«Гроші ходять за студентом»: зміни у фінансуванні освіти. Про що йдеться?

«Гроші ходять за студентом»: зміни у фінансуванні освіти. Про що йдеться?

Що сталося?

Уряд погодив законопроєкт про зміни у фінансуванні здобуття вищої освіти з вересня 2024 року.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства освіти України. 

Реформа має на меті запровадити гранти на навчання, розширити інструменти державного фінансування вищої освіти та підвищити ефективність використання держресурсів.

«Це створить конкуренцію між університетами за студентів. Ринкова конкуренція сприятиме покращенню якості освіти», — написав Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Законопроєкт тепер передадуть на розгляд до Верховної Ради. Якщо парламент ухвалить законопроєкт, нову систему грантів запровадять з вересня 2024 року. Водночас реформа стосуватиметься лише нових вступників.

«Наша мета — дати більше можливостей і свободи вступникам та сприяти розвитку університетів, а отже і якості освіти. Чи це суттєва зміна? Так. Але нам треба ухвалювати нові рішення, щоб досягти кращого результату», — прокоментував Міністр освіти Оксен Лісовий. 

Про що йдеться у документі?

Законопроєкт передбачає запровадження грантів від держави. Гранти будуть повністю або частково покривати навчання. Розмір підтримки залежатиме від результатів Зовнішнього Незалежного Оцінювання або Національного мультипредметного тесту та обраної спеціальності.

Система держзамовлення збережеться для тих спеціальностей, які першочергово потрібні державі. Так само збережуться квоти на бюджетні місця для вступників пільгових категорій, наприклад, дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування, людей з інвалідністю, учасників бойових дій та їхніх дітей, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях, лінії зіткнення, адміністративній межі та інших.

«Суспільству потрібні вчителі та лікарі. Тому держава буде повністю оплачувати навчання для найкращих вступників за цими спеціальностями. А після успішного випуску пропонуватиме робоче місце», — зазначив Премʼєр-міністр Денис Шмигаль.

Частина студентів надалі навчатиметься безоплатно за державним або регіональним замовленням та залишиться можливість навчатися за кошти фізичних осіб.

Водночас Кабмін протягом 5 років планує на 40% збільшити кількість вступників, які отримають повну або часткову державну фінансову підтримку на денній формі.

«Хоча сума гранту не обов'язково покриватиме повну вартість навчання, але кількість вступників, які отримали фінансову підтримку, збільшиться шляхом більш справедливого розподілу такої підтримки», — сказав Шмигаль.

Відмінні результати дозволять претендувати на повні державні гранти, високі та середні — на часткове покриття. 

Студент матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит. Державні гранти виплачуватимуть упродовж навчання і можуть індексувати за рівнем інфляції.

«Такі зміни розвивають принцип «гроші ходять за студентом», що передбачає фінансування не закладів, а здобувачів освіти», — йдеться у повідомленні Кабінету міністрів.

Які ще зміни відбуваються в освіті?

У жовтні 2023 року Кабінет Міністрів підтримав інший законопроєкт про реформу вищої освіти в України.

Міністр трансформації Михайло Федоров, зокрема, анонсував зміни:

  • замість заочної та вечірньої форми навчання ввести дистанційну; 
  • студенти за контрактом зможуть регулювати термін навчання. Наприклад, бакалаврат можна буде завершити за три або шість років;
  • абітурієнти обиратимуть на першому курсі лише галузь. Конкретну спеціальність — після 1-2 курсів.

«У 17 років складно вибрати професію на все життя. Тому даємо студентам більше часу та можливостей визначитися», — прокоментував Федоров.

Водночас Кабмін зауважив, що студенти, які зараз навчаються за вечірньою та заочною формами, зможуть закінчити навчання у цьому форматі.

У листопаді 2023 року Парламент підтримав у першому читанні цей законопроєкт.  

Зараз відповідні комітети мають доопрацювати та підготувати законопроєкт до другого читання.