Пакистан завдав авіаударів по Ірану. Що передувало?

Пакистан завдав авіаударів по Ірану. Що передувало?

Що сталося? 

18 січня Збройні сили Пакистану завдали ударів по «групах бойовиків» на території Ірану. Заступник губернатора іранської провінції Сістан і Белуджистан Алі Реза Мархаматі сказав, що від удару загинули чотири дитини й три жінки.

«Сьогодні вранці Пакистан здійснив серію високоскоординованих і точних військових ударів по місцях перебування терористів в Ірані», — йдеться у повідомленні.

Пакистан наголосив, що поважає суверенітет і територіальну цілісність Ірану, а метою обстрілу було досягнення «власної безпеки та національних інтересів Пакистану, які є першочерговими». 

Що передувало? 

16 січня Іран завдав ракетного удару по двох штабах «Джейш аль-Адль» (сунітське бойове угруповання, яке іранці вважають терористичним — ред.) на території Пакистану. Унаслідок обстрілу загинуло двоє дітей, ще троє людей отримали поранення.

Міністр закордонних справ Ірану заявив, що ракетний удар по районах Пакистану поблизу іранських кордонів був спрямований проти угрупування «Джейш аль-Адль», і жоден громадянин Пакистану не став мішенню.

Члени терористичного угруповання є іранцями і Тегеран (столиця Ірану — ред.) неодноразово попереджав Пакистан про необхідність запобігання їх антиіранським транскордонним операціям,

  — сказав міністр закордонних справ Ірану Амір Абдоллагіан у Давосі.   

У Пакистані заявили про незаконність таких дій, а Збройні сили країни перевели у стан «надзвичайно високої» бойової готовності через іранські обстріли. У МЗС Пакистану засудили «неспровоковане порушення повітряного простору країни» Іраном. Пакистан відкликав свого посла з Тегерана після ракетного удару. 

Вони також попередили, що інцидент може мати «серйозні наслідки» і є «повністю неприйнятним». 

Мотивація Ірану для нападу на Пакистан залишається непрозорою, але в світлі ширшої поведінки Ірану в регіоні вона може посилитися,

  – сказав Асфандьяр Мір, старший експерт з безпеки Південної Азії в Інституті миру США у коментарі Reuters.   

Хто такі «Джейш аль-Адль» і чому існує конфлікт у Белуджистані?

Белуджистан — історична область на північному узбережжі Індійського океану, яка поділена на провінції, що входять до складу Афганістану (Гільменд, Кандагар), Ірану (Сістан і Белуджистан) і Пакистану (однойменна провінція). 

Упродовж десятиліть із 1948 року (утворення Пакистану та поділ території — ред.) тут триває конфлікт. Урядам Ірану і Пакистану протистоять націоналісти-белуджі, що домагаються незалежності розділеного народу. 

Вони протягом років обурювалися, що ними керують Ісламабад (столиця Пакистану — ред.) або Тегеран. Через це в регіоні виникали різні терористичні угрупування. Зокрема, діяла сунітська бойова група — «Джундалла» (розпалася після страти її лідера в Ірані у 2010 році — ред.). 

Бойовики «Джундалли» викрадали іранських офіцерів, а на території провінції Белуджистан у Пакистані здійснювали терористичні акти проти критичної інфраструктури та мирного населення. 

«Джейш аль-Адль» або «Армія справедливості»  — сепаратистське угруповання, яке діє у прикордонних районах Ірану та Пакистану. Його мета — незалежність іранської провінції Сістан і Белуджистан. Вони були частиною «Джундалла». 

Раніше «Джейш аль-Адль» влаштовували напади на іранські сили безпеки в районі кордону з Пакистаном. Так, у грудні 2023 року угруповання взяло на себе відповідальність за напад на поліцейську дільницю в Сістані та Белуджистані. Тоді загинули щонайменше 11 поліцейських. 

У Пакистані повідомили, що протягом останніх років висловлював Ірану занепокоєння з приводу «безпечних притулків і сховищ» пакистанських сепаратистських бойовиків на території Ірану. 

«Однак, через відсутність реакції на наше серйозне занепокоєння, ці так звані “сармачари” (так у Пакистані називають бойовиків “Джейш аль-Адль” — ред.) продовжували безкарно проливати кров невинних пакистанців», − заявили в МЗС Пакистану.

Представник Державного департаменту США Метью Міллер заявив, що Вашингтон працює над тим, щоб не допустити переростання напруги на Близькому Сході в повномасштабний конфлікт.