«Контролювати владу — це завдання кожного». Історія дівчини з Центру громадянських свобод

«Контролювати владу — це завдання кожного». Історія дівчини з Центру громадянських свобод


23-річна Іванна Мальчевська — проєктна менеджерка Центру громадянських свобод. Це українська правозахисна організація, яка моніторить та аналізує законопроєкти на дотримання прав людини, за що у 2022 році отримала Нобелівську премію миру. 

Іванна родом із маленького села на Волині, де мешкає близько 130 людей. Після закінчення школи дівчина вирішила навчатися у Національному університеті «Острозька академія» за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність». На другому курсі у 2018 році вступила на річну програму для підлітків до чернівецького осередку Української академії лідерства, де зрозуміла, що може долучатися до громадських ініціатив, які змінюють та творять Україну. 

Про те, як річна формаційна програма в Академії змінила дівчину, як працює Центр громадянських свобод та як молодь може впливати на владу та змінювати країну, читайте у матеріалі. 

Навчання в Українській академії лідерства

Українська академія лідерства — це насичена річна програма між школою та університетом для вмотивованих підлітків 16-20 років. Навчання в Академії спрямоване на те, щоб проявити у молоді лідерські якості, активну громадянську позицію, бажання розвиватися в Україні та брати відповідальність за своє життя та майбутнє країни. 

Іванна Мальчевська дізналася про Українську академію лідерства через відео у Facebook. Її захопили слова, що творити Україну — це відповідальність всіх українців. 

«На відео було багато молодих людей, які вчилися разом змінювати Україну. Тоді зрозуміла, що хочу теж бути там. Хотіла дізнатися, як та з ким можу творити країну», — розповідає дівчина.

Під час навчання дівчині подобалася можливість послухати та поспілкуватися з лекторами з різних сфер діяльності — державотворення, історія, культура мислення тощо. 

До Української академії лідерства вступають ті, кому не байдужа доля України, хто готовий присвятити своє життя розвитку нашої держави. Я розділяю такі цінності, тому хотіла стати частиною цієї спільноти,

— ділиться Іванна. 

З навчальних предметів запам'ятала блок Історії України, який викладав історик та публіцист Ярослав Грицак. За її словами, він пояснював, що історія — це не просто параграф із підручника, а те, що завжди має причинно-наслідковий зв'язок і впливає на майбутнє. 

Також дівчина виокремлює лекції засновника громадського руху за реформування сфери державних закупівель «Prozorro» Олександра Стародубцева. 

Він пояснив, чому бюрократія — це не щось погане. Вона неефективна, бо погано влаштована. Наше завдання налагодити її, і тоді рівень життя в Україні зміниться. Після лекцій Стародубцева я зрозуміла, що хочу попрактикуватися у державотворенні,

— говорить дівчина.

Під час лекцій директора Школи політичної аналітики Національного університету «Києво-Могилянська академія» Максима Яковлєва Іванна відкрила для себе поняття культури мислення. За її словами, студентів Академії навчили розуміти, що в кожної людини своя культура мислення, і важливо вміти комунікувати з усіма так, щоб уникнути непорозуміння. 

Головний висновок з Академії — немає нічого неможливого. Я засвоїла це правило під час навчання і воно допомогло зрозуміти, куди хочу рухатися. 


«Без знань і того досвіду, які здобула в Академії, я навряд почала би волонтерити в Promote Ukraine (некомерційна громадська та адвокаційна організація, заснована в Брюсселі — ред.). Не подумала б, що зможу працювати в Центрі громадянських свобод і залучатиму людей до громадського контролю», — говорить Іванна Мальчевська. 

Діяльність в Центрі громадянських свобод

З 1 лютого 2022 року дівчина працює в Центрі громадянських свобод у Групі громадського спостереження «OZON» — ініціатива, що здійснює контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування.

У час війни ми також контролюємо дії місцевої влади, наскільки ефективно вони організовують цивільний захист населення,

— розповіла Іванна. 

З 24 лютого 2022 року волонтери групи громадського моніторингу доєдналися до фіксації злочинів Росії проти України — працювали над документуванням цивільних українців у полоні. З листопада 2022 року Центр запустив кампанію моніторингу укриттів, опікувалися тим, щоб всі сховища були відкриті та мали належну якість.

Ми почали моніторити укриття на доступність і базову якість у Києві, Львові, Одесі, Миколаєві та Запоріжжі. Важливо, щоб вони були відкриті. Цивільний захист — це право всіх громадян України,

— говорить працівниця Центру громадянських свобод. 

Наразі команда контролює справу щодо загиблих біля зачиненого укриття в Києві (1 червня біля поліклініки №3 під час тривоги зібралися люди, які намагалися потрапити в укриття, що було зачиненим. Поруч із ними впали уламки ракети, через що три людини загинули, а близько десяти — отримали поранення — ред.). Також моніторять судові засідання щодо російських злочинів.

Важливо, щоб судочинства були справедливими і відкритими,

— каже дівчина. 

Окрім цього, вони слідкують за мирними зібраннями. «Хочемо, щоб традиція українського народу протестувати проти несправедливих дій збереглася. Це ознака демократичності держави», — пояснює Іванна Мальчевська. 

Діяльність в Promote Ukraine

Promote Ukraine — некомерційна медійна, громадська та адвокаційна організація, заснована в Брюсселі під час Революції Гідності. 

Іванна Мальчевська вперше дізналася про проєкт та почала там волонтерити у 2019 році під час експедиції студентів Академії до ЄС. З того часу допомагає команді. 

Я захопилася їхньою ідеєю захищати інтереси України в столиці Європейського Союзу,

— ділиться дівчина. 

Спершу дівчина координувала проєкти, в межах яких організовували онлайн-дискусії з європолітиками та членами Єврокомісії, для того, щоб розвивати діалог про українські інтереси. Наприкінці лютого 2021 року Іванна Мальчевська працювала над всесвітньою кампанією солідарності з Україною

Дівчина також долучалася до написання аналітичних матеріалів, один із них про те, що Росія готує масові поховання, розробивши методички з організації «братських могил». 

«Я допомагаю організації, як волонтерка в комунікаційній діяльності. Мені важливо бути залученою до проєкту та працювати для нього саме з України. Організація працює на захист інтересів України за кордоном, тому їм важливо мати зв’язок і підтримку з українцями. Я намагаюся це забезпечити», — говорить Іванна Мальчевська. 

Наразі організація проводить маніфестації на підтримку України, комунікує з європейськими політиками та намагається консолідувати підтримку європейців навколо України.  

Мотивація та поради

Для Іванни найбільша мотивація та бажання працювати — це комфортне життя в Україні. «Я не розумію, яке може бути майбутнє без нашої держави. Моє завдання — це розвивати і захищати її», — наголошує дівчина. 

Іванна намагається завжди дотримуватися та берегти свої цінності, серед яких — любов до України.

Порада для всіх — це слідувати своїм цінностям та пам’ятати, що немає нічого неможливого. Все можливо, тим більше в Україні,

— говорить Іванна Мальчевська. 

Програма Української академії лідерства реалізується за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України».