Імовірно, Путін міг ухвалити рішення про передачу бойовикам «днр» ЗРК «Бук», з якого був збитий рейс МН17

Імовірно, Путін міг ухвалити рішення про передачу бойовикам «днр» ЗРК «Бук», з якого був збитий рейс МН17

Спільна слідча група у справі щодо збиття літака Boeing 777 рейсу MH17 вважає, що рішення передати представникам незаконних збройних формувань «днр» зенітно-ракетного комплексу «Бук» ухвалив Президент РФ. 

Про це йдеться у новому звіті Спільної слідчої групи (JIT).

Слідчі встановили, що після захоплення Маринівки на Донеччині наступ незаконних збройних формувань зупинився. 

Бойовики так званої «днр» не змогли прорвати українські позиції і були змушені боротися з українськими авіаударами і постійним артилерійським атаками, що призвело до великої кількості загиблих і поранених з боку терористів.

Суд вважає, що у другій половині травня російська влада була «глибоко залучена» до підтримки представників незаконних збройних формувань на сході України. Лідери цих формувань мали тісні зв'язки представниками Адміністрації Президента РФ, радниками Путіна і російськими спецслужбами.

Попри те, що Владімір Путін публічно закликав Раду Федерації РФ скасувати постанову, яка надавала йому повноваження на військову інтервенцію в Україну, для представників так званої «днр» було очевидно, що російський президент все ще залучений до процесів.

Перехоплені розмови, які датуються початком червня 2014 року, свідчать про те, що рішення про надання більш масштабної військової допомоги нфз «л/днр» прийняв особисто Путін.

Слідство також встановило, що колона із ЗРК «Бук» рухалася з російського Курська до кордону з Україною з 23 по 25 червня. У Курську дислокується 53-я зенітно-ракетна бригада ЗС РФ, на озброєнні якої є системи «Бук». Однак наразі неможливо встановити особи членів екіпажу «Бука».

Суду відомо, що в ніч з 16 на 17 липня 2014 року один із підозрюваних Юрій Пулатов доповів іншому підозрюваному Сєргєю Дубинському, що їм потрібні не танки, а протиповітряна оборона.

Після цього Дубінський поговорив з невідомим товаришем і висловив бажання отримати «Бук», який він міг би відправити на фронт того ж ранку, оскільки в іншому випадку перспективи виглядали «не найкращим чином». 

Суд вважає, що версія про те, що пасажирський літак терористи збили навмисно виглядає малоймовірною.

Розслідування показало, що 17 липня близько 20:30 години Ігарь Гіркін доручив Дубінському вивезти «Бук» з території України. Відомо, що система ЗРК перетнула кордон України та Росії 18 липня. Також Гіркін був весь час на зв'язку з Росією та повідомляв про перебіг подій на фронті.

Розслідування показало, що російський терорист Алєксандр Бородай не причетний до збиття рейсу MH17. Він перебував в Росії, коли на схід України прибули кілька російських генералів, один з яких відомий на прізвисько «Дельфін». Вони відіграли лише «певну роль» у збиті літака.

JIT прийшла до висновку, що є вагомі ознаки, що рішення передати ЗРК прийняв Путін, але «планка повних і переконливих доказів не досягнута». Крім того, Президент РФ користується імунітетом глави держави, а тому не може бути притягнутий до відповідальності поки залишається на посаді.

Фото: Peter Dejong (AFP)