«Мені пігулки для “підвищення” імунітету» — здається, у вас неправильний рецепт. Головне про імуномодулятори

Авторка:
Дарина Дмитрієвська
«Мені пігулки для “підвищення” імунітету» — здається, у вас неправильний рецепт. Головне про імуномодулятори

Пандемія, повномасштабне вторгнення та постійний стрес підкосили. І знаєте, чого хоче абсолютна більшість пацієнтів, коли звертається до лікарів? «Підняти» імунітет. Чарівною пігулкою чи магічними заклинаннями — все одно як. 

Культ «підвищення» імунітету тут і зараз налічує мільйони послідовників. А вередливі доказові лікарі оберігають цю таємницю, мов зіницю ока, тому що…

Це неможливо. Захисна система організму складна та багатокомпонентна. Її частини, що залежать від різних факторів, взаємопов’язані на таких рівнях, які медицина поки навіть не до кінця розуміє. Тому інколи вплинути правильно або взагалі вплинути на імунітет складно. Що вже й казати про пігулки, краплі чи цукрове драже. І тут підходимо до логічного запитання.

Чи працюють імуномодулятори та імуностимулятори, які рекламують?

В абсолютній більшості випадків — ні. Переважно ці препарати не мають доказової ефективності. У найкращому випадку, вони не несуть шкоди організму. Проте точно зроблять тоншим гаманець, адже часто є не дешевими. А курси, якими рекомендують їх приймати, — довготривалі. 

Чи є препарати, які впливають на імунітет?

Так. Як правило, це вузькоспеціалізовані ліки, які призначають людям із вродженими чи набутими імунодефіцитами, онкологічними захворюваннями, аутоімунними процесами тощо. Вони модулюють, тобто певним чином змінюють ефект дії імунної системи людини — посилюють або послаблюють її. 

Такі препарати впливають на конкретні фактори імунітету. Тут не йдеться про звичайне ослаблення захисних сил, яке періодично стається з більшістю людей. Мова про серйозні, клінічно діагностовані стани, при яких у людини є порушення роботи чи нестача конкретних ланок захисних механізмів.

Що ще може впливати на імунітет?

Опірність організму до вірусів та бактерій у більшості людей зменшується через такі фактори:

  • хронічний стрес;
  • нестача сну й порушений режим дня;
  • постійна втома, зокрема від інтелектуальної роботи;
  • малорухливий спосіб життя;
  • регулярні переохолодження;
  • нестача вітамінів;
  • супутні хронічні захворювання.

Як підтримати захисну функцію організму?

З переліку причин випливають і рішення. Варто розуміти: організм влаштований майже досконало. Імунна система здатна здебільшого коригувати себе сама. Проте якщо сили тіла витрачаються нераціонально на виживання при стресі, надмірній втомі, через неправильне харчування та за відсутності фізичної активності, то на підтримання імунітету, зрештою, не залишається ресурсів. 

Усе, що треба зробити, аби покращити опірність організму, — це створити сприятливі умови:

  • достатньо спати;
  • уникати стресів (чи принаймні працювати над адекватним їх проживанням);
  • збалансовано харчуватися; 
  • бути активними, рухатись;
  • достатньо відпочивати.

Додаткове приймання вітамінів переважно не рекомендують, окрім вітаміну D. В інших випадках майже завжди ви можете отримати необхідні речовини з харчових продуктів. Фізичні вправи теж не обов’язково мають бути важкими — достатньо багато гуляти, робити базову зарядку вранці або ж займатися будь-яким спортом, який приємний саме вам. Також важливо отримувати позитивні емоції, що допомагають переживати стрес, та працювати з психотерапевтом або психотерапевткою.

Ці поради здаються базовими та навіть банальними. Проте більшість людей не готова виконувати їх, адже часто це означає зміну способу життя. Легше жити в шкідливому режимі та приймати пігулки. Однак це не спрацює. 

Спробуйте направити більше уваги та трошки зусиль на зміну звичок — і відчуєте полегшення та побачите, що стали рідше хворіти. Пам’ятайте, що розвиток онкологічних хвороб також часто пов’язаний із порушеннями роботи імунітету.

Не витрачайте гроші на неефективні препарати — краще заплануйте приємну прогулянку з близькими, коротку поїздку чи смачну й корисну вечерю.