Незалежні експерти назвали звіт Amnesty International, де згадуються українські військові, «недостатньо обґрунтованим»

Незалежні експерти назвали звіт Amnesty International, де згадуються українські військові, «недостатньо обґрунтованим»


Журналіст NYT стверджує, що експерти зробили більш жорсткі висновки, але згодом, на прохання Amnesty International, змінили свою оцінку з «необґрунтовано» на «недостатньо обґрунтовано».

Про це пише The New York Times. 

Незалежна комісія експертів із міжнародного гуманітарного права проаналізувала серпневий звіт Amnesty International, де йшлося про те, що  українські військові «ставлять під загрозу цивільне населення через те, що базуються в житлових районах».

До неї входили старша наукова співробітниця Оксфордського інституту етики Емануела-Кіара Гіллард, вчений у галузі міжнародного права Кевін Джон Хеллер із Копенгагенського університету, професор права Ерік Телбот Дженсен з Університету Бригама Янга, професор міжнародного публічного права Марко Міланович із Редінгського університету та професор міжнародного права Марко Сассолі з університету Женеви.

Вони дійшли висновку, що ключові підсумки організації про порушення Україною міжнародного права були «недостатньо обґрунтованими» тими доказами, які зібрали правозахисники.

Експерти також визнали, що звіт був «написаний мовою, яка була двозначною, неточною та в деяких аспектах юридично сумнівною». 

«Це особливо стосується початкових абзаців, які можна було б прочитати як такі, що натякають — хоча це не було наміром AI — що на системному чи загальному рівні українські сили були в основному або рівною мірою винні у смерті цивільних осіб внаслідок атак Росії», — йдеться у висновку комісії.

The Guardian повідомляє, що правозахисна організація не планувала публікувати звіт комісії. Представник Amnesty International сказав, що «співробітники Amnesty переглянули перший проєкт звіту комісії, і їхні коментарі були враховані в остаточній версії тією мірою, в якій сама юридична комісія вважала за потрібне».

«Це частина постійного внутрішнього навчального процесу, і ми вітаємо повні висновки, які дадуть інформацію та покращать нашу майбутню роботу», — заявили в організації.

Однак після матеріалу NYT та хвилі негативних дописів у Twitter організація все ж опублікувала початковий звіт. 

Нагадаємо, 4 серпня міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт, в якому заявила про те, що українські військові «ставлять під загрозу цивільне населення через те, що базуються в житлових районах».

Володимир Зеленський також відреагував на звіт та наголосив, що «кожен, хто амністує Росію і штучно створює такий інформаційний контекст, що удари терористів є нібито виправданими або нібито зрозумілими, не може не усвідомлювати, що цим допомагає терористам».

«На жаль, сьогодні організація Amnesty International спробувала амністувати державу-терориста й перекласти відповідальність з агресора на жертву», — сказав президент. 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає доповідь AI несправедливою. За його словами, «така поведінка Amnesty — це не про пошук і розповідь світові правди, це про те, щоб створити фальшивий баланс між злочинцем і жертвою». 

Після звіту 4 серпня очільниця українського офісу Amnesty International Оксана Покальчук пішла з посади. 

«Навіть ще вчора у мене була наївна надія, що я зможу все виправити. Що ми проведемо хай хоч 200 нарад і все-таки пояснимо, достукаємось, донесемо свою думку. І той текст буде видалено, а замість нього з’явиться інший. Сьогодні я зрозуміла, що цього не станеться», —  написала Покальчук. 

Зокрема, український офіс Amnesty International заявив, що непричетний до доповіді міжнародної організації 4 серпня. 

У Росії звіт Amnesty International використали для підтримки наративу про те, що українські військові нібито користуються мирними громадянами як «живим щитом».

Радник голови ОП Михайло Подоляк наголошував, що організація «Amnesty International» бере участь у російській пропагандистській кампанії. 

«Сьогодні Росія докладає максимум зусиль, щоб дискредитувати Збройні Сили України в очах західних суспільств і зірвати постачання зброї, використовуючи всю мережу своїх агентів впливу. Шкода, що така організація, як Amnesty International, бере участь у цій кампанії з дезінформації та пропаганди», — зазначив Подоляк.

Фото ілюстративне