Ким виявилися міжнародні спостерігачі на псевдореферендумах?

Авторка:
Анастасія Усенко, Bihus.Info
Ким виявилися міжнародні спостерігачі на псевдореферендумах?

З 23 до 27 вересня на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей РФ організувала псевдореферендуми щодо приєднання районів до Росії. Через невисоку явку озброєні люди почали збирати підписи, ходячи квартирами та погрожуючи розстрілами. Водночас для підтвердження, що псевдореферендуми нібито легітимні, Росія запросила начебто іноземних спостерігачів. Розслідувачка Bihus.Info Анастасія Усенко з’ясувала, хто ці люди і чим відомі. Повний матеріал читайте на сайті Bihus.Info

Запорізька область: Діа Надер з Венесуели та Роман Блашко з Чехії

У перші дні голосування слова Діа Надер цитували чи не всі основні пропагандистські медіа. Спочатку Надер підтвердила, що приїхала бути спостерігачкою на псевдореферендумі добровільно: «Мені повідомили, що я можу бути тут. Я сказала — “із задоволенням”». 

Також Надер засудила Захід, «який все забороняє», натомість заявила про відкритість Росії: «Я не відчувала напруження тут, я відчувала напруження звідти. Заборонили те, заборонили інше, а ми робимо те, що можемо, аби розповісти світу, що відбувається».

Однак попередні висловлювання і навіть сама біографія венесуельської дипломатки міцно пов’язані з Кремлем. Надер народилася в Лівані, а освіту отримала в радянському університеті Дружби Народів імені Патріса Лумумби у Москві. Сюди, за словами Надер в етері пропагандистського каналу «Россия 24», її відправив батько — хотів, щоб дівчина «навчилася любити свою батьківщину». З Москви Надер повернулася до Венесуели, працювала викладачкою в університетах, а згодом стала дипломаткою.

У лютому 2019, коли була повіреною у справах посольства Венесуели у Сербії, Надер у коментарі для сербської газети «Політика» заявляла, що «Косово — історична частина Сербії, як Крим — історична частина Росії».

Інші її висловлювання стосуються засудження США за війну в Югославії і розпалювання ворожнечі в інших країнах. Ці тези використовують і російські пропагандисти. 

Ще один так званий спостерігач на незаконних референдумах — колишній редактор чеської комуністичної газети «Haló noviny» і політик Роман Блашко. Чоловік критикував владу Чехії за «зіпсовані стосунки з Росією», опублікував матеріал про збитий у 2014 році літак MH17, в основу якого лягло інтерв’ю з професором, який намагався відбілити Росію і звинуватити Захід.

Луганська область: Любіца Блашкова зі Словаччини та Сонья ван ден Енде з Нідерландів 

Спостерігачем на псевдореферендум у Луганську область приїхала політологиня Любіца Блашкова зі Словаччини, яка також є президенткою Словацької асоціації випускників російських і радянських вузів. Блашкова закінчила Волгоградський державний педагогічний і Московський державний педагогічний інститути. 

Свою присутність на псевдореферендумі у коментарі російським пропагандистам Блашкова пояснила так: «Я хотіла бути частиною цього процесу, тому що це історична подія. Це увійде в історію, і я буду частиною історії. Тільки в єдності сила. Нас намагались розʼєднувати, особливо словʼян».

«Спостерігати» на Луганщину приїхала і журналістка з Нідерландів Сонья ван ден Енде, яка відома пропагандистськими висловлюваннями. Так, раніше жінка писала про події травня 2014 в Одесі, де розповідала про те, як «фашисти спалили будівлю профспілок».

У травні 2022 Сонья ван ден Енде взяла участь у так званому «престурі» окупованими територіями. На своїй сторінці «Вконтактє» вона опублікувала фото з російськими військовими та технікою з маркуванням «Z». 

Також «спостерігачка» скаржилася, що в Нідерландах її переслідуватимуть за підтримку агресора, тому жінка від початку повномасштабного вторгнення проживає в Росії. 

Херсонська область: Томас Репер з Німеччини

Томас Репер, який називає себе німецьким журналістом і майже ідеально володіє російською мовою, приїхав у Херсонську область. У коментарі пропагандистським російським медіа вихваляється, що від початку повномасштабного вторгнення Росії вже восьмий раз приїжджає на тимчасово окуповану територію.

Назвати Репера німецьким журналістом складно, адже понад 20 років він проживає у Росії, куди приїхав працювати у компанії «Альфа Страхування». Пізніше почав робити журналістсько-блогерську кар’єру. Свій YouTube-канал веде німецькою, де розповідає про свою підтримку РФ. 

Донецька область: Андре Мішель Клод Шанклю з Франції

Андре Мішель Клод Шанклю є президентом некомерційної організації «Колектив Франція — Росія». Його симпатію до Росії видають фотографії у соцмережах: зі стікером у вигляді російського триколору, з російським прапором (фото датоване 2013 роком) або з георгіївською стрічкою на грудях.

До того ж Шанклю можна знайти на сайті «Миротворець», де його називають агентом російських спецслужб: з 2014 року він є організатором проросійських мітингів у Франції.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України зробило заяву щодо так званих іноземних спостерігачів. 

«Мінреінтеграції нагадує: референдуми на тимчасово окупованих територіях є абсолютно незаконними як за законами України, так і за міжнародно-правовими документами. І закликає правоохоронні органи розслідувати ці факти. Зокрема, легітимність в’їзду, перебування і здійснення будь-якої діяльності так званих іноземних спостерігачів на тимчасово окупованих українських територіях», — йдеться у повідомленні.

Ціла низка країн вже публічно заявили, що результати так званих референдумів на окупованих територіях визнавати не будуть. Втім, Росії байдуже і на реакцію світу, і на можливі наслідки, і на абсурдність процесів. Це можна пояснювати фронтовими успіхами української армії — Кремль боїться визнати провал. Тож, для заспокоєння своєї внутрішньої аудиторії вирішили форсувати «референдуми» — і для спроби перетворити окупацію у щось законне, і для подальшого шантажу.