KARAYA: Поки триває війна, немає часу втомлюватись і відпочивати

KARAYA: Поки триває війна, немає часу втомлюватись і відпочивати

За позивним «Karaya» стоїть льотчик і майор Повітряних Сил ЗСУ, Герой України Вадим Ворошилов. У жовтні 2022 року під час російського масованого обстрілу військовий збив дві ракети і пʼять іранських дронів. Останній з них пошкодив літак Ворошилова — на борту спалахнула пожежа. 

Про те, як обрав професію льотчика, спогади про катапультування і медійність Karaya — читайте у матеріалі.

Інтерв'ю опубліковане в рамках спільного проєкту Укрпошти, MO3GI Group та Свідомих «Борітеся — вже поборюєте», який складається з 12  аудіолистівок від сучасних українських героїв. Весь прибуток від продажу буде спрямовано на дрони для Збройних сил України.

Шлях до неба. Як Karaya став пілотом винищувача

«Після школи я вступив до військового ліцею. Тоді не мав повного розуміння тонкощів професії льотчика, і навіть приблизно не уявляв всю красу цієї професії. Командир мого взводу був пілотом гелікоптера і багато розповідав про авіацію», — так Вадим Ворошилов розповідає, що привело його в професію. 

Після розповідей командира, у 2011 році Ворошилов вирішив вступити в Харківський національний університет повітряних сил імені Івана Кожедуба. 

Якби у мене була можливість прожити життя заново, я у жодному разі не змінив би цей вибір,

— каже Karaya.

Свій позивний взяв від німецького льотчика Еріха Гартманна, якого вважають найрезультативнішим пілотом-винищувачем Другої світової війни. Вадим Ворошилов іронічно взяв позивний після початку війни у 2014 році, коли росіяни почали називати українців «неонацистами».

Після випуску з університету, у 2017 році, Ворошилов почав захищати Україну в зоні АТО. У цьому ж році став найкращим молодим льотчиком Повітряного командування «Південь».

У 2021 році через бюрократію в офіційних структурах Karaya звільнився з Повітряних сил. Каже, рішення було непростим. 

Свій [професійний] курс продовжую винятково у сфері авіації. Людина, що спробувала смак неба, вже не може жити без нього,

— написав у соцмережах Ворошилов і пішов працювати в цивільній авіації.

Повномасштабна війна

Ще до 24 лютого, спостерігаючи за новинами про скупчення військ і так звані «навчання» росіян, льотчик вирішив, що якщо почнеться повномасштабна війна, повернеться на військову службу. Так і сталось — Karaya знову пересів за кермо винищувача і повернувся до 204-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил.

10 жовтня під час масованої ракетної атаки пілот збив дві крилаті ракети росіян. Ранок 12 жовтня почався для Ворошилова з сигналу «повітря» близько 4-ї години ранку. Тоді він знищив три дрони-камікадзе «Shahed-136» на півдні, здійснив посадку і протягом дня виконував інші бойові задачі.

Ввечері росіяни знову атакували Україну іранськими дронами. Karaya ліквідував два з них над Вінницею — уламки від вибуху останнього безпілотника пошкодили літак Ворошилова, і на борту спалахнула пожежа.

Перша думка була: “Не хочу катапультуватись”. Однак тоді не те щоб виконати посадку на якомусь із резервних аеродромів, а навіть просто керувати цим повітряним судном було неможливо,

— пригадує пілот.

Літак не вцілів, але перед катапультуванням Karaya відвів його в поле — якнайдалі від населених пунктів, щоб не спричинити катастрофу. Після приземлення льотчик повідомив координати командиру, закурив, а потім сам дійшов до найближчої оселі. Каже, що звʼязок із родиною, яка його прихистила того вечора, підтримує досі.

Перед катапультуванням, щоб оцінити власний стан, Ворошилов зробив селфі. Фото закривавленого обличчя поширилось мережею. Karaya каже, що шолом, у якому тоді був, досі не відмивав від крові — залишився для памʼяті.

5 грудня 2022 року Президент надав Вадиму Ворошилову звання Героя України із врученням ордена «Золота Зірка».

Зараз льотчик відновився, прийшов курс лікування та реабілітації і знову виконує бойові завдання. 

Уособлення Повітряних сил

У Instagram Вадима Ворошилова майже 200 тисяч підписників. У вільний час пілот захоплюється монтажем відео та публікує польоти у своєму блозі.

Велика аудиторія — це велика відповідальність. Розумію, що якоюсь мірою в очах людей виглядаю уособленням Повітряних сил. Тому маю гідно відповідати цьому статусу і використовувати такий ресурс лише на благо держави,

— каже Karaya.

Він закликає допомагати Силам оборони України: матеріально, якщо змоги немає матеріально — використовувати свої медіаресурси, щоб нагадувати про криваву війну іноземцям. Також Ворошилов наголошує, що нашим Повітряним силам потрібні сучасні винищувачі західних зразків. 

«Ми бачимо як ворог підступно обстрілює всю територію України. Поки є можливість, усім українцям варто навчатися й опановувати будь-які напрямки, що можуть допомогти, зокрема медичну і тактичну підготовку. 

Усі ми люди, і відчуваємо фізичну та моральну втому, але виконання свого обовʼязку є вищим за це. Поки триває війна, немає часу втомлюватись і відпочивати. Ми втрачаємо багатьох героїв, але зараз, перш за все, треба фокусуватись на тому, щоб рухатись далі», — підсумовує Karaya.