Індекс маси тіла та твоя (не)ідеальна вага
Наталія Бушковська
Як зрозуміти, що ваша вага в нормі? І що таке, власне, норма? Існує показник, який допоможе орієнтуватися, — індекс маси тіла (ІМТ). Важливо розуміти, що ІМТ не є мірилом того, що люди звикли називати «стрункістю». Можна мати абсолютно здорову за значенням ІМТ вагу, проте не виглядати стрункою/им у контексті інстаграм-стандартів. Тож ІМТ — це лише орієнтир, передусім — для лікарів.
Що це за показник, коли не варто на нього орієнтуватись та чи є вона, «ідеальна» вага — розповідаємо в матеріалі.
Що таке індекс маси тіла?
Довгий час фахівці використовували цей показник для оцінки ступеня ожиріння (або його відсутності) в комплексі з іншими параметрами. А надмірна вага та ожиріння є факторами ризику розвитку діабету 2 типу, серцево-судинних хвороб та інших негараздів зі здоров’ям.
Як розраховують ІМТ? Зазвичай ідеться про співвідношення ваги та зросту людини (для дорослих ІМТ = вага (кг) / зріст² (м)). Деякі загальнодоступні онлайн-калькулятори ІМТ можуть запросити для вимірів також вашу стать, вік та об'єм талії. Також інколи враховують етнічне походження, оскільки люди з країн Азії, Африки, Кариб та Близького Сходу мають вищі шанси розвитку проблем зі здоров’ям при нижчих показниках ІМТ.
Загалом діапазон показників ІМТ може свідчити про:
- недобір ваги (<18.5);
- нормальну вагу (18.5–24.9);
- надмірну вагу (25–29.9);
- ожиріння (30 і вище).
Варто зауважити, що ІМТ не є ідеальним показником для оцінки ступеня ожиріння та його все менше використовують у загальній оцінці здоров’я. Річ у тім, що ця величина не враховує вплив на вагу м’язової та кісткової маси людини. А це означає, що люди, які активно тренуються й мають гарно розвинені м’язи, за значенням ІМТ можуть мати надмірну вагу, проте на практиці мають низький показник жиру в організмі та є здоровими. Натомість для більш точної оцінки ожиріння застосовують співвідношення обхвату талії до обхвату стегон (значення 0.9 і вище — у чоловіків, 0.85 і вище — у жінок можуть вказувати на ожиріння та підвищені ризики для здоров’я).
Нутріциологиня Анна Шестакова надає ще кілька прикладів, чому ІМТ — не надто достовірний показник, у науково-популярному блозі про здоровий спосіб життя «Метод Равлика»:
«При однаковому ІМТ жінки, як правило, мають більше жиру, ніж чоловіки. При однаковому ІМТ кількість жиру в організмі може бути вищою або нижчою залежно від расової/етнічної групи або ж віку: люди старшого віку в середньому мають жиру більше, ніж молоді».
ІМТ також не варто використовувати як орієнтир для таких груп людей:
- вагітні;
- люди, які мають розлади харчової поведінки (РХП), або є підозра на РХП;
- хто має медичний стан, який впливає на зріст.
ІМТ для дітей та дорослих: у чому різниця?
Для розрахунку ІМТ дітей та підлітків існують окремі калькулятори. Зазвичай вони враховують вік, стать дитини, а також дату, коли ви востаннє отримали дані про вагу та зріст, які будете вводити в калькулятор. У випадку з дітьми та підлітками ІМТ відображається як «центиль», а саме — як порівняння ІМТ дитини у відсотках з ІМТ інших дітей того ж віку та статі. Наприклад, дівчинка у 60 процентилі має більшу вагу, ніж 60 зі 100 інших дівчат її віку.
Здоровою вагою вважається діапазон від 2 до 91 центиля. Показник понад 91 — ознака надмірної ваги. А значення 98 та більше — ознака ожиріння.
Замість висновків: не варто спиратися виключно на цифри. ІМТ — це лише орієнтир. Тільки лікар/ка може діагностувати надмірну вагу чи ожиріння, зважаючи на цілу низку факторів: результати обстежень, медичну історію та індивідуальні особливості кожної людини.