Квартира. Сєвєродонецьк. Олена Любера
Свій дім
Олена Любера народилася і виросла у Сєвєродонецьку. Жила з братом і мамою. У 90-ті довелося продати трикімнатну квартиру на проспекті Гвардійському та переїхати в село. Жінка не захотіла залишати місто й придбала кімнату в гуртожитку, де прожила 20 років.
«Це була кімната у вісім квадратних метрів, і я всі ці роки мріяла про квартиру. Сама виховувала двох дітей, один із них — на групі», – розповіла жінка.
У 2020 році Олена купила двокімнатне житло площею 55 кв. метрів. Гроші збирала по крупицях.
«Коли знала, що є квартира, й ось її вже треба купити, а не вистачає 200 доларів, я прокидалася вночі й сама собі казала: “Вона моя, вона моя”. Це було фанатичне бажання мати власне житло, щоб мої діти жили в нормальних умовах. І ось мрія здійснилась, а у 2022 році все рухнуло», — каже Олена.
З початку повномасштабної війни квартира захистила своїх господарів, а згодом її знищили російські військові.
«Ми протрималися у місті до 15 березня. Спочатку спускалися до підвалу, але в молодшого сина розлади аутичного спектра, і він часто кричав. Деякі люди косо дивилися, не розуміли, що він хворий. І ми пішли у свою квартиру, сиділи в коридорі. Коли бомбили, ми з мамою накривали собою дітей і молилися, щоб вижити. Потім перебралися у сховище заводу “Азот”. Були там три дні, та більше не витримали», — пригадує Олена.
Спочатку родина доїхала до Краматорська, потім — у Львів. Звідти — до Польщі та врешті-решт опинилася в Іспанії.
Про руйнування оселі дізналися від сусіда, який надіслав фото у Viber.
«Моя мама почала плакати. Я їй сказала: “Так, нічого не повернеш, перестань, все у нас ще буде. Сєвєродонецьк звільнять і відбудують. Все буде добре. Ось потім пригадаєте мої слова”», — каже вона.
Олена прожила в Іспанії понад рік, але 23 травня 2023 року повернулася в Україну.
«Нам оплатили дорогу і чекають на Прикарпатті. Обіцяють надати безкоштовне житло. Не знаю, як буде далі, але хочу жити у своїй країні. Мене життя потріпало, але я виберуся з будь-якої ситуації», — каже жінка.
На платформі «Свій дім» можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, у якому працювали. Для цього є анкета: https://bit.ly/sviydim