Підлітковий суїцид: як розпізнати небезпеку?

Авторка:
Анна Вовк, психотерапевтка платформи «Rozmova»
Підлітковий суїцид: як розпізнати небезпеку?

Самогубство: чому це трапляється?

Нещодавні випадки самогубств у Києві свідчать, що суїцид — актуальна проблема. Особливо в часи, коли до повсякденних негараздів, непорозумінь, хвороб або втрат додається стрес через війну.

Усе це може бути причиною виникнення думок про самогубство та його вчинення.

Схильність до самогубства

Часто це відбувається через те, що люди не можуть конструктивно оцінити власний стан і знайти сили попросити про допомогу.

Так, мозок починає шукати «найлегший» варіант розв'язання проблем, яким може стати самогубство.

Виділяють три основні вікові кризи: підлітково-юнацьку, середнього віку та «пустого гнізда», коли діти починають жити окремо. Найбільш вразливими є підлітки.

Найчастіші причини

На ризик спричинення самогубства в підлітків може впливати безліч зовнішніх факторів, такі як проблеми в суспільстві, сім’ї, стосунках, навчальне перевантаження, тренди, соціальний тиск чи горе.

Це може призвести до заниження самооцінки, втрати сенсу життя та зацікавленості навіть до улюблених видів діяльності.

Як розпізнати?

Не можна ігнорувати будь-які підозрілі сигнали: негативні думки, загрозливі наміри, різкі перепади настрою, нетипові для людини захоплення.Важливо будувати діалог та показувати, що ви любите дитину і готові підтримати її, що б не сталось, що вам можна довіряти, що ви знаєте, як допомогти. 

У пригоді стануть фрази:

«Ти завжди можеш до мене звернутися. Я тут для тебе»

«Твої почуття важливі. Розкажи мені, що відбувається»

«Я не судитиму тебе за твої емоції, адже всі ми маємо їх»

«Ми разом знайдемо вихід із будь-якої складної ситуації»

«Ти не сам. Ми можемо разом подолати це»

Які є види суїциду?

Людина може вчинити демонстративну спробу самогубства для привернення уваги або досягнення іншої мети, і така спроба буде вважатись маніпулятивною.

У стані афекту людина теж здатна здійснити спробу самогубства, навіть якщо раніше про це не думала. Свідомість звужується, бачення стає «тунельним». А сильний душевний біль хочеться негайно припинити. 

Про реальний суїцид ми говоримо у випадку, коли людина має суїцидальні думки, які перетворюються в наміри та плани. Людина визначає й обирає способи самогубства, роздає свої речі, символічно прощається з близькими. 

Будь-який варіант суїцидальної поведінки вимагає серйозного ставлення, підтримки оточення, діалогу та звернення до спеціаліста.

Що можна зробити?

Запобігти суїцидальним думкам можливо. Насамперед все залежить від батьків і близького оточення. Людина повинна відчувати, що їй довіряють, її люблять, до неї прислухаються.

З боку батьків важливо бути щирими, проявляти зацікавленість, проводити разом час, а також дозволяти проявлятись та не порушувати особисті кордони дитини.

Важливо старатися знайти баланс між контролем і довірою та формувати здорові стосунки. Зокрема, говорити про випадки самогубства, пояснювати, що це таке, запитувати думки щодо цього. Це допоможе краще зрозуміти дитину та зменшити ризик появи суїцидальних думок.