Міти і правда про метеочутливість: чи дійсно ми так залежні від погоди?

Авторка:
сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська
Міти і правда про метеочутливість: чи дійсно ми так залежні від погоди?

«Ой, магнітні бурі на Сонці, тому мені й погано», — таку фразу часто можна чути не лише від пацієнтів, але й від родичів, сусідів та просто в черзі поліклініки. Про метеозалежність говорять, пишуть і знімають відео в соцмережі. Але чи дійсно вона існує, чи це поширений міт? З’ясовуємо спільно з сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською.

Швидше за все, це суміш хибних уявлень, когнітивних упереджень та неправильного трактування інших факторів. Через незнання та/або недостатнє розуміння все це об’єднують під однією загальною назвою. А це, своєю чергою, може шкодити як системі охорони здоров’я, так і, власне, пацієнтам/кам.

З якими симптомами зазвичай асоціюють «метеочутливість»?

Загальне нездужання, головний біль, біль у м’язах, нудота, сильна втома та інші скарги. Ці ознаки характерні для безлічі різних станів. То що ж може бути приховано за поганим самопочуттям «на погоду»? З’ясовуємо. 

Прояви загострень хронічних хвороб, про які ви не знаєте

Цей варіант — на першому місці, адже потребує найбільшої уваги. Українці/ки переважно не мають звички своєчасно проходити регулярні огляди та визначати показники свого здоров’я. Тому гіпертонія, підвищений чи знижений цукор у крові, дисбаланс гормонів, нестача певних вітамінів, інфекції, захворювання нервової системи та психічні розлади можуть тривалий час розвиватися непомітно. І періодично проявлятися тими чи іншими загальними симптомами. Саме тому важливо мати сімейного лікаря або лікарку, кому ви довіряєте, і періодично проходити профілактичні огляди за рекомендаціями.

Реакція організму на несприятливі умови життя

Хронічна нестача сну (така знайома українців/кам у воєнні часи), нестача фізичної активності або, навпаки, раптове навантаження надміру, тривале перебування на холоді чи в спеку без адекватного захисту — все це фактори, на які тіло людини може реагувати проявами тих самих симптомів. Якщо ви періодично маєте погане самопочуття, зверніть увагу на фактори, які ускладнюють ваше життя. На жаль, не всі з них можливо усунути швидко, однак компенсувати вплив деяких цілком можливо. Регулярна адекватна фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі, спілкування з близькими, збалансоване харчування та достатня кількість сну вирішують багато проблем.

Стрес та когнітивні упередження

Якщо вам попередньо сказали, що сьогодні «бурі на Сонці», ви більш схильні пов’язувати будь-яке нездужання саме з цим фактором. Варто розуміти, що сонячна активність, зміни погоди та інша динаміка відбуваються постійно. Проте через когнітивні викривлення деякі люди переконані, що біль у суглобах чи запаморочення мають космічне пояснення. 

Втім, існують ситуації, коли погода дійсно впливає на самопочуття.

У надто спекотні дні, наприклад, стається більше теплових і сонячних ударів, погіршується самопочуття людей із гіпертонією та іншими хронічними хворобами.

Різкі зміни температури повітря та атмосферного тиску можуть позначатися на загальному стані, хоча дослідження показують зовсім незначну кореляцію з видимими негативними ефектами для організму. Зокрема, вчені спостерігали зв’язок різкого падіння атмосферного тиску зі збільшенням кількості інфарктів міокарда. Утім, цей зв’язок був досить слабкий, а інфаркти траплялись через тиждень після природного явища.

Також відомо про зв’язок погоди з погіршенням симптомів у людей із хронічним болем, ревматологічними хворобами, мігренню та розвитком ментальних розладів. Проте дослідження проводили на основі суб’єктивних оцінок людей, які постфактум пов’язували свої скарги з погодою. Такі результати, як правило, мають малу вибірку, їх можливо провести лише ретроспективно, а тому на профілактику симптомів вони майже не впливають. 

У висновку можемо стверджувати, що тенденція до пояснення нездужання метеочинниками або не має сенсу, або впливає негативно, утримуючи нас від обстеження у лікаря/ки. Тому не варто зважати на поради знайомих із «народної медицини», а якомога швидше звернутися до сімейного/ї лікаря/ки, аби з’ясувати причини поганого самопочуття саме у вашому випадку.