Горлівка — Торецьк — Сєвєродонецьк — Дніпро. Родинна пекарня, яку не лякає війна
До початку війни Ганна Горбачова жила у Горлівці і працювала на шахті. Зараз жінка — підприємиця і власниця пекарні. Через російську агресію вона змінила кілька міст, втратила приміщення і обладнання, а тепер зупинилась у Дніпрі, де відкрила нову пекарню, надає робочі місця переселенцям і мріє повернутись до рідної Горлівки.
Свідомі розповідають історію родини і показують, як працює їхня пекарня у Дніпрі.
Початок війни. Горлівка
«У 2014 році я була впевнена, що через день-два все закінчиться. Їздила фотографуватися на блокпости, бо була переконана, що їх розберуть, а у мене навіть фотки не залишиться. Згодом ми зрозуміли, що це не закінчиться так швидко. Вже влітку були змушені виїхати через часті обстріли», — так для родини Ганни Горбачової почалась війна.
В липні 2014 сімʼя поїхала до Бердянська, бо там жила знайома. «Там нас ховала “бандерівка”» [сміється — прим. ред.] — жінка родом з заходу України. У жовтні Ганну викликали на робоче місце, бо шахта відновила роботу. Тоді у Горлівці все ще тривали бойові дії.
Коли Ганна приїхала до рідного міста, їй було страшно, бо не було людей, натомість — багато військової техніки і зброї. У листопаді 2014 року Україна внесла Горлівський район до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Станція 1. Торецьк
На початку 2015 сім’я переїхала до Торецька — там працював старший син жінки. Він — полісмен, що не зрадив присягу, а переїхав у 2014.
«Два місяці я просто лежала і не розуміла, як далі будувати своє життя. Телефонував мій товариш — він лікар, який на той час виїхав з Горлівки до Житомира:
— Що ти робиш?
— Лежу.
Через день-два знову:
— Що ти робиш?
— Лежу.
— Чого ти лежиш? Тобі погано?
— Ні, я просто лежу.
Через якийсь час він каже: “Значить так. Лежиш ти — ляжуть всі навколо. Піднімайся і щось роби!”. Я ще тоді подумала: “Ну звісно. Тобі добре говорити, у тебе хоча би пенсія є, а у мене ці орки навіть можливість її заробити відібрали”. Але він змусив мене піднятись, і я почала шукати можливості».
Жінка почула про надання грантів на розвиток бізнесу. Виграла один із таких та пройшла навчання зі складання бізнес-плану. Ганна згадує слова викладачки: «Ставайте вільними і подумайте, що ви вмієте робити».
Під час навчання жінка зрозуміла, що найкраще у неї виходить пекти млинці. Так і відкрився перший бізнес — у Торецьку на зупинці запрацювало кафе «БлинОк».
У 2020 Ганна відкрила ще й продуктовий магазин, куди навіть після переїзду до Дніпра привозила хліб для місцевих. У лютому 2023 року магазин зруйнували росіяни.
Станція 2. Сєвєродонецьк
«Усі вісім років у Торецьку тривала війна — там гинули люди, а зранку міг розбудити звук танку. Це маленьке місто, тому у 2022 мій середній син разом із дружиною захотіли переїхати до Сєвєродонецька, ми їх у цьому підтримали», — розповідає підприємиця.
Там сімʼя сина Ганни орендувала приміщення, найняла людину, тільки завезли та підключили обладнання, та 24 лютого почалась повномасштабна війна.
Зранку син набирає і каже: “Мамо, тут так бомблять”. І це каже людина, що жила у Торецьку. Кажу: “Забирай дружину, собаку і виїжджайте. У нас [у Торецьку] поки тихо”. Відтоді ми до Сєвєродонецька не їздили.
Росіяни зруйнували і це приміщення.
Торецьк — Дніпро
У Торецьку почалась паніка. Кожен ранок у Ганни починався з пошуку продуктів для магазину. За дріжджами жінка їхала до Краматорська і купляла їх за завищеними цінами. Так вона жила до середини березня, тоді переїхала у Дніпро.
«Не всі працівники були готові виїхати разом зі мною, тому магазин я не закрила. Вивезла пічку, тістоміс, щоб сховати, — не думала відкривати нову пекарню. У Торецьку залишалися люди, тому ми приїздили і привозили туди товари. Дніпро обрали, бо розташоване відносно близько», — розповідає Ганна.
Наприкінці березня жінка почала придивлятись до приміщень і думати про відкриття пекарні у Дніпрі; надалі возила хліб до Торецька.
«Ми з сином двома автівками заїжджали в АТБ і під стелю заповнювали їх хлібом. Люди були щасливі, бо одразу ставало не так страшно. Коли немає хліба, починається паніка, і здається, що буде голод. Місцеві морозили його, і їли, коли вже не було світла», — пригадує Ганна Горбачова.
У Дніпрі пекарня відкрилась влітку 2022 на проспекті Гагаріна 40Ж. «Найскладніше, — розповідає жінка, — наважитись, бо треба брати відповідальність не тільки за себе, а й платити податки, заробітні плати, знайти постачальників». Підтримкою і опорою є родина — у пекарні працюють разом.
Однією з цілей вважають давати роботу переселенцям зі сходу: «У 2015 мені було страшно, бо не знала, як заробити на шматок хліба. Важливо, коли поруч є хтось, хто може подати руку і допомогти».
Сьогодні за касою стоїть Данило зі Словʼянська, Світлана з Маріуполя випадково спекла здобу без цукру, яка сподобалась клієнтам, а дівчата з Торецька «сплять і бачать», як повертаються до рідного міста і чекають, що Горбачові відкриють там новий магазин.
Сама Ганна найбільше мріє повернутись до української Горлівки і відкрити пекарню там.