Нова модифікація дрона «Shahed»: що про нього відомо та що говорять у Повітряних силах?
Що сталося?
Іран офіційно представив новий реактивний ударний безпілотник «Shahed-238». Його розробив Іранський університет аерокосмічних наук та технологій «Ашура».
Презентація розробок відбулася під час візиту лідера країни аятоли Хаменеї до університету в Тегерані, де йому показали останні досягнення аерокосмічних сил Корпусу вартових Ісламської революції — військової гілки виконавчої влади Ірану.
Що відомо про дрон?
Технічні характеристики «Shahed-238» залишаються не відомими.
«Мілітарний» пише, що на презентації представили три версії безпілотника з різними системами наведення. Фюзеляжі всіх трьох безпілотників мають нетиповий для іранських БпЛА чорний колір, що може бути пов’язано з використанням радіопоглинальних матеріалів.
Крім класичної версії з автономною інерціальною системою навігації та GPS, були представлені також версії з інфрачервоною/оптичною та, ймовірно, радіолокаційною системами наведення.
Таку версію можна використовувати для ураження теплоконтрастних цілей, зокрема військової техніки в тилу.
Завдяки радіолокаційній головці самонаведення безпілотник може стати аналогом протирадіолокаційних ракет, які наводяться за випромінюванням пошукових радіолокаційних станцій. Такий пристрій здатний нейтралізувати та уразити систему ППО.
Яка реакція Повітряних сил?
Речник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат каже, що нові ударні безпілотники, представлені Іраном, можуть бути складнішими для виявлення підрозділами ППО.
Цей “Shahed” реактивний, і він уже забарвлений у чорний матовий колір, що може ускладнити роботу, візуальну прив’язку до цього дрона,
— сказав Ігнат в етері національного телемаратону.
Наразі не відомо, чи буде Росія закупляти цей вид безпілотника.
Санкції США, ЄС та Австралії
Іранська програма БпЛА перебуває під санкціями Сполучених Штатів. З вересня 2022 року Мінфін застосував дев’ять раундів санкцій.
Під час запровадження останнього раунду стало відомо, що причетними до закупівлі елементів для іранських БпЛА були компанії та фізичні особи не тільки з Ірану, але й з Китаю, Гонконгу, Туреччини та ОАЕ.
Саме ця мережа сприяла поставкам і фінансовим транзакціям на підтримку закупівлі сервомоторів — критичного компонента, який використовується у дронах серії «Shahed».
Схема закупівель виглядала так: іранська компанія «Pishgam Electronic Safeh Company» закупила тисячі серводвигунів для БпЛА на сотні тисяч доларів у компанії з Гонконгу «Hongkong Himark», яка виконала кілька замовлень на сервомотори на суму понад мільйон доларів.
Турецькі компанії «Dal Enerji» і «Anka Port» сприяли фінансовим операціям на підтримку закупівлі серводвигуна, а компанія «Farhad Ghaedi» з ОАЕ сприяла їх доставці через Дубай для подальшої поставки до Ірану.
До цього США запровадили обмеження на міжнародну мережу з виробництва дронів, що базується в Ірані, Китаї, Росії та Туреччині, яка сприяла доставці та фінансовим транзакціям на підтримку виробництва, закупівлі й технічного обслуговування БпЛА Іранської авіаційно-промислової компанії.
ЄС ввів обмеження проти Ірану через виробництво дронів у липні 2023 року. Вони включають заборону експорту із Європейського Союзу до Ірану компонентів, які можуть використовувати у виробництві безпілотників.
Також передбачені обмеження на поїздки та заходи із заморожування активів людей, які підтримують або беруть участь у програмі Ірану з виробництва дронів.
Австралія ж ввела санкції щодо 13 фізичних осіб та однієї організації, які причетні до виробництва й постачання безпілотників Росії.