Гарріс проти Трампа. Які стратегії використовували кандидати в президенти США на дебатах?

Авторка:
Вікторія Маньковська
Гарріс проти Трампа. Які стратегії використовували кандидати в президенти США на дебатах?

У США в прямому етері телеканалу «ABC News» чинна віцепрезидентка та кандидатка в президенти від демократів Камала Гарріс та 45-й американський президент, кандидат від республіканців Дональд Трамп, провели теледебати. Кандидати в президенти США вперше зустрілися особисто перед виборами, які відбудуться 5 листопада 2024 року. 

До цих дебатів рейтинг Гарріс і Трампа мав незначний розрив. За 105 хвилин кандидати обговорили економіку, питання нелегальних мігрантів, право на аборти та інші наріжні для США теми. Окремою частиною дебатів стала російсько-українська війна.

Свідомі розповідають про те, якою буде політика обох кандидатів щодо війни в Україні, чим дорікає Гарріс своєму опоненту та як лідер республіканців планує закінчити війну за 24 години. 

Послухати матеріал:

Економіка та добробут

Дональд Трамп звинуватив у інфляції та зростанні цін адміністрацію президента Байдена, віцепрезиденткою якого є Камала Гарріс. Він також повторив заяви про «вкрадені вибори» у 2020 році й назвав Гарріс «марксисткою».

Вона й вони зруйнували нашу країну. У нас жахлива економіка через інфляцію, яка руйнує країну,

— сказав Трамп.

За його словами, це стало «катастрофою для людей, для середнього класу, для всіх класів».

На запитання ведучих про публічні висловлювання Трампа, що Камала Гарріс «видає себе за темношкіру», щоб підвищити рейтинг, він відповів: йому байдуже, «ким вона хоче себе вважати». У відповідь Гарріс висловила жаль, що «людина, яка хоче бути президентом США, використовує питання раси, щоб розколювати американський народ».

Зокрема, Камала Гарріс наголосила, що в часи президентства Дональда Трампа у США було «найвище безробіття з часів Великої депресії». 

Ми навели лад у безладді, влаштованому Дональдом Трампом,

— сказала кандидатка від демократів.

Окремо Гарріс зазначила, що має план розвитку «економіки можливостей». Вона представила стратегію надання податкових пільг американським сім'ям.

Також Камала Гарріс розкритикувала намір Трампа збільшити мита на імпорт іноземних товарів і порівняла цю пропозицію з податком із продажів для середнього класу.

Натомість Трамп, захищаючи свою пропозицію про введення мит на імпорт товарів, зазначив, що це не призведе до підвищення цін.

Мігранти в США

Дональд Трамп під час дебатів звинуватив адміністрацію Байдена в тому, що нібито за час їхньої каденції до США прибули десятки мільйонів мігрантів. 

Вони [адміністрація Байдена — ред.] дозволили мільйонам людей потрапити в нашу країну. Мігранти, яких вони сюди привели, їдять собак і котів у містах. Якщо вона буде президенткою, то ми станемо Венесуелою на стероїдах,

— сказав Трамп.

Заяву про те, що нібито мігранти з Гаїті у місті Спрингфілд (Огайо) викрадають і їдять домашніх котів і собак, спростували ведучі.

У відповідь Камала Гарріс сказала, що вона підтримувала законопроєкт про безпеку кордону, який передбачав збільшення кількості прикордонників на 1500 осіб. Але, за її словами, Дональд Трамп заблокував його. Він зателефонував конгресменам і сказав, що цей законопроєкт треба «вбити», щоб його не ухвалили.

Російсько-українська війна

Дональд Трамп на дебатах зазначив, що якби він був президентом, то закінчив би російсько-українську війну за 24 години. На запитання ведучого «Ви б хотіли, щоб Україна перемогла в цій війні?» Дональд Трамп відповів:

«Я хочу, щоби війна припинилася. Я хочу врятувати життя, бо люди гинуть мільйонами. Їх мільйони. Це значно більше, ніж фальшиві цифри, які ви отримуєте».

Також він повторив тезу, що якби він був президентом, то Путін не вторгся б в Україну.

Якщо за мене проголосують, я поговорю з одним президентом, поговорю з другим — і війна закінчиться,

— заявив Трамп.

Відповідаючи на запитання ведучого, чи важливо США, щоб Україна перемогла, Дональд Трамп ухилився від прямої відповіді.

«Я вважаю, що в інтересах США закінчити цю війну, домовитися про угоду, тому що ми повинні зупинити знищення людей», — сказав Дональд Трамп.

Кандидат від республіканців також стверджував, що нібито Камалу Гарріс відправляли на переговори з Путіним, щоб запобігти повномасштабній війні Росії проти України, а вона з цим не впоралася.

Команда Трампа негативно сприймає Україну, натомість симпатизує Росії й персонально Путіну, — зазначає Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. Мечникова. — Частково на це впливає той факт, що Трамп формує своє розуміння про Україну на основі дискусій з її ворогами або людьми, які негативно до неї ставляться. Наприклад, із Прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, якого Трамп під час дебатів назвав одним із найсильніших лідерів.

45-й американський президент звинуватив адміністрацію Байдена в тому, що «слабка» політика президента, зокрема поспішне виведення військ США з Афганістану, надало Путіну сміливості вторгнутися в Україну.

Трамп наголосив, що тільки він має сміливість вимагати від союзників на рівних вкладатися у безпеку.

«Ми вже витратили 250 мільярдів доларів або більше, тому що вони не просять Європу. І в Байдена, і у вас бракує сміливості попросити Європу так, як я зробив це з НАТО. Вони заплатили сотні мільярдів доларів, коли я сказав: або ви платите, або я не збираюся більше вас захищати», — сказав Дональд Трамп.

У відповідь Гарріс нагадала, що Трамп назвав «геніальним» момент, коли російська армія вторглася в Україну в лютому 2022 року.

Я вважаю, що причина, чому Дональд Трамп каже, що ця війна закінчиться протягом 24 годин, полягає в тому, що він просто здасться. Я зустрічалася із Зеленським за кілька днів до того, як Росія вторглася в Україну. Я поділилася з ним даними американської розвідки про те, як він може захистити себе. Ми об'єднали 50 країн, щоб підтримати Україну. Якби президентом був Трамп, Путін би вже сидів у Києві та задивлявся б на Польщу,

— сказала під час дебатів Камала Гарріс.

Кандидатка у президенти США наголосила, що Україна має право захищатися, тому США разом із союзниками допомагають їй давати відсіч російській армії.

«Підтримка України в американських інтересах, хоча, мабуть, президент Байден і Камала Гарріс недостатньо говорять про це американцям. Проте підтримка України — це не просто альтруїстичний проєкт. Ця боротьба відповідає американським національним інтересам, тому команда Байдена свідомо підтримує Україну», — стверджує Володимир Дубовик.

Віцепрезидентка також звинуватила кандидата від республіканців у надмірній люб’язності з головою КНДР Кім Чен Ином і додала, що «диктатори та автократи чекають повернення Трампа на пост президента», щоб ним маніпулювати.

Ізраїль і «Хамас»

Відповідаючи на запитання ведучого про напад бойовиків угруповання «Хамас» на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, Трамп зазначив, що нападу би не сталося, якби він був президентом США.

Погляньте на ситуацію з хуситами та Єменом, з тим, що відбувається на Близькому Сході, — цього б не сталося. Я б зупинив це швидко,

— сказав Дональд Трамп без пояснень, як саме він може зупинити війну на Близькому Сході.

У відповідь Камала Гарріс заявила, що політика її опонента з питань національної безпеки та зовнішньої політики «слабка і неправильна».

«Добре відомо, що він обожнює диктаторів», — сказала Гарріс. Вона зазначила, що Трамп «говорив, що він хотів би сам стати диктатором із першого дня [у Білому домі]».

Дозвіл на аборти в США

Трамп оголосив, що підтримує рішення Верховного суду США 2022 року, яке скасувало конституційний захист права на аборт і передало це питання на розсуд окремих штатів.

«Я зробив усім велику послугу, зробивши це. Для цього була потрібна мужність», — сказав Трамп на теледебатах.

Лідер республіканців уточнив, що в США були штати, де було легальним здійснювати аборт на 9 місяці вагітності й після народження дитини. Проте цю заяву спростували ведучі дебатів.

Гарріс обурилась твердженням Трампа про те, що передача питання абортів на рівень штатів отримала підтримку людей.

Люди цього хотіли? Людей позбавляють допомоги у відділеннях швидкої допомоги, тому що медичні працівники бояться опинитися за ґратами?,

— запитала Гарріс.

Камала Гарріс сказала, що Трамп не повинен вказувати жінкам, що їм робити зі своїм тілом.

Віцепрезидентка наголосила, що політика Трампа щодо абортів не дозволяє переривати вагітність після зґвалтування чи інцесту.

Ведучі запитали Трампа, чи наклав би він вето на федеральну заборону на аборти, якби такий закон був ухвалений Конгресом США. Трамп сказав, що цього ніколи не станеться, але відмовився відповісти «так» чи «ні».

Як кандидати готувалися до дебатів?

Головною ціллю Камали Гарріс було розповісти аудиторії про себе. Адже майже 30% виборців хотіли б знати про неї більше, тоді як інформації про Трампа потребували 9% опитаних. 

Тиждень перед дебатами Камала провела в підготовці: передивлялась попередні шість дебатів Трампа ― по три з Гілларі Клінтон і Джо Байденом. Вона консультувалася з ними обома, готувала відповіді на потенційні тези, інсценувала розмову з радником, який грав Трампа. Тактикою Гарріс було вивести Трампа з рівноваги гострими запитаннями чи «їдкими» коментарями. Гарріс сподівалась, що організатори дебатів ― телеканал «ABC News» ― не заглушуватимуть її мікрофон під час відповіді опонента. Утім, на травневих дебатах між Трампом і Байденом мікрофони глушили. Тож цього разу телекомпанія не змінювала правил.

Дональд Трамп запевняє, що спеціально до дебатів майже не готувався. Проте зазначає, що провів зустрічі з консультантами, які порадили йому постійно нагадувати Гарріс про слабкі місця керування Байдена і стверджувати, що вона теж за них відповідальна. Замість їдких коментарів вони попросили використовувати виразну міміку і старатись не проявляти агресію. За їхніми словами, «добрий» Трамп подобається електорату більше. 

Трамп не вважав Гарріс серйозною опоненткою і сподівався, що якщо поставити їй складне запитання, то вона «закопає» себе сама.

Також перед публічною розмовою Трамп розкритикував організатора дебатів ― телеканал «ABC News». «Це найгірша телемережа у плані справедливості, — сказав він в етері “Fox News”. — Вони дуже огидні, я думаю, багато людей побачать наскільки».

Чи відбудуться другі дебати Гарріс і Трампа?

Трамп у коментарі журналістам назвав свій виступ у дебатах із Камалою Гарріс найкращим у своїй політичній кар’єрі. 

Це були справжні дебати: дискусія, різні позиції та тактичні випади один на одного. Проте, як на мене, Камала Гарріс виглядала сильніше, зокрема змогла на певному етапі вибити з колії Трампа й примусити його робити заяви, яких зазвичай радники йому рекомендують уникати,

— каже Володимир Дубовик.

За його словами, спочатку Дональд Трамп дотримувався певної стратегії, однак «втратив вигідну позицію». Зокрема, він вдавався до поширення неперевіреної інформації.

Зареєстровані виборці, згідно з проведеним SSRS для CNN опитуванням, вважають, що у співвідношенні 63% до 37% Гарріс виступила краще. Результати опитування відображають думки про дебати лише тих виборців, які їх дивилися. Тому вони не є репрезентативними для всіх виборців, які мають право голосу.

У штабі Гарріс заявили, що готові провести ще одні дебати з Дональдом Трампом у жовтні. Натомість Трамп в Truth Social написав, що не братиме участь у ще одних дебатах.

«Третіх дебатів не буде!», — написав Трамп, згадуючи два раунди дебатів проти Байдена та Гарріс. Окрім того, республіканець заявив, що опитування нібито вказують на його перемогу в першому раунді дебатів проти демократки.

Зазначають, що Гарріс викликала Трампа на додаткові дебати одразу після їхнього протистояння, і Fox News запропонували провести їх.

Наостанок Трамп додав, що Гарріс і Джо Байден «зруйнували країну».