Новорічні свята як вибір на користь життя та стійкості

Новорічні свята як вибір на користь життя та стійкості

Вкотре, ми, українці, проходимо новий рік в стані війни. Багатьом складно дозволити собі іноді навіть такий потрібний відпочинок. Та й новорічний настрій щось не дуже поспішає до нас в гості. Якщо ви теж це відчуваєте, повірте, ви такі не одні. Разом із соціальним психологом Іллею Бачуріним спробуємо з’ясувати, як із цим бути. 

«Навіщо все це?»

Холодна та темна ніч війни, яка і так вимагає багато сил кожного дня для боротьби, для роботи, для підтримки себе та близьких немовби ставить резонні питання: «навіщо все це?», «чи є нам що відзначати та святкувати?», «чи можу я дозволити собі це?», «чи дійсно в цьому є сенс?». Відповідь на ці питання, звичайно, у кожного своя. І ми точно не маємо вимагати від себе бажання святкувати. Проте з психологічного погляду існує багато причин, чому навіть у непрості часи корисно дати новорічним святам шанс.

По-перше, вони й створені саме для найтемніших часів.

У багатьох культурах по всьому світу традиція проводити святкування саме посеред зими за дуже короткого світлового дня прижилася не просто так. У такий час ми як ніколи потребуємо спілкування, підтримки, нових надій і віри в бажані зміни.

Новорічні та різдвяні свята символізують перемогу майбутнього над минулим. Святкування у воєнний час дає нам змогу зосередитися на майбутньому, виховуючи надію та оптимізм, що попереду — світліші дні. Ця надія може бути потужним мотиватором для подолання поточних труднощів.

Як і інші традиції, новорічні свята впорядковують наше життя та додають нам опори за часів невизначеності. Адже часто вони пов’язані зі зрозумілими, конкретними та навіть приємними завданнями та ритуалами.

Відчуття спільності та приналежності часто супроводжують спільне святкування, особливо якщо ми маємо справу зі спільними ритуалами. Наприклад, колядуванням, щедруванням, походами в гості, навіть спільним приготуванням страв та прикрашанням ялинки — все це має свій позитивний вплив на відчуття психологічного добробуту та дає змогу краще долати навіть хронічний стрес.

Нарешті, якщо Ми святкуємо, це означає що Вони не перемогли!

Головне пам’ятати, що новорічний настрій — це вибір.

Коли ми дорослішаємо, часто стає все складніше віднайти новорічний та різдвяний настрій. Як і Санта або Миколайчик в якийсь момент перестають приходити до дорослих людей самі по собі. Проте нам відкривається багато можливостей, як створити новорічний настрій для себе та близьких. І мова не тільки про новорічні прикраси та запах мандаринів. Та й зовсім не про шумне святкування, яке не завжди доречне.

Існують тисячі добрих різдвяних справ, які можуть допомогти цього досягти:

  • Створіть невеличке різдвяне диво для тих, кому непросто і хто найбільше цього потребує. Тут вибір за вами — можна стати «Таємним Сантою» для дитини з будинку для сиріт, можна втілити чиюсь невеличку мрію чи приготувати подарунок для друга або подруги у війську. Навіть маленьке новорічне «диво» вашого авторства рахується.
  • Скажіть або напишіть слова вдячності за те, що було у цьому році, подзвоніть тим, кому давно збиралися або приготуйте новорічну листівку з подаруночком.
  • Зустріньтесь або запросіть відсвяткувати тих, кому самотньо — поділіться теплом, так його стане тільки більше.
  • Додайте краси там, де її не вистачає. Хай вогники новорічної ялинки світять не тільки у вашій квартирі. Є ще багато місць, які можна прикрасити й тим самим поділитись різдвяним та новорічним настроєм. Парадокс у тому, що якщо ним ділитись, його стає більше.