«Імпульс протесту поступово набирає обертів». Що відбувається в Сакартвело після можливо сфальсифікованих жовтневих парламентських виборів

«Імпульс протесту поступово набирає обертів». Що відбувається в Сакартвело після можливо сфальсифікованих жовтневих парламентських виборів

26 жовтня у Сакартвело відбулися парламентські вибори. Вони пройшли вже після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Сакартвело, яка пережила вторгнення Росії у 2008 році, тривалий час балансувала між відносинами з безкарною Росією та європейськими інтеграційними прагненнями країни.

Керівна партія «Картвельська мрія» вступає у свій четвертий термін. Але цього разу опозиційні партії набрали обертів через непопулярні закони «Картвельської мрії», такі як закон «Про прозорість іноземного впливу», та загалом через зв'язки керівництва країни з Росією. У вересні 2024 року Міністерство фінансів США запровадило санкції проти двох картвельських урядовців за порушення свободи протесту. У жовтневому звіті Єврокомісія рекомендує ЄС припинити плани з початку переговорів про вступ Сакартвело до Євросоюзу.

«Свідомі» поговорили з Іраклієм Сірбіладзе, картвельським політичним аналітиком і стипендіатом фонду «ReThink.CEE  Fellowship by German Marshall Fund of the United States» про політику «Картвельської мрії», втому від виборів і непередбачуваність майбутнього Сакартвело.

Прослухати матеріал:

Як пройшли парламентські вибори в Сакартвело

— Екзит-поли парламентських виборів у Сакартвело показали зовсім інші результати. Проурядові ЗМІ оголосили про перемогу «Картвельської мрії» з більш ніж 50% голосів. Опозиційні ЗМІ та компанія «Edison Research», навпаки, заявили, що опозиційні партії разом набрали понад 50%. «Офіційні» результати голосування свідчать про перемогу «Картвельської мрії» з більш ніж 50% голосів. Що ви думаєте про такі полярні результати?

— Жоден з попередніх екзит-полів, проведених на замовлення проопозиційних ЗМІ, не відхилявся так сильно від реальних результатів виборів. Очевидно — і про це заявили дві міжнародні соціологічні компанії, Edison Research та HarrisX, — що це може бути результатом маніпуляцій та порушень. Це збігається з висновками багатьох авторитетних міжнародних і місцевих місій зі спостереження за виборами, включно з ОБСЄ-БДІПЛ (Бюро з демократичних інститутів і прав людини — ред.).

Підтримка «Картвельської мрії» була нижче 50%. Про це свідчать результати у великих містах, у тому числі в Тбілісі, де залякування виборців не спрацьовує, а також у сільській місцевості.

Набрані понад 50% голосів є результатом виборчих маніпуляцій та порушень — особливо за межами великих міських центрів — як під час виборчої кампанії, так і в день виборів. Партія скористалася тим, що вона є правлячою політичною силою, і систематично залякувала та підкуповувала виборців. Це на додачу до того, що їхні передвиборчі меседжі поляризували виборців, і вони мали величезні фінансові ресурси порівняно з іншими кандидатами.

— Опозиційні партії одна за одною відмовляються розпочинати нову парламентську сесію, посилаючись на фальсифікацію результатів виборів. Чи зможе «Картвельська мрія» розпочати свій четвертий термін при владі за таких умов?

— З юридичного погляду — зможе. Політично, навіть якщо вони збираються керувати однопартійною більшістю, вони воліли б мати там опозицію хоча б формально. Я очікую, що вони підуть на четвертий термін (якщо тільки протестний рух фізично не стане їм на заваді). Вони, ймовірно, спробують створити певний розкол у власній партії, щоб створити фальшивий образ багатофракційного парламенту. 

— Президентка Сакартвело Саломе Зурабішвілі оголосила про перемогу опозиції й підтримала протести. Але чи зможе вона вплинути на виборчий процес? Чи може вона ініціювати перевибори?

— Оскільки її президентський термін добігає кінця, єдине, що вона може зробити — це політично підтримати протести та взаємодіяти з міжнародними партнерами, щоб переконатися, що західні країни не визнають вибори легітимними. В іншому її роль обмежена. Вона не має повноважень призначати нові вибори. 

Її переобрання на посаду президента також малоймовірне, оскільки президент більше не обирається прямим голосуванням, а колегією виборців. Це вимагало б підтримки «Картвельської мрії», що досить малоймовірно. 

— Чи можливо взагалі оскаржити результати голосування?

— Зараз відбуваються деякі оскарження та юридичні баталії. Громадянське суспільство та опозиційні партії намагаються використовувати правові шляхи для оскарження результатів виборів, навіть якщо судова система повністю підконтрольна «Картвельській мрії». Був прецедент, коли місцевий суддя одного з муніципалітетів (Тетрі-Цкаро) виявив порушення таємниці голосування та анулював результати деяких виборчих дільниць. Це рішення було скасовано вищою судовою інстанцією. Навіть якщо в кінцевому підсумку це не принесе успіху, юридичні баталії необхідно продовжувати, щоб посилити політичне оскарження результатів виборів.

Передвиборча кампанія «Картвельської мрії»

— Чи є війна настільки впливовим фактором у картвельському суспільстві, що «Картвельська мрія» використовувала зображення зруйнованих війною українських міст у своїй передвиборчій кампанії?

— Страх війни все ще існує (як і скрізь), і «Картвельська мрія» використала його для політичних цілей. Однак важко оцінити, наскільки їхня кампанія була успішною. Той факт, що їм довелося фальсифікувати вибори, вказує на те, що більшість громадськості не сприйняла їхні передвиборчі меседжі, зокрема, інструменталізацію людської трагедії в Україні в політичних цілях.

— «Картвельська мрія» досить активно проводила кампанію проти опозиційних медіа, які відмовлялися показувати агітаційні матеріали партії. Що станеться з цими медіа після їхньої перемоги?

— Якщо «Картвельська мрія» залишиться при владі, то можна очікувати, що опозиційні медіа зіткнуться з більшими проблемами, особливо ті, що фінансуються західними донорами. «Картвельська мрія» ще не націлилася на організації громадянського суспільства та незалежні медіа, які відмовилися реєструватися відповідно до вимог закону про «іноземних агентів». Я не думаю, що «Картвельська мрія» буде забороняти їх відкрито. Накладання штрафів, стигматизація і створення ворожого середовища для незалежних і проопозиційних медіа, швидше за все, буде ключовою стратегією «Картвельської мрії».

— Чи «Картвельська мрія» все ще чіпляється за ідею інтеграції до ЄС? Чи побачимо ми, як за цей термін партія остаточно перетвориться на союзника Росії і трансформує і Сакартвело?

— Вони формально прихильні до євроінтеграції, тому що ви не можете виграти вибори в Сакартвело, якщо відкрито проти ЄС. Водночас ви не можете виграти вибори в Сакартвело, якщо формально стаєте союзником Росії. Саме тому «Картвельська мрія» почала маніпулювати громадськістю і використовувати подвійне мислення за Орвеллом, коли йдеться про інтеграцію в ЄС: вони намагаються переконати громадськість, що вони все ще можуть просуватися на шляху до ЄС, навіть якщо вони відкидають фундаментальні цінності ЄС, такі як демократія і верховенство права, і все більше зближуються з авторитарними державами, в тому числі з Китаєм. І, що важливо, сам ЄС заявляє, що Сакартвело не може просуватися на шляху інтеграції до Євросоюзу за цих обставин. 

Відносини між Сакартвело та Росією за час правління «Картвельської мрії» мають формально відомі та неформально невідомі сторони. Неформально уряди двох країн вже зблизилися, але формально між ними все ще існує дистанція. Враховуючи досвід війни та окупації, для будь-якої політичної партії відкрито прийняти Росію є політично дорогим рішенням. Тому я очікую, що «Картвельська мрія» продовжуватиме неформальні зв'язки, але зберігатиме формальну дистанцію з Росією. Росія також розуміє цей нюанс щодо Сакартвело. Віддаляючи Сакартвело від ЄС, НАТО і США, «Картвельська мрія» вже слугує російським інтересам, і Росії не потрібно багато для цього робити. Зараз «Картвельська мрія» будує більш тісні зв'язки з партнерами Росії, такими як Китай та Іран — і це також в інтересах Росії. Де-вестернізація Південного Кавказу є кінцевою метою Росії, і «Картвельська мрія» допомагає Росії досягти цієї мети.

Чого очікувати від Сакартвело в майбутньому?

— Протести опозиції проти результатів виборів відбулися в Тбілісі 28 жовтня та 4 листопада. Але чи можливий масштабний рух по всій країні? І які фактори для цього необхідні?

— Імпульс протестів поступово набирає обертів. Оскільки з'являється нова інформація про фальсифікацію виборів, а опозиційні партії щодня заявляють про свої протести, я очікую, що протести зростатимуть.  Важливо також, як на це відреагують ЄС і США. У Сакартвело протести виявилися успішними, коли правляча партія зіткнулася з тиском як всередині країни, так і ззовні. Якщо Захід вирішить легітимізувати результати виборів, то протести, швидше за все, підуть на спад. Ключовим моментом буде кінець листопада або 1 грудня (останній день, коли має зібратися новообраний парламент). Це буде пік протестів, і все стане зрозуміліше під час і після цього. 

— Віктор Орбан привітав «Картвельську мрію» з перемогою. А інші європейські лідери, навпаки, активно говорять про фальсифікацію результатів. Якщо «Картвельська мрія» залишиться при владі, чи намагатиметься партія підтримувати зв'язки з ЄС та європейськими країнами після таких заяв?

— ЄС, швидше за все, підтримуватиме мінімальні зв'язки, але це не означає, що Сакартвело просуватиметься на шляху до вступу. ЄС, ймовірно, продовжить запрошувати Сакартвело на саміт Європейської політичної спільноти, наприклад. Туди ЄС запрошує всіх європейців, окрім Росії та Білорусі.

Однак процес вступу Сакартвело до ЄС зараз зупинений, і чи продовжиться він, залежить від того, що зробить «Картвельська мрія». Вони повинні забезпечити незалежне розслідування порушень на виборах і відкликати два закони: закон про «іноземних агентів», а також закон «про сімейні цінності та захист неповнолітніх» (закон про зокрема, заборону на реєстрацію будь-яких шлюбів, окрім союзу чоловіка та жінки, усиновлення неповнолітніх гомосексуальними парами та операції зі зміни статі — ред.). Поки що вони не бажають вживати заходів щодо жодного з цих законів. Отже, заморожування відносин між ЄС та Сакартвело, ймовірно, триватиме.

— Дії говорять голосніше, ніж слова. Під час свого третього терміну «Картвельська мрія» прийняла досить неприємні закони, такі як закон «про іноземних агентів» та «анти-ЛГБТ». Чи побачимо ми більше таких законів у четвертому терміні, якщо партія збереже результати виборів?

— Думаю, що так. Ми точно знаємо одне: жоден автократ ніде не повернувся на шлях справжньої демократії. «Картвельська мрія» не буде винятком з правил. Вони, ймовірно, почнуть застосовувати закон «про іноземних агентів» і приймуть більш репресивні, розширювальні та дискримінаційні закони, спрямовані проти тих активістів, які з ними не згодні.

— Зараз країна перебуває в «підвішеному стані». Результати виборів ще не є точними, але вони вже не визнаються. Наступні кроки правлячої партії поки що невідомі. Але, на Вашу думку, яке майбутнє чекає на Сакартвело? Чи вдасться повернути країну на демократичний шлях, і як це краще зробити?

— Я все ще маю надію, що вихід є. Картвели проголосували таким чином, що поклали край однопартійному домінуванню і відкрили шлях до консенсусної політики європейського зразка. Але «Картвельська мрія» вбачає в цьому загрозу — вони хочуть керувати як єдина партія. Вони масово фальсифікували вибори, щоб просто утримати владу. Тепер все залежить від картвелів. Якщо їхні протести зростуть і будуть достатньо успішними, щоб змусити «Картвельську мрію» провести ще одні більш-менш чесні вибори, тоді демократія — а з нею і тісніші зв'язки із Заходом — буде відновлена. Якщо ж ні, то Сакартвело скотиться до автократії, зв'язки із Заходом погіршаться, а взаємодія з Росією та Китаєм, ймовірно, посилиться.

Для отримання додаткової інформації про внутрішню політику країни Іраклій рекомендує дві додаткові статті про Сакартвело: