни 43% опитаних вже долучалися до волонтерства: збирали кошти для Збройних Сил України, плели маскувальні сітки, пакували допомогу чи готували і роздавали їжу.
Що хвилює підлітків під час війни?
73% опитаних підлітків хвилює війна.
Що змінилося у їхньому житті?
- з’явився страх за своє життя та життя близьких
- незрозуміло бачать майбутнє
- друзі переїхали в інші країни чи міста
- відсутність світла, інтернету та зв’язку також впливає
Окрім цього, молодь також задумується про незнання історії України в суспільстві, поширення шароварщини та російського контенту.
«Бути крутим — це бути свідомим, а не слухати російську попсу. Особисто я більшість знань отримала через книги, а підлітки не дуже читають книги. Я люблю історію і вважаю, що ми маємо читати і знати її. Історія — це фундамент людини. Маємо розуміти що відбувалося раніше, щоб будувати своє майбутнє», — каже Аня, 17 років.
Що допомагає відволіктися від хвилювання?
Найбільше підліткам допомагають музика, спілкування, соціальні мережі та прогулянки. Проте для 37% опитаних стало важче знаходити друзів під час повномасштабної війни.
Також підлітки виділили речі, які допомагають відволікатися від хвилювань, негативних новин та тривог:
- заняття спортом
- комп’ютерні та ігри на телефоні
- вивчення мов
- читання
Частина суспільства звикли сприймати соціальні мережі як поле для розваг, де багато зайвої та непотрібної інформації, а найбільшими користувачами цих платформ є молодь. Проте що насправді дивляться підлітки у соцмережах?
TikTok
- відео англійською мовою
- розважальний смішний контент
- цікаві факти зі шкільних предметів
- контент про іноземну мову — лайфгаки, сленг тощо
YouTube
- огляди відеоігор
- огляд військової техніки та зброї
Telegram
- новини: локальні канали про своє місто або регіон, всеукраїнські новинні ресурси та авторські платформи волонтерів
«Сьогодні дорослим потрібно чути підлітків, бо ми дивимося на життя під іншим кутом. Як ми завжди вчимося у дорослих, так і вони можуть повчитися у нашого покоління», — зазначає Кирило, 12-річний журналіст, який веде власний канал «Цікаво». Наразі у хлопця близько 1,8 тисячі підписників.
Опора та рольові моделі підлітків під час війни
Більшість вважають своєю опорою (81%) та прикладом рольової моделі (57%) батьків. До цього списку також відносять друзів, військових та волонтерів.
На блогерів та митців рівняються найменше.
«Я б хотіла бачити те, що наштовхує на власні роздуми. Не лише подає готову інформацію, але і дає поле для переосмислення. Не вистачає блогерів, які будуть розповідати не про нічний клуб, а про здоровий спосіб життя, спорт», — каже Мілана, 16 років.
Не вистачає й інформації про нових лідерів. Вони хотіли б відкривати для себе впливових та свідомих особистостей сучасності.
«Я б хотіла дізнаватися про нових лідерів України. У нас є багато особистостей, які варті уваги, але про них ніхто не говорить», — вважає Аня, 17 років.
Самореалізація під час війни
90% підлітків вважають, що докладають зусиль для самореалізації. Чим вони займаються? Дивляться та слухають лекції та вивчають іноземні мови через ігри.
До бар’єрів самореалізації віднесли відсутність світла (опитування проводилося в січні 2023 року), лінощі, нестабільний інтернет та брак сили волі.
62% відчувають недостатню кількість знань через війну, проте більшість (88%) вважають, що навчання є важливим.
Попри те, що війна — ключова причина занепокоєння, 93% підлітків вірять у себе та власні сили й вважають, що докладають зусиль для самореалізації.
«Наразі від підлітків очікують самореалізації у ранньому віці. Суспільство каже, що ми дуже активні, нами пишаються, але є інша сторона медалі. Це важко, оскільки, щоб швидко розвиватися та відповідати очікуванням, ти відмовляєшся від багатьох речей. Ти не йдеш сьогодні гуляти, бо сидиш, читаєш і досліджуєш щось», — говорить Аня, 17 років.
Підлітки не відчувають, що зовнішні наслідки війни блокують реалізацію. Більше, на їхню думку, заважають внутрішні чинники.
Проте війна має вплив і на них, оскільки для більшості саме під час повномасштабного вторгнення стало неможливо повноцінно планувати життя.
Якби у молодих людей була можливість переспрямувати свої зусилля, то більшість хотіла б почати заробляти гроші (43%). Також підлітки обирали хобі та додаткові навчальні курси.
«Я слідкую за американськими підлітками, то у них там постійно якісь проєкти, конкурси, вони щось виграють. Ти дивишся на це все і розумієш, що у тебе попри все це ще є війна. У тебе немає тих самих можливостей, які мають вони», — зазначає Аня, 17 років.
Матеріал створено у рамках інформаційної співпраці.