Міноборони закупило «камуфляжні» куртки, які по дорозі з Туреччини перетворилися на «зимові повітрозахисні», а їхня ціна зросла майже у три рази за штуку
Міністерство оборони уклало договір з турецькою компанією «Vector avia» про закупівлю зимових курток. По дорозі з Туреччини у документах товар змінив назву, а також ціну.
Про це повідомили журналісти видання «Дзеркало тижня», які опублікували супровідні документи на одну з таких партій товару.
Згідно з документами, під час транспортування ціна за 4.9 тисяч курток змінилася з 142 тисяч доларів на 421 тисячу. Між турецькою та українською митницями у документах також змінилося найменування товару з «камуфляжних» курток на «зимові повітрозахисні».
Покликаючись на офіцерів з української митниці, «Vector avia» тільки у жовтні—грудні 2022 року ввезла в Україну 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисячі штанів на 13 мільйонів доларів.
За інформацією видання, турецька фірма «Vector avia hava araçlari» належить Роману Плетньову із Запоріжжя.
Ба більше, журналісти знайшли кримінальне провадження у судовому реєстрі щодо цих курток. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз зробив висновок, що одяг, який поставили за договором №VV2022-M1908, неможливо використовувати за призначенням.
Подібна ситуація трапилася з одягом, який перевозили з Молдови до України за договором №VV2022- М1708. Після перетину кордону вартість одягу змінилася з 27.5 тисяч доларів на 367 500 доларів за партію.
У розпорядженні журналістів також опинилася копія договору на закупівлю сухпайків для ЗСУ. 14 березня 2022 року Міністерство оборони придбало у київської компанії «Танос Технолоджи» один мільйон вегетаріанських сухпайків із Туреччини на 430 млн грн. Інформація про цей договір не оприлюднена у системі «Прозорро».
Невідомо про вартість окремих складових у договорі між Міноборони і «Танос Технолоджи». Але відомо про ціни, за якими київська компанія купувала продукти у турецької фірми «Orta Akdeniz Gumrok Ve Tiracet Bm». Так, квасоля, боби, булгур, суп і компот обійшлися в 181 грн. Відповідно до договору, на курячий паштет, печиво, каву у стіках та одноразовий посуд припало тоді 248 грн.
Такі самі продукти на початку 2022 року інші українські фірми купували вдвічі дешевше.
Зокрема, як повідомляє видання, слідчі СБУ отримали доступ до сухпайків, імпортованих «Танос Технолоджи».
«Виявилося, що вони упаковані в картонні коробки з надписом "Відновлюйся, Україно. Ми віримо у лікувальну силу любові та підтримки". Тут же присутній логотип "Legurme", — цей бренд належить компанії "Yayla"», — повідомляють журналісти.
Навесні 2022 року продукти цієї компанії роздавали як благодійну допомогу, зокрема у Хмельницькому та в Лозівській громаді на Харківщині.