Переговори з РФ, заморожена лінія фронту та війська НАТО в Україні. Чи зможе Трамп втілити свій мирний план?

Переговори з РФ, заморожена лінія фронту та війська НАТО в Україні. Чи зможе Трамп втілити свій мирний план?

«Я збираюсь зупинити війни», — заявляв Дональд Трамп у листопаді 2024 року, коли оголосив про свою перемогу на президентських виборах в США. Він мав на увазі й війну Росії проти України. Команда Трампа розробляла план завершення війни ще з початку 2024 року. У квітні The Washington Post писали про напрацювання плану завершення війни, хоча радник Трампа Джейсон Міллер заперечував цей план та назвав його «фейковим».  

20 січня Дональд Трамп офіційно стане Президентом США. І він активно працює над ідеєю завершення війни Росії проти України. Трамп вже зустрічався з Володимиром Зеленським та телефонував Владіміру Путіну. Трамп обрав кандидата в представники в Україні — Кіта Келлога. Келлог вже був виконувачем обов'язків радника Президента США з національної безпеки під час першого президентського терміну Трампа. 

Свідомі проаналізували заяви й бачення Дональда Трампа та його команди щодо завершення війни Росії проти України й чи можливо цей план втілити в життя.

Послухати матеріал:

Що передбачає мирний план Дональда Трампа?

27 вересня 2024 року Дональд Трамп та Президент України Володимир Зеленський зустрілись у Нью-Йорку. Зеленський представив Трампу своє бачення завершення війни Росії проти України, більш відоме як План перемоги.  

Я вважаю, у нас є спільне бачення, що війну в Україні необхідно зупинити й що Путін не може перемогти,

— говорив Зеленський на спільній пресконференції з Трампом після їхньої зустрічі.

«Ми обидва хочемо бачити кінець цього (війни РФ проти України — ред.), і ми обидва хочемо побачити справедливу угоду. Це має припинитися, і президент хоче, щоб це припинилося, і я впевнений, що президент Путін хоче, щоб це припинилося, і це хороша комбінація», — говорив Трамп після зустрічі із Зеленським. 

5 листопада 2024 року Дональд Трамп виграв президентські вибори в США, і тепер саме він матиме можливість спробувати завершити війну Росії проти України. Команда Трампа це теж розуміє, тому вона досить давно опрацьовувала своє бачення того, як має завершитись ця війна.

Тож у чому полягає мирний план Дональда Трампа для завершення війни Росії проти України? 

У листопаді 2024 року Дональд Трамп оголосив свого кандидата у спецпредставники у справах України Кіта Келлога. Келлог вже був у команді Трампа під час президентської кампанії й працював над баченням завершення війни.

Видання CNN опублікувало бачення Келлога завершення війни в Україні. Його план передбачає надання озброєння Україні за умови, що держава погодиться на переговори з Росією щодо завершення війни. Зброї має бути достатньо для «зупинки просування російських військ».  

Лінія фронту має бути замороженою, та на її місці має утворитись «демілітаризована зона». Якщо Росія погодиться на це, санкції проти неї пом’якшать. Після підписання мирної угоди між обома країнами всі санкції проти Росії повністю знімуть.

Щоб Україна могла отримати відшкодування від Росії за збитки від війни, з експорту енергоресурсів зніматимуть частку коштів на користь України. Якою буде ця частка — поки не відомо, це вирішуватимуть на перемовинах.

Україна може повертати тимчасово окуповані території на сході, півдні та Крим тільки дипломатичним шляхом.

Демілітаризовану зону мають охороняти військові з інших країн, які не є прямими учасниками війни. Келлог пропонує, щоб це були солдати НАТО. Чи будуть це саме військові США — достеменно не відомо.

Консультант комітету ВР України з питань національної безпеки та оборони й ексспівробітник СБУ Іван Ступак говорить, що навіть перші пункти плану про «припинення бойових дій» складно втілити в життя, враховуючи ситуацію на фронті зараз.

«Чи можливо це? Теоретично так, але скоріше за все припинення вогню буде поступовим. Інтенсивні обстріли стануть меншими, ми побачимо рідкісні обміни артилерійськими снарядами на певних ділянках фронту, обміни дронами, але бойові дії поступово скорочуватимуться до нуля», — пояснює він, як інтенсивність та рух фронту й саме перебування російських військових може завадити цьому пункту мирного плану.   

Кандидат Дональда Трампа у Віцепрезиденти Джей Ді Венс теж опрацьовував план для завершення війни в Україні. Окрім демілітаризованої зони замість лінії фронту зараз, Венс пропонував, щоб Росія утримала тимчасово окуповані території України. Україна, зі своєї сторони, мала б побудувати лінії фортифікації, щоб убезпечити себе від потенційного повторного нападу Росії. Країни Європи мали б опікуватись безпекою України та своєю власною, а не покладатись на США.

Пункт про подальше надання зброї Україні може негативно сприйняти Конгрес США, який тепер після проміжних виборів восени 2024 року повністю контролює Республіканська партія. Ще у 2023 році тоді опозиційна Республіканська партія протестувала проти допомоги Україні, через що в США довгий час не могли ухвалити федеральний бюджет. 

Даг Клейн, нерезидент аналітичного центру «Atlantic Council», говорить, що хоч офіційний план Трампа для завершення війни в Україні досі не представлений, та вже можна очікувати певні дії як від майбутньої адміністрації, так і від оновленого Конгресу.

Кілька ідей, які висунули нові чиновники Трампа, такі як Кіт Келлог, пропонують озброїти Україну, якщо Росія відмовиться від переговорів. Експерти у Вашингтоні вже обговорюють те, що перед переговорами Трампу потрібно отримати більше важелів впливу на Росію, і що зброя та санкції є способом отримати цей важіль. Якщо Трамп зажадає більше повноважень для надсилання зброї в Україну, очолюваний республіканцями Конгрес, швидше за все, виконає це прохання. Після листопадових виборів республіканці в Конгресі заявляли, що вживатимуть заходів щодо України, лише якщо цього захоче Трамп. Він також може надіслати додаткову зброю в Україну в перший день роботи своєї адміністрації, якщо цього забажає, оскільки адміністрація Байдена навряд чи скористається повною мірою наявними президентськими повноваженнями до 20 січня,

— пояснює він, як Трамп може підходити до дій щодо завершення війни Росії проти України.

Адміністрація президента Джо Байдена не встигне використати всі кошти, закладені на допомогу Україні, до кінця його президентського терміну. Декілька мільярдів доларів перейдуть у повноваження нової адміністрації Дональда Трампа, і саме він вирішуватиме, що робити далі з цими коштами та допомогою Україні. 

Чи задовольнять Україну військові гарантії від адміністрації Трампа?

«Ви ніколи не могли залучити НАТО в Україну», — повідомив Трамп під час своєї пресконференції 7 січня 2025 року. Також він додав, що розуміє позицію Росії щодо членства України в НАТО. Росія активно виступає проти цього та за те, щоб Україна залишалась «нейтральною» і не вступала в жодні безпекові альянси. Нагадаємо, що вступ України до НАТО — це один з пунктів Плану перемоги, який розробив Офіс Президента України. 

Росія неодноразово публічно заявляла, що виступає проти розширення НАТО та проти членства України в альянсі. Хоч на вступ Швеції та Фінляндії до НАТО Росія ніяк не відреагувала, та президент РФ Владімір Путін погрожував країнам альянсу через військову допомогу Україні. 

На саміті НАТО у Вашингтоні влітку 2024 року країни НАТО запевнили Україну, що вона «на шляху до вступу в альянс». Та ідеї, закладені у мирний план Дональда Трампа, навпаки відкидають надання Україні статусу члена НАТО і навіть передбачають повну відмову України від прагнення стати членом альянсу.

Звісно, Україну такий пункт може не влаштовувати, адже президент Володимир Зеленський офіційно затвердив позицію щодо вступу в НАТО у своєму Плані перемоги. Це розуміють і в США, тому Кіт Келлог вніс до свого плану надання озброєння Україні. 13 липня 2024 року Україна та США підписали двосторонню безпекову угоду. За нею країни-підписанти можуть «взаємно вирішити, розробити та впровадити додаткові відповідні засоби захисту і стримування, зокрема в економічній, військовій та/або політичній сферах»  у випадку агресії проти України.

Угода також включає співпрацю у сфері оборони та безпеки, розширення оборонно-промислового співробітництва, співпрацю для сприяння регіональному миру тощо.

Даг Клейн пояснює, як така двостороння співпраця у сфері безпеки між Україною та США і можливі безпекові гарантії від адміністрації президента Дональда Трампа можуть виглядати насправді.

«Хоча запропонований Келлогом план щодо початку переговорів (хоча не щодо того, яким має бути кінцевий результат цих переговорів) містить ідею призупинити шлях України до НАТО — і цю пропозицію також повторює обраний віцепрезидент Джей Ді Венс — добре, що Україна та інші чітко дають зрозуміти, що найважливішими є гарантії безпеки, переконавшись, що членство в НАТО — все ще частина дискусії прямо зараз. Навіть без членства в НАТО США та інші союзники могли б надати гарантії безпеки Україні, і ці гарантії могли б мати різні форми. Наприклад, США надали гарантії безпеки Ізраїлю та Південній Кореї. Ізраїль є однією з моделей, у якій замість того, щоб напряму залучати війська США для забезпечення демілітаризованої зони, як у Кореї, Вашингтон надає значну військову підтримку, щоб Ізраїль міг гарантувати власну безпеку. Проте США все ще готові надіслати війська, якщо буде потреба, як це було після терактів 7 жовтня, коли вони розгорнули дві авіаносні ударні групи для стримування нападу на Ізраїль, а також коли вони допомогли Ізраїлю збити іранські безпілотники й ракети минулого року. У випадку з Україною інша ідея (зокрема від Венса) полягає в тому, щоб європейські союзники направили війська, а США надали матеріально-технічне забезпечення й підтримку, не наражаючи на небезпеку власні війська».

Та НАТО залишається важливим важелем як для України, так і для Росії. Іван Ступак говорить, що Росія не відступиться від того, щоб Україна довічно відмовилася від вступу в альянс, і навіть аби це прописали в Конституції України. 

Росія б’ється за це. Та жодна країна не може гарантувати безпеку Україні. Сьогодні один президент, завтра інша президентка. Сьогодні одні домовленості, завтра інші. Ми вже бачили Будапештський меморандум. Як на мене, найкращою гарантією для України будуть власні збройні сили й власний воєнно-промисловий комплекс. А також розміщення різних іноземних підприємств: американських, британських, французьких, навіть китайських. Я маю на увазі не тільки військові підприємства, а й цивільні. А якщо ми будемо виробляти власні ракети, і в нас буде їх декілька десятків тисяч, і ми самі вирішуватимемо, як їх запускати, тоді Росія мільйон разів подумає, перш ніж спробувати наступати знову,

— говорить він про те, як саме Україна може гарантувати свою безпеку. 

Чи погодиться Росія на умови мирного плану Трампа?

Хоч Дональд Трамп ще не представив свій план для завершення війни Росії проти України, та в Кремлі вже відкинули його ідеї. Міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров вже повідомив, що Росію не влаштовують пропозиції Трампа, викладені в його численних заявах та інтерв’ю.

«Звичайно, нас не влаштовують пропозиції від імені представників команди новообраного президента відтермінувати членство України в НАТО на 20 років і направити в Україну миротворчий контингент», — сказав він. Лавров також наголосив, що Росія «готова до перемовин».

Станом на січень 2025 року Росія просувається на частині фронту в Донецькій області. Так, 7 січня російські військові досягли адміністративної межі Торецька. Вони хочуть вийти до Костянтинівки, щоб перерізати логістичні шляхи постачання озброєння українським військовим на півдні Донецької області. 

Своєю чергою Україна 5 січня 2025 року розпочала нові тактично-наступальні дії на Курському напрямку. Сили Оборони України утримують із серпня 2024 року частину Курської області РФ. Росія весь цей час намагалась витіснити українських військових за свій кордон у Сумську область, та досі їй це не вдавалось. Утримання Курської області відволікає Росію від намагання ще більше розширити фронт шляхом ведення бойових дій у Сумській області та на півночі Харківської області. 

Стан активної війни, рух фронту є вигідним для Росії, і ніяк не спонукає Кремль погодитись на переговори, говорить Іван Ступак.

«Російська Федерація не зацікавлена в мирних перемовинах, бо в них є просування на фронті. З іншого боку, у Росії складна ситуація в економіці. Про це говорять навіть російські економісти. Вони бояться, що РФ програє, як Німеччина у першій світовій — не на фронті, а суспільно й економічно. Тому вони постійно споглядають на економіку: на курс рубля, на облікову ставку, на те, що не вистачає грошей у регіонах. Я думаю, що Росія наступатиме на фронті, але з постійним спогляданням на економіку. Якщо вони бачитимуть, що ймовірність завалу економіки РФ стане високою, то тоді Кремль зупиниться і говоритиме “тепер ми готові на мирні перемовини”», — пояснює він, за яких умов Росія може погодитись на мирні переговори.

Та Дональд Трамп впевнений, що він зможе почати переговори з Владіміром Путіним щодо завершення війни або замороження конфлікту. У грудні 2024 року Трамп заявив, що «має бути припинення вогню і негайне ведення переговорів для зупинки цього безумства».  

«Я добре знаю Владіміра, — говорив Трамп. — Це його час діяти. Китай може допомогти. Світ слідкує!»

Кіт Келлог вважає, що Дональд Трамп зможе стати посередником між Росією та Україною у переговорах. «Вам потрібен арбітр, щоб розділити їх. І я думаю, що президент Дональд Дж. Трамп може це зробити, у нього є бачення для цього», — говорив він. 

Даг Клейн теж вважає, що Дональд Трамп налаштований завершити війну Росії проти України, і вірить у те, що він зможе домовитись з Путіним про перемовини.

«Команда Трампа впевнена у своєму мандаті зробити те, чого Байден не міг або не хотів. Я сподіваюся, що Росія продовжуватиме робити помилку, відкидаючи команду Трампа, що значно ускладнить для США просування поганої угоди, яка вигідна Росії та створює слабкий мир, який легко порушити. Для України важливо продовжувати показувати команді Трампа, що Київ є партнером і союзником у цих переговорах, і що рука Трампа буде сильнішою в пошуку миру, якщо він побачить, що Україна “на його боці”. Багато в чому відносини США з Україною перезавантажуються після останніх чотирьох років, і ми не можемо припускати, що факти, очевидні для нас, обов’язково розуміються Трампом і його командою. Тут потрібно проводити справжню адвокацію та навчання», — підсумовує Даг Клейн.

Кіт Келлог вже відклав свою поїздку до Києва, хоча мав намір приїхати в Україну ще до інавгурації Трампа 20 січня. Сам Келлог в інтерв’ю виданню «Fox News» повідомив, що «Дональд Трамп зможе знайти рішення для закінчення війни протягом перших 100 днів після інавгурації».  Отже, команда Дональда Трампа ще в процесі розробки свого мирного плану для завершення війни. І для цього точно знадобиться більше часу, ніж обіцяні Трампом 24 години.