Я так довго кашляю! Це нормально?

Автори:
INSCIENCE
Я так довго кашляю! Це нормально?

Кашель — це завжди неприємно. А якщо він довгий час не минає, то ще й тривожно. Це точно просто кашель? Чи може ознака того, що застуда перетворилася на… А тут вже все залежить від рівня фантазії та глибини гуґл-пошуку. Маючи тривалий кашель, можна встановити собі купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легенів.

Та чи завжди тривалий кашель — це страшно?

Що таке кашель?

Важливо зрозуміти, що кашель — це не хвороба. Це симптом, який допомагає позбавитись чогось, чого в нашому організмі бути не повинно.

Ми відкашлюємо слиз, де можуть міститися збудники хвороб, викашлюємо пил, чужорідні предмети.  Іноді кашель затягується. У багатьох випадках — це не означає, що ви захворіли на щось страшне. Найчастіше кашель триває після перенесеної вірусної інфекції. Іноді може не проходити й протягом 3-8 тижнів, але зазвичай все ж таки минає самостійно й без лікування. 

Проте, якщо кашляєте вже понад 8 тижнів і краще не стає — це причина звернутися до лікаря, про що пише Національна служба здоров'я Великої Британії. 

«Яскравий приклад кашлю після вірусної інфекції — це коронавірус, — каже фтизіатриня та пульмонологиня Марина Корчинська. — Близько 5% відсотків перехворілих можуть кашляти орієнтовно рік і більше». 

Лікарка наголошує, що важливо бути уважними до проявів, які вказують на те, що кашель може бути симптомом небезпечного захворювання.

А саме:

  • кашель у динаміці стає інтенсивнішим;
  • мокротиння змінилось: з'явився гній чи кров;
  • кількість мокротиння збільшилась;
  • відчуваєте стиснення в грудях. 

Також зверніть увагу на симптоми, які супроводжують кашель:

  • лихоманка;
  • утруднене дихання;
  • свистяче дихання;
  • втрата ваги;
  • сильна втома;
  • пітливість по ночах тощо. 

«Часто причиною тривалого кашлю є синдром постназального затікання або ж рефлюкс езофагіт. Це ситуація, коли частина вмісту шлунку потрапляє в стравохід, ротоглотку або дихальні шляхи», — каже лікарка. 

Вона не радить призначати собі самостійно ані ліки, ані діагностику. 

«Самодіагностика у вигляді мультиспіральної комп'ютерної томографії не додасть пацієнтові розуміння кашлю, а тому варто проконсультуватися з фахівцем, перш ніж отримати опромінення та витратити кошти. Часто зустрічаю діагностику кашлю по google і самопризначення собі досліджень. Не треба так», — пояснює Корчинська.

Ще причиною кашлю може бути психіка. Такий кашель називають психогенним. Він часто виникає у дітей. Хоча кашель буває доволі гучним, він магічним чином минає, коли дитина спить або відвертає увагу на щось. Для лікування цього типу кашлю може знадобитись участь психотерапевта/втки чи психіатра/рки. 

Якщо це туберкульоз? 

Тривалий кашель може бути ознакою туберкульозу. Але фтизіатриня наголошує, якщо є туберкульоз гортані, трахеї чи бронхів — кашель настільки надокучливий та стійкий до будь-яких препаратів проти кашлю, що пацієнти досить швидко звертаються за допомогою.

«А от решта легеневих форм туберкульозу може протікати взагалі без кашлю. Тому кашель не є типовим симптомом туберкульозу», — каже лікарка.