Керівництво медичного університету у Львові висловлювало сексистські фрази щодо студентів під час поділу на інтернатуру

Керівництво медичного університету у Львові висловлювало сексистські фрази щодо студентів під час поділу на інтернатуру

19 червня у Львівському національному медичному університеті (ЛНМУ) тривав розподіл державних місць на інтернатуру, де керівництво університету із сексистськими висловлюваннями критикувало вибір студентів. 

Про це повідомила випускниця Львівського національного медичного університету Марта Думанська. 

«Під час зуму (щодо розподілу студентів на проходження  інтернатуру — ред.) в.о. ректора Борис Зіменковський дозволяв собі зневажливі і сексистські висловлювання до студентів, а голова комісії, декан медичного факультету №2 Олександр Надрага, вимикав студентам мікрофони при спробі поставити запитання», — каже випускниця. 

На записі зустрічі, який опублікувала Думанська, чути, що Зіменковський критикує вибір (хірургія — ред.) студентки щодо проходження інтернатури: «Жінка, а хоче різати. Я би такої знати не хотів. (...) Ще мене вночі заріже». Вибір іншої студентки Борис Зіменковський прокоментував так: «Не хотів би я потрапити до такого анестезіолога. Вона нікого не поважає». 

Марта Думанська у коментарі Свідомим розповіла, що окрім сексистських висловлювань від комісії, були проблеми і з організацією процесу розподілу студентів по місцях проходження інтернатури. 

Студентам спочатку повідомили, що розподіл буде з 6 по 9 червня, згідно з внутрішньоуніверситетським наказом. Тоді випускники державної форми навчання з‘явилися в університеті та обрали свої місця. Проте згодом дізналися, що цей розподіл ні на що не впливав. 

«За ці два дні були проблеми з місцями (декілька місць забрали і додали). А тоді, приблизно 10-12 червня, нам сказали, що в суботу, 17 червня, буде ще один розподіл, на який обов’язково треба прийти. І вже тоді виявилось, що фактично розподіл буде 19 червня»,  — зауважила Думанська. 

Також Думанська каже, що до 19 червня існували окремі рейтингові списки (перелік усіх випускників державної форми навчання за спеціальністю — ред.) для студентів зі спеціальностями «Медицина» та «Педіатрія», з різними переліками баз проходження інтернатури. 

«На зустрічі 19 червня на прохання студентів-педіатрів їх внесли до загального розподілу. Це призвело до змін у загальному рейтингу і втрати місць (баз проходження інтернатури — ред.)», — каже дівчина. 

За її словами, у наказі університету від 30 травня 2023 про роботу комісії не вказали регламент і час, відведений на ухвалення рішення про місце проходження інтернатури. 

«Через це на зустрічі представники комісії підганяли студентів і вимагали прийняти рішення, не “заставляти всю комісію чекати”» — говорить Думанська. 

Наприклад, одна студентка не отримала місце, на яке розраховувала (через додавання до рейтингу «медицини» студентів-педіатрів — ред.). «Члени комісії тиснули на неї, щоб швидше прийняла рішення. Попри те, що не було регламенту, який би обмежував час на роздуми», — каже Марта Думанська. 

На зустрічі комісія намагалася уникнути будь-яких запитань і зауважень. Одній зі студенток вимикали мікрофон, аби вона не могла поставити запитання. 

Наразі студенти готують колективне звернення до МОЗ із проханням усунути в.о. ректора Бориса Зіменковського з посади. Також вимагають винесення догани Олександру Надразі й офіційного вибачення від членів комісії.

Свідомі звернулися до Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України. 

Відповідь надали лише в МОН. У коментарі Свідомим пресслужба Міністерства зазначила, що рішення про призначення та звільнення керівництва приймає МОЗ, оскільки цей університет не підпорядковується Міністерству освіти. 

Доповнено 21 червня о 18.35:

МОЗ створило комісію для оцінки ситуації із сексистськими висловами у Львівському медуніверситеті.

Комісія дасть детальну оцінку діям ректора, членів приймальної комісії та представника МОЗ, який був присутній на засіданні через відеозвʼязок, але ніяк не відреагував на поведінку приймальної комісії університету.

«Будь-які прояви сексизму, словесне насильство, упереджене ставлення чи образи в бік студентів — це ганьба для закладу вищої освіти та його керівництва. Такі дії не залишаться без покарання», — написали у Міністерстві охорони здоровʼя.