«Коли ти сам на сам із втратою, важливо розуміти, що можеш на когось покластися». Як працює фонд підтримки сімей загиблих військових «ТАПС»

«Коли ти сам на сам із втратою, важливо розуміти, що можеш на когось покластися». Як працює фонд підтримки сімей загиблих військових «ТАПС»


Благодійний фонд «ТАПС» є частиною міжнародної організації «TAPS International», заснованої в США для підтримки сімей загиблих військових. Основними гаслами організації є «Свій до свого по своє» і «Родини мають продовжувати жити з памʼяттю і любовʼю до загиблих» з акцентом на слові «Жити».

У матеріалі розповідаємо, як організація допомагає впоратися з втратою близьких та обʼєднує родини, які переживають горе.

Історія ТАПС

ТАПС створили у 2018 році як частину міжнародної організації «TAPS International». Основний напрямок діяльності — підтримка родин загиблих військових.

«Ми перебрали багато світового досвіду. Вивчали, як працюють з родинами загиблих у Хорватії та інших країнах, де були військові дії. Юлія Дмитрова (голова правління Благодійного фонду «ТАПС» — прим. ред.) познайомилася з Бонні Керролл (президентка і засновниця TAPS International — прим. ред.). Тоді TAPS працював з понад 80 тисячами родин загиблих. Досвід США здався найбільш можливим для адаптації в Україні. Він цікавий тим, що родини самі допомагають одна одній», — розповідає співзасновниця і проєктна менеджерка ТАПС Катерина Чижик. 

Супровід родин загиблих військових

Організація фокусується на емоційному стані родичів. Психологи виробили один з головних принципів — «родини мають продовжувати жити з памʼяттю і любовʼю до загиблих» з основним акцентом на слові «жити». 

Приходять родини в ТАПС по-різному: через рекламу, «сарафанне радіо», у Дніпрі організація тісно співпрацює з військкоматами.

«Супровід починається відтоді, як родині повідомляють про загибель військового. Психологи беруть участь у похованнях і надають підтримку щонайменше перші 40 днів, які, як правило, є найважчими. Потім — за потребою. У нас є спільний чат, у який родичі можуть писати, якщо їм щось потрібно», — розповідає співзасновниця фонду.

З батьками, подружжями і дітьми працюють окремо — у матерів загиблих можуть бути одні потреби, у вдів — інші. Як приклад, ТАПС вчив дружин полеглих військових складати резюме. На це є запит, адже багато жінок були домогосподарками і після пережитої втрати хочуть знайти себе в професії. 

Коли ти сам на сам зі своєю втратою, дуже важливо розуміти, що можеш на когось покластися, — каже Катерина Чижик.

Здебільшого по допомогу звертаються жінки, однак чоловікам також надають підтримку: «У нас була група, де батьки загиблих збиралися на риболовлю. Вони з нашим психологом Олегом Чабаненком виконували вправи, і вчилися, що чоловіки теж можуть і кричати, і плакати».

ТАПС звернув увагу на проблеми спілкування між батьками і дітьми. Не всі батьки розмовляють з доньками та синами про втрату, про батька. Іноді матері «продовжували жити на кладовищі» і забували, що їм потрібно виховувати своїх дітей, що ті теж втратили близьку людину і потребують підтримки. 


Ми намагаємося створити культуру звернення до психологів. У 2014-му родинам було важко самим сказати, що їм потрібна допомога, вони закривались. Тоді країна не пережила того, що пережила після 24 лютого, тож родичі були менш готовими отримати психологічну підтримку, — пояснює Чижик. 

Обʼєднання родин

«Ми витратили багато років на те, щоб пояснити, що це не лікування, а підтримка свого стану, усвідомлення того, що людина проживає втрату, що це нормально, що можна плакати, а в колі однодумців плакати легше», — розповідає співзасновниця фонду. 

ТАПС перейшов у формат методичних рекомендацій і максимально масштабувався в роботі з втратою. Після початку повномасштабного вторгнення кількість родин загиблих військових настільки зросла, що індивідуально працювати з ними важко. Тому, де це можливо, намагаються систематизуватися, а індивідуальну роботу переводити в психоемоційну.

Потреби у різних родин теж різні, тож ТАПС намагається об'єднати сім’ї так, аби ті спілкувалися з родинами, які пережили схоже горе. Цього року фонд запустив проєкт «ТАПС Camp». 30 дітей з сімей загиблих військових поїхали в Карпати. Компанія «Boeing» профінансувала чотири заїзди, перший пройшов у березні 2023 року. Після табору діти продовжують спілкуватись і приїжджають одне до одного на дні народження. 

Вже 10-17 липня пройде табір для дружин загиблих військових. У програмі — активний відпочинок і спілкування з психологами.

Свій до свого по своє

Коли одна людина з подібним досвідом допомагає іншій, вона стає прикладом та емоційною підтримкою для таких самих родин. Саме так ТАПС обирав модель роботи з родинами загиблих. Фонд проводить анкетування, яке відокремить, хто і яким чином може допомогти родинам загиблих. 

«Наша психологиня Олена Шилова витратила рік, щоб довести, що вона вдова військового. Її чоловік загинув в “Правому секторі”, який не був оформлений у підрозділах ЗСУ або Нацгвардії. Чоловік загинув у боях, і Шилова через суди набувала свій статус, тому розуміє, через що можуть проходити родини загиблих», — каже Чижик. 

Робота з соціальними працівниками

«Ми робили великий проєкт допомоги соціальним працівникам Дніпра: проводили розвантаження для тих, хто працює з втратою та родинами загиблих, допомагали їм зрозуміти, наскільки важливою є їхня робота. Там працюють такі ж звичайні люди, які не були готові до таких обсягів роботи», — розповідають у фонді. 

Соціальні працівники, яких на прохання ТАПС міськрада направила на навчання, «перші 2 години сиділи і чекали, коли воно закінчиться». Потім разом із психологом почали обговорювати, що відчувають, коли до них звертаються родини загиблих. Фонд отримав багато позитивного фідбеку і почав обговорювати з Міністерством соціальної політики можливість розширення своєї діяльності на інші регіони.  

Як підтримати ТАПС 

«По-перше, максимально про нас розповідати. Іноді родини перебувають у стані, коли просто не розуміють, що їм потрібна допомога. Ну і завжди потрібні донати, щоб реалізовувати проєкти. У 2022 році ми були розфокусовані — потреба фронту була значно критичніша, тому ми максимально допомагали військовим. Зараз структуруємось і повертаємось до основної діяльності. Від авральної роботи будемо переходити до проєктної, структурованої і системної», — каже співзасновниця і проєктна менеджерка ТАПС Катерина Чижик. 

Фінансово допомогти фонду можна за покликанням.