«Ми так само гинемо за Україну. Немає різниці, хто кого любить» — як представники/ці ЛГБТІК+-спільноти захищають Україну

«Ми так само гинемо за Україну. Немає різниці, хто кого любить» — як представники/ці ЛГБТІК+-спільноти захищають Україну


Представники ЛГБТІК+-спільноти брали участь у війні ще до повномасштабного вторгнення. Їх кількість точно невідома. Тоді мало хто публічно робив камінг-аут. Однак після 24 лютого про їх представників у війську почали говорити частіше. Вони сформували ком'юніті та громадську організацію «Військові ЛГБТІК+», щоб боротися за свої права. 

У pride month, яким традиційно вважається червень, Свідомі поспілкувалися з представниками ЛГБТІК+-спільноти про їхній досвід перебування у війську, а також про те, чому в Україні важливо прийняти закон про реєстровані партнерства.

Реєстровані партнерства. Чому Міноборони проти?

Реєстровані партнерства — це новий інститут для тих, хто не може чи не хоче брати шлюб. Ним можуть скористатися як військові, так і цивільні, а зареєструвати можна як одностатеві, так і різностатеві пари.  

Такий законопроєкт внесла до Верховної Ради депутатка від партії «Голос» Інна Совсун. Над ним протягом дев'яти місяців працювали громадські організації «Українські ЛГБТ військові за рівні права» та «Точка опори ЮА — Fulcrum UA».

Розробники законопроєкту переконані, що в разі підтримки він допоможе ЛГБТІК-парам визначити взаємні права та обов'язки, питання володіння майном, спадку, соціального захисту, прав у разі смерті чи зникнення партнера\ки.

Проти прийняття реєстрових партнерств виступило Міністерство оборони. У відомстві вважають, що законопроєкт прирівнює реєстроване партнерство до шлюбу. Водночас відповідно до статті 51-ї Конституції, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. 

Однак у пояснювальній записці йдеться про те, що реєстроване партнерство не є шлюбом та не є перешкодою для укладення шлюбу між реєстрованими партнерами за умови дотримання інших вимог, встановленим законодавством. У випадку укладання шлюбу партнерство між людьми припиняється.

Також у міністерстві проти, щоб командири мали право складати та засвідчувати акт реєстрації партнерства у випадках, якщо один чи обоє партнерів є військовослужбовцями, а також скріплювати такий акт гербовою печаткою відповідного військового формування. Там вважають, що це не стосується обов’язків командирів. 

У міністерстві також додали, що інформація про тисячі військовослужбовців, які не можуть офіційно оформити свої стосунки потребує додаткового вивчення у зв’язку із відсутністю в Міністерстві оборони відповідних даних.

Даніель Джонсон, військовий психолог у Десантно-штурмових військах 

Даніель Джонсон родом з Чернігова. До повномасштабного вторгнення працював у місцевому фонді захисту людей з інвалідністю, навчався на юриста у Чернігівській політехніці. 

25 лютого пішов до військкомату. У нього вже був військовий досвід — у 2016-2018 роках брав участь у війні на сході.

Хотів мобілізуватися ще 24 [лютого], але начальник військомату сказав, що для мене поки немає посади. У мене подвійна посада: санінструктор і командир танку, тому сказали чекати. Наступного дня подзвонили і сказали прибути до Центру комплектації. Після цього почали обороняти Чернігів,

— каже військовий.

Зараз Джонсон працює як військовий психолог у складі Десантно-штурмових військ, відвідує позиції український військових на фронті та військові частини, де намагається стабілізувати психологічний стан військовослужбовців. 

Багато представників ЛГБТІК-спільноти перебувають у війську. До спільноти ЛГБТІК-мілітарі входять 180 осіб, і всі вони на фронті. Ми не покинули Україну, ніхто з нас не перейшов на інший бік. Ніхто не боїться, бо знаємо, якщо будемо сидіти вдома, нічого не зміниться. Російські війська будуть йти далі, знищуючи села і міста, вбиваючи дітей і жінок,

— говорить Джонсон. 

Він не боїться відкрито говорити про свою орієнтацію, але у війську мало про це розповідає.

Буває так, що розповідаєш людині про себе, а вона після цього блокує тебе. Буває, що можуть відмовитися йти з тобою в бій або працювати,

— каже військовий.

Таку реакцію він пояснює тим, що серед деяких військових існує думка, що представник ЛГБТІК+ може розгубитися у важкий момент, кинути на полі бою чи здатися у полон, але це залежить від конкретної людини, а не від орієнтації.  

Однак, на його думку, квір-персонам варто не боятися робити камінг-аути, адже таким чином зростатиме толерантність до них у суспільстві. А цивільні партнерства потрібні, щоб у ЛГБТІК+-пар теж були права та захист, щоб вони мали майбутнє і могли створювати сім'ю. 

Цей законопроєкт не суперечить Конституції і цивільному праву. Це такий собі шлюбний контракт, який, наприклад, дозволить партнеру бути присутнім на похованні чи впізнанні, отримати спадщину,

— пояснює він. 

Олександр Жуган, навідник мінометної батареї 206-го батальйону

Олександру 38 років, він режисер і актор. Навчався на психолога, бо хотів екологічно працювати з дітьми та дорослими. Тоді у нього з'явилася ідея створити театральну студію.

Я вже давно не практикую як психолог. Швидше, сприймаю себе як людина, що пов'язана з театром. А зараз ось рік, як мені нічого не пишеться, не грається, не ставиться, і взагалі почуваюся висмикнутим із театральної тусівки, зі звичного життя,

— каже Олександр.

Олександр Жуган ніколи не уявляв себе у війську, а в дитинстві улюбленими іграшками були не автомати і пістолети, а конструктор — подобалося будувати і створювати.

Коли росіяни почали повномасштабне вторгнення, зрозумів, що ті способи, якими ми говорили про війну, не працюють,

— розповідає він.

У 2015 році Олександр разом з партнером і колегами створили Postplay театр, де ставили вистави на гостросоціальні теми, зокрема про війну, а також працювали з внутрішньо переміщеними особами. 


Ти не можеш далі бути творчою особистістю і продовжувати робити те, що робиш, коли тобі під хату приїжджають танки. Тут не йдеться про вибір, тут йдеться про неможливість вибору. Тоді [на початку повномасштабного вторгнення] ми з моїм тодішнім партнером подивились один на одного і такі: “Ну що? В ТрО? В ТрО”,

— розповідає він. 

Коли Олександр Жуган та його партнер прийшли в ТрО, було багато людей різного віку, соціального стану та статі. Тоді вони відчули себе безпечніше, хоча раніше чоловік сприймав військо як суто маскулінне, токсичне середовище. 

З досвіду Жугана дискримінація у війську проявляється у тому, що представникам ЛГБТІК+ спільноти не дають працювати, можуть не подати руку під час привітання, а також часто використовують образливі слова про росіян, які можуть зачіпати представників ЛГБТІК+-спільноти.

Наприклад, кажуть, що для моєї роботи потрібні кремезні хлопці. Це брехня. Ми сто разів доводили, що можемо впоратися з мінометом будь-якого калібру,

— розповідає він.

У травні 2022 року Олександр і його тодішній партнер спочатку проходили службу у Миколаєві, потім відправилися на Херсонщину. Там їхній замроти сказав, що не хоче бачити в колективі гомофобії. 

Така розмова — це супер. Вважаю, що кожен командир мав би так прояснювати ситуацію і свою позицію,

— каже Олександра Жуган.

На його думку, все, що роблять ЛГБТІК+-військовослужбовці зараз, сприяє тому, що українське суспільство стає толерантним.

З іншого боку мені в особисті повідомлення надсилають огидні коментарі. Не те щоб я орієнтувався на те, що люди пишуть в соцмережах, але бачимо зріз думок людей,

— розповідає Жуган.

Військовий підтримує запровадження реєстрових партнерств в Україні. На його думку, такі партнерства дадуть можливість одностатевим парам набути майнових, прав, пов'язаних з охороною здоров’я та смертю. 

З юридичного погляду, я і мій партнер одне одному ніхто. Закон нас не бачить, ми невидимі. Закон про цивільні партнерства буде корисний не тільки для гомосексуальних пар, але і для гетеросексуальних, які не хочуть “традиційного одруження у РАЦСі з наманікюреними тітоньками”,

— каже військовий. 

Жуган проводить паралель між прийняттям закону про цивільні партнерства та законом про функціонування української мови, оскільки тоді, як і зараз, також були люди, які казали, що цей закон не потрібен, що ні на що не вплине.

Олександр Шадських, медик 

Олександр Шадських навчається на пʼятому курсі у Національному медичному університеті імені Богомольця. На початку повномасштабного вторгнення студентська рада організувала студентів, які погодилися допомогали війську як медики-волонтери. Сам Олександр ніколи не думав, що потрапить на війну. 

«Коли йшов в медицину, розумів, що війна і медицина — це протилежне.

Медицина рятує життя, а війна забирає. Ніколи не міг уявити, що буду на передовій», — розповідає він.

Спочатку Шадських допомогав лікувати військових на Київщині, а згодом — у Харкові. У перші дні повномасштабного вторгнення не до кінця розумів, що таке війна. 

Лікарів не навчають військового мистецтва. Як воювати, тримати автомат чи поводитися — це вчилося на ходу на передовій,

— ділиться медик.

Під Києвом один з українських військових отримав опікову хворобу. Олександр Шадських надав йому допомогу, за що потім отримав нагороду від президента «За врятоване життя». 

Коли відправився на Харківщину, у підрозділі було двоє медиків, які могли надавати допомогу, але потім Олександр залишився один — інший отримав поранення. Там хлопець почав вивчати людей: хто, що і як думає. 

Деякі люди були толерантні, деякі — гомофобні. У мою роту входили добровольці, люди з різних верств населення. Там я знайшов друзів, яким розповів про свою орієнтацію,

— говорить Шадських. 

Хлопець не стикнувся з якою-небудь агресією чи дискримінацією. Він також дав інтерв'ю телеканалу «Київ».

У нас в підрозділі був хуліган. Але він мені сказав: "Мені важко це прийняти, але для мене ти залишишся нашим Вітамінчиком (позивний Олександра — ред.),

— розповідає медик. 

Після інтерв'ю, коли майже всі в підрозділі дізналися про орієнтацію Олександра, ставлення до медика не змінилось:

Я був цінною одиницею. Якби був звичайним солдатом, то може було б інакше. Але ми у команді налагодили дружні зв'язки, — говорить він. 

Зараз Шадських продовжує вчитися в університеті. 

Якщо війна буде тривати до того часу, поки я не отримаю ліцензію лікаря, повернуся у військо,

— говорить Олександр.